FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra

TERAZ POLKI - TOP10 Wpływowych Polek!

6 marca 2014

TOP10 Najbardziej Wpływowych Polek wg „Teraz Polska”
(miejsca równorzędne, układ alfabetyczny)

      Elżbieta Bieńkowska

      Henryka Bochniarz

      Anna Grodzka

      Agnieszka Holland

      Ewa Kopacz

      Justyna Kowalczyk

      Agnieszka Odorowicz

      Monika Olejnik

      Solange Olszewska

      Nina Terentiew
 

KOMENTARZ i UZASADNIENIE

Z jednej strony zewsząd słychać głosy, że panie w Polsce są mentalnie zablokowane na robienie kariery i osiąganie sukcesu, ze względu na patriarchalne wzorce kulturowe. Przygotowując zestawienie wpływowych Polek, chcieliśmy sprawdzić i wykazać, czy faktycznie zmiana dokonuje się na naszych oczach, a wpływowe polskie liderki o różnych specjalizacjach odgrywają istotną rolę w kształtowaniu rodzimej rzeczywistości. Wszystko wskazuje na to, że wpływ kobiet zwiększa się w postępie geometrycznym.

Do wskazania najbardziej wpływowych kobiet zaprosiliśmy wpływowych, ale też elokwentnych i świadomych mężczyzn – ważnych liderów w swoich dziedzinach. Dobraliśmy panów o najwyższej próby manierach i inteligencji. Jeżeli uznać, że miarą przygotowania społeczeństwa na wpływowe kobiety jest gotowość zaakceptowania siły owych pań przez wpływowych mężczyzn, to podjęte kroki można ocenić jako spójne. Wybierano panie reprezentujące różne sfery i specjalizacje, stąd zdecydowano, by ostateczna lista nie miała charakteru rankingu – wszystkie pozycje najbardziej wpływowej dziesiątki kobiet są równorzędne i prezentuje się je w kolejności alfabetycznej.

Dyskusje, które są nieodłącznym elementem przygotowania każdego podobnego zestawienia, były oczywiście burzliwe. Jednak, co ciekawe, nie sprowadzały się do negowania kandydatek, a wynikały z faktu, że naturalna dla tego typu zestawień ograniczona forma nie może pomieścić wszystkich zgłoszonych propozycji. To również pokazuje, jak wiele jest przykładów wskazujących, że zmienia się świat wokoło, a rola kobiet rośnie. Tym bardziej zapraszamy do lektury naszego opracowania.

Wyboru dokonali (w kolejności zasiadania przy stole jurorskim): Adam Szejnfeld, Dariusz Żuk, Ryszard Kalisz, Andrzej Matusiak, Andrzej Pągowski, Robert Korzeniowski. W obradach jury uczestniczyli również członkowie redakcji magazynu „Teraz Polska”: Krzysztof Przybył, Adam Mikołajczyk i Kamil Broszko.

Elżbieta Bieńkowska

Realizuje niespotykaną w naszych warunkach karierę merytoryczną – od urzędniczki samorządowej, poprzez różne szczeble samorządu, do stanowiska superministra i wicepremiera. Wykazuje się niezwykłą wiedzą fachową oraz umiejętnościami. Decyduje, w jaki sposób wydawać pieniądze z drugiej perspektywy finansowej UE, a równocześnie nadzoruje wszystkie kwestie związane z infrastrukturą i transportem – same piastowane funkcje i urzędy świadczą o wpływowości. Kompetencje polityczne pani premier są nieco niższe, co paradoksalnie może stanowić o jej sile wizerunkowej, w dobie pewnego zmęczenia tradycyjną polityką. Sformułowanie autorstwa pani premier dotyczące klimatu na stałe weszło do języka potocznego. (foto: Kancelaria Senatu)

Henryka Bochniarz

Powszechnie znana z dużych osiągnięć organizacyjnych i biznesowych. Jest przedstawicielką firmy Boeing w Polsce. Stworzyła organizację PKPP Lewiatan, za sprawą której jej osoba może wręcz uchodzić za sztandarowy przykład opiniotwórczości w świecie biznesu. Oczywiście z biegiem lat wyrastają jej konkurenci, ale nadal pozostaje kluczową osobą w świecie gospodarki. Lokata w naszym zestawieniu nie zaskakuje i nie jest pierwszym tego typu wyróżnieniem – w 2012 r. Henryka Bochniarz znalazła się na liście 50 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika „Wprost”. (foto: Kamil Broszko)

Anna Grodzka

Jest pierwszą posłanką z transpłciową przeszłością w historii polskiego parlamentaryzmu. Kiedy dostała się do polskiego Sejmu, stała się tematem światowych mediów, w USA jej wybór komentowały opiniotwórcze magazyny. Również dlatego, że ta historyczna zmiana dokonała się w Polsce, kraju uznawanym za konserwatywny. Jest jej trudniej, jest w opozycji, ale ma duży wpływ na ludzi. Pokazuje, że można nie wstydzić się odmienności. Występuje w mediach i nie jest już wiązana wyłącznie z jednym tematem. Jej działalność nie ogranicza się do polityki, pełni również funkcje społeczne, m.in. została prezeską Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Społecznego "Społeczeństwo fair" i fundatorką fundacji Trans-Fuzja działającej na rzecz osób traspłciowych. (foto: Kama Bork Photography)

Agnieszka Holland

Jest nie tylko światowej klasy reżyserem i scenarzystką ale też postacią absolutnie opiniotwórczą w świecie filmu (od stycznia 2014 r. przewodniczy Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie). Włącza się również w szereg akcji powiązanych z kulturą. Firmuje swoim nazwiskiem rozmaite ważne inicjatywy i działalności (w 2008 r. została europejską ambasadorką Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego). To typowy przykład twórcy mającego świadomość posiadania nazwiska i ogromnego wpływu, który zostaje pozytywnie wykorzystany w różnych ważnych działaniach, zmieniających obraz naszej rzeczywistości. (foto: Marcin Kułakowski, PISF)

