2016
Muzeum Powstania Warszawskiego
otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w., u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Aby było to muzeum nowoczesne, sięgnęliśmy po sprawdzone doświadczenia zagraniczne, za wzór posłużyły m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Chcieliśmy przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Tylko w taki sposób możliwe jest dotarcie do młodzieży, naszej głównej grupy docelowej. Opowiadamy historię Powstania we wszystkich aspektach i przekazujemy jego sens.
Muzeum to nie tylko ekspozycja, ale także zewnętrzna działalność edukacyjna i kulturalna. Dzięki setkom wydarzeń i tysiącom uczestników Muzeum stało się jednym z najważniejszych miejsc kształtujących współczesny charakter Warszawy. Jednym z kluczowych wydarzeń w 12-letniej historii Muzeum było otwarcie wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie, pod honorowym patronatem prezydentów Polski i Niemiec. Zaprezentowana w dawnej siedzibie Gestapo, ekspozycja była doniosłym symbolem w relacjach obu państw.
Stowarzyszenie WIOSNA za organizację akcji Szlachetna Paczka
Stowarzyszenie WIOSNA to organizacja non profit, która tworzy i doskonali ogólnopolskie systemy pomocowe, mające w tle wyjątkową wizję. To wizja, według której każdy obywatel Polski radzi sobie w życiu, a gdy jeden upada, reszta jednoczy się, by mu pomóc. Pragniemy, aby zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” na nowo połączyła wszystkich rodaków. Aby Polska była krajem spójnym, a Polacy narodem solidarnym, bez podziałów.
Szlachetna Paczka to flagowy projekt Stowarzyszenia Wiosna, który mądrze pomaga od 15 lat. Tworzymy rozwiązania strukturalne, dzięki którym uczymy Polaków zaradności i przedsiębiorczości na wielu płaszczyznach. Dziś Paczka jest organizowana w 80 proc. miejscowości, w których żyje powyżej 30 tys. mieszkańców. Rokrocznie Paczkę tworzy ponad 10 tys. SuperW, czyli wolontariuszy, którzy wkraczają w trudny świat biedy, by wyciągnąć potrzebujących z cienia i zapomnienia. To drużyna aktywnych idealistów chcących zmieniać świat. Szlachetna Paczka to pomoc materialna dla potrzebujących, ale także potężna siła jednocząca Polaków – nie tylko biednych z bogatymi, lecz również ludzi przygotowujących pomoc. Tylko w 2015 r. Paczka połączyła ponad milion Polaków!
Szlachetna Paczka działa przez cały rok i zaprasza Polaków do pomagania na wiele sposobów. W jej ofercie znajdują się m.in. Klub Filantropa oraz Inwestor Społeczny – unikalna propozycja dla firm. Ciekawą propozycją dla osób chcących pomagać dzieciom będzie zaangażowanie w Akademię Przyszłości – siostrzany projekt Paczki. Więcej informacji na stronie Szlachetnapaczka.pl.
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
Polski Związek Piłki Siatkowej za organizację rozgrywek Ligi Światowej w Polsce
Polski Związek Piłki Siatkowej jest ogólnokrajowym związkiem sportowym działającym w piłce siatkowej, we wszystkich jej odmianach aprobowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) i Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV).
PZPS powstał w 1928 r. Jest stowarzyszeniem działającym na podstawie ustawy o stowarzyszeniach, ustawy o sporcie oraz własnego statutu.
Członkami PZPS są kluby sportowe, Wojewódzkie Związki Piłki Siatkowej oraz inne osoby prawne, których statut, umowa lub akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w sportach reprezentowanych przez Związek.
Podstawowym celem PZPS jest organizacja i prowadzenie współzawodnictwa sportowego we wszystkich odmianach piłki siatkowej aprobowanych przez FIVB i CEV. PZPS zajmuje się popularyzacją i rozwojem siatkówki w Polsce, zarówno w wydaniu amatorskim, jak i profesjonalnym.
Drużyny narodowe seniorek i seniorów grające pod auspicjami PZPS odnosiły wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, zdobywając łącznie 35 medali: igrzysk olimpijskich (1 złoty, 2 brązowe), mistrzostw świata (2 złote, 2 srebrne