Wybitni Polacy w USA nagrodzeni
Początek maja przyniósł rozstrzygnięcie amerykańskich edycji Konkursu "Wybitny Polak". Podczas uroczystości w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku wręczono statuetki tegorocznym laureatom.
Celem Konkursu „Wybitny Polak” jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, prezentowanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja naszych rodaków, którzy potrafili odnieść sukces w kraju oraz poza jego granicami. Od 2011 roku oprócz edycji światowej, odbywają się także edycje regionalne Konkursu, w ramach których Wybitni Polacy wybierani są we Francji, USA, Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Stwarza to okazję do promowania osób znanych i szanowanych na emigracji, a jednocześnie zupełnie anonimowych w Polsce.
Tegoroczni laureaci:
NOWY JORK
Kategoria BIZNES: Tomasz Eider
Właściciel T&B Bakery, która osiąga ogromne sukcesy na rynku amerykańskim. Działacz polonijny.
Kategoria NAUKA: prof. Krzysztof Matyjaszewski
Jeden z najwybitniejszych światowych chemików. Wielokrotnie nagradzany i wyrożniany przez najważniejsze organizacje naukowe na świecie w dziedzinie chemii. Wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla. Jego wynalazki przyniosły ponad 700 publikacji naukowych, 150 międzynarodowych patentów i doprowadziły do podpisania 14 komercyjnych licencji.
Kategoria OSOBOWOŚĆ: Artur Dybanowski
Zeszłoroczny marszalek Parady Pułaskiego. W 2015 roku odbył ponad 200 spotkań z Polonią, mobilizując i jednocząc ją w działniu na rzecz parady. Wspiera organizacje polonijne.
Kategoria KULTURA: Lubomir Tomaszewski
Światowej sławy artysta malarz, rzeźbiarz oraz projektant porcelany i pedagog. Walczył w szeregach Armii Krajowej w trakcie Powstania Warszawskiego. Jest założycielem międzynarodowej grupy artystcznej "Emocjonaliści". W 2014 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Kategoria MŁODY POLAK: Dagmara Woźniak
Znakomita szablistka. Brała udział w Igrzyskach Olimpijskich Pekinie i Londynie.
CHICAGO
Kategoria BIZNES: Kazimiera Bober
Od ponad 40 lat mieszka w Ameryce. Założycielka firmy garmażeryjnej Kasia’s Pierogi. Nazywana przez amerykańskie media „żywym przykładem realizacji amerykańskiego marzenia”. Jej pierogi znajdują się asortymencie prawie wszystkich amerykańskich supermarketów. Rokrocznie wspiera swoimi wyrobami polonijne wydarzenia, m.in. obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego na Uniwersytecie Northeastern czy Dnia Pułaskiego.
Dzięki jej działalności polska kuchnia zaistniała w świadomości amerykańskiej, nie tylko w Chicago. Entuzjastami jej pierogów są politycy i celebryci oraz krytycy kulinarni, m.in. prezydent Bill Clinton i prezydent George H. Bush.
Kategoria NAUKA: dr Tadeusz Radziłowski
Dr Tadeusz Radziłowski jest prezesem i współzałożycielem Instytutu Piast – placówki naukowej, której misją przewodnią jest badanie zagadnień związanych z Polonią amerykańską i polskimi imigrantami w Stanach Zjednoczonych. Instytut organizuje konferencje, seminaria, wykłady i imprezy kulturalne mające na celu prezentację aktualnych informacji o Polsce, Polakach i Polonii amerykańskiej.
Dr Tadeusz Radziłowski jest doktorem historii University of Michigan. W trakcie swojej kariery pracował m.in. na Uniwersytecie w Heidelbergu, Madonna College i Southwest Minnesota State University (SMSU). Jest także emerytowanym przewodniczący Kolegium Mariackiego w Orchard Lake, w stanie Michigan.