Ewa Kopacz

Kolejny przykład kobiety, która zrobiła niebywałą karierę polityczną i stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Polsce. W sejmowych kuluarach na jej temat ukute zostało nawet powiedzenie: od lekarza do cesarza. Zajmowała stanowisko ministra zdrowia, a obecnie jest marszałkiem Sejmu, czyli drugą osobą w państwie (po prezydencie RP). Nie waha się demonstrować swojej wpływowości, jak wtedy, kiedy wbrew perswazjom podjęła decyzję o niekupowaniu szczepionek przeciw świńskiej grypie. (foto: Kancelaria Sejmu)

Justyna Kowalczyk

Umie sprawić, że niszowa jeszcze niedawno dyscyplina sportu staje się ostatnim krzykiem mody. W samej tylko Warszawie w zimowe weekendy widać sporo osób biegających na nartach . Jest kreatorką zbiorowej wyobraźni, a dla fanów sportu osobą wyjątkową – po raz piąty wygrała plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na sportowca roku. Rezultaty osiągnięte podczas igrzysk w Soczi wzmocniły pozycję sportsmenki. Ma wpływ na społeczeństwo także ze względu na silną osobowość. Jest świadoma własnych atutów i w pozytywny sposób zaraża swoją bezkompromisową postawą. Pokazuje, że kobieta może się postawić wszystkim, bez względu na pozycję, mieć rację i wygrać. Od przeciętnego człowieka różni się m.in. tym, że ludzie ze złamaną kością nie potrafią chodzić, a ona w analogicznej sytuacji sięga po olimpijskie złoto. (foto: Robert Kowalewski/ Agencja Gazeta)

Agnieszka Odorowicz

Przeniosła się z Krakowa do Warszawy i rozpoczęła pracę na styku kultury i polityki, będąc faktycznym twórcą i inicjatorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zmieniła sytuację w świecie dziesiątej muzy o tyle, że kiedyś nie było pieniędzy na filmy, a teraz są. Jeżeli przyjąć, że film jest najbardziej wpływową ze sztuk, to trzeba uznać, że pozycja Agnieszki Odorowicz jest analogiczna w dziedzinie kultury. Jest osobą niezwykle sprawną organizacyjnie, ale też charyzmatyczną w relacjach osobistych. Nie Spielberga, nie Camerona ani nawet nie Więckiewicza, ale właśnie jej nazwisko jest bodaj najczęściej wyświetlane na ekranach kinowych – przed każdym polskim filmem, który otrzymał dofinansowanie PISF (czyli przed niemal każdym polskim filmem w ogóle). (foto: Marcin Kułakowski, PISF)

Monika Olejnik

Dziennikarka z wieloletnim stażem i o ustalonej renomie. Od lat prowadzi w największych mediach najbardziej popularne programy, nadawane w godzinach najwyższej słuchalności i oglądalności. Sam ten fakt definiuje skalę jej wpływowości. Jej marką jest swoista ambicja, a działalność w dużej mierze polega na wytykaniu błędów interlokutorom. Nieraz pojawiają się zarzuty wobec dziennikarki, że stosuje populizm, stara się zawsze górować nad rozmówcą, czasem zanadto przedkłada ton zaczepny nad merytorykę. Ale taka konwencja, lubiana przez słuchaczy, w powiązaniu z faktem mówienia każdego dnia do milionów Polaków jeszcze zwiększa jej wpływy. Monika Olejnik pozwala sobie na pewne ekstrawagancje modowe. Jest właścicielką kolekcji fantazyjnych butów, co – prócz wspomnianego wcześniej stylu uprawiania dziennikarstwa – upodabnia ją do gwiazd mediów amerykańskich. (foto: Adam Kozak/ Agencja Gazeta)

Solange Olszewska

Dentystka, która zupełnie od podstaw założyła fabrykę autobusów Solaris pod Poznaniem. W kontekście dyskusji o kobietach warto wspomnieć, że dokonała tego wraz z mężem Krzysztofem. Oboje włożyli wiele serca w tę działalność. Krzysztof jest niezwykłym innowatorem, natomiast Solange Olszewska – wspaniałą organizatorką i zarządzającą biznesem. Stworzyła w pełni innowacyjny produkt, w 100 proc. pochodzący z Polski, oraz identyfikowaną z naszym krajem globalną markę. Jest niezwykle wpływową osobą nie tylko u nas, ale również w innych krajach, np. w Niemczech, gdzie jest uwzględniana w tamtejszych rankingach najbardziej wpływowych przedsiębiorców. (foto: Solaris)

Nina Terentiew

Caryca polskiej telewizji. Co ciekawe, udowodniła, że można nią być nie tylko w instytucji państwowej. Od lat funkcjonuje w ramach prywatnej firmy, w wymagającym otoczeniu rynkowym. Ma wielki talent, niebywałego nosa i wie bodaj najlepiej, jak zaspokajać gusta Polaków. Do tego wymagane jest wyjątkowe wyczucie. Zmieniają się czasy i realia, ona cały czas swoją robotę wykonuje wzorcowo, korzystając z olbrzymiego doświadczenia. Wiele znanych postaci telewizji, które również możemy uznać za wpływowe, stało się gwiazdami i uzyskało swoją pozycję właśnie dlatego, że tak zadecydowała Nina Terentiew. foto: Zuza Krajewska&Bartek Wieczorek / dla Polsatu

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.