Kategoria OSOBOWOŚĆ: Marcin Chumięcki
Mieszka w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku. W 2008 roku stworzył i do dziś kieruje Polską Misją przy Zakładach Naukowych w Orchard Lake. Jej misją jest kultywowanie i promocja polskiej i polsko-amerykańskiej tradycji, historii oraz kultury wśród obecnych i przyszłych pokoleń. Chumięcki jest także cieszącym się międzynarodowym uznaniem fotografem, który pracował dla m.in. George’a W. Busha, Ferrari North America, The Detroit Private Club Management Association oraz Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Fundamentem jego działań są polskie wartości i głęboki patriotyzm.
Kategoria KULTURA: dr Jarosław Gołębiowski
Nauczyciel i kompozytor. Skomponował 200 utworów na orkiestrę, instrumenty solo, a także dla chóru. Jego kompozycje były prezentowane m.in. w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, na Uniwersytecie w Chicago i w Muzeum Polskim w Ameryce. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Fryderyka Chopina w Chicago.
Kapituła Konkursu postanowiła także wyróżnić Donalda Versena (kategoria BIZNES), eksperta w dziedzinie bankowości, dyrektora, prezesa i wiceprezesa wielu banków oraz Marlenę Dziś (kategoria MŁODY POLAK), nauczycielkę muzyki w dwóch chicagowskich szkołach, śpiewaczkę operową (liryczny sopran koloraturowy) i wokalistkę jazzową.
Zachodnie Wybrzeże
Kategoria BIZNES: Janusz Bryzek
Ukończył zarzadzanie na kalifornijskim Uniwersytecie Stanford. W latach 70. rozpoczął pracę nad czujnikami MEMS, współpracując z Honeywell. W Dolinie Krzemowej znany jako “Ojciec Sensorów”. Jest liderem w dziedzinie rozwoju technologii MEMS. Nagrodzony za całokształt twórczości przez Sensors Magazine oraz MANCEF.
Kategoria NAUKA: prof. Grażyna Odyniec
Profesor nauk fizycznych, członek Wydziału Nauk Jądrowych w Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley w Kalifornii. Jest pionierem relatywistycznej fizyki zderzeń ciężkich jonów oraz autorką ponad 300 publikacji naukowych. Współpracuje z kilkoma polskimi uczelniami, między innymi z Politechniką Warszawską.
Kategoria OSOBOWOŚĆ: Zenon Neumark
Zenon Neumark (pseudonim okupacyjny Zenon Matysiak). We wrześniu 1939 uciekł z Łodzi i trafił do getta tomaszowskiego a następnie do obozu pracy w Tomaszowie Mazowieckim. W przededniu likwidacji obozu uciekł i przedostał się do Warszawy. Tam, otrzymawszy fałszywe dokumenty, ukrywając się pod pseudonimem, działał jako konspirator w organizacjach podziemnych, głównie Żydowskiej Organizacji Bojowej. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń okupacyjnych. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu w Pruszkowie, a stamtąd do obozu pracy w Wiedniu. Tam też doczekał zakończenia wojny. Opisał swoje wspomnienia czasów okupacji hitlerowskiej i holokaustu w książce „Jawnie w ukryciu. Niezwykłe losy młodego uciekiniera z hitlerowskiego obozu”.
Kategoria KULTURA: Darek Oleszkiewicz
Kontrabasista jazzowy. Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA znany jest pod pseudonimem Oles. Brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 był nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.
Kategoria MŁODY POLAK: Michał Pietrzyk
Producent oraz montażysta filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z Discovery Channel, National Geographic Channel, Travel Channel. Dyrektor Artystyczny Polskiego Festiwalu Filmowego w Seattle. Aktywny działacz polonijny, założyciel polskiej drużyny piłkarskiej w Seattle, której zadaniem jest zbliżenie młodzieży polskiego pochodzenia do polskich korzeni.
Wszyscy laureaci krajowych edycji znaleźli się w gronie nominowanych w światowej edycji Konkursu, którego finał odbędzie się 30 maja 2016 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Gala Konkursu "Wybitny Polak" w Chicago (Fot. Małgorzata Ptaszyńska)
Laureaci Konkursu "Wybitny Polak" na Zachodnim Wybrzeżu USA
Laureaci Konkursu "Wybitny Polak" w Nowym Jorku (Fot. Jan Latus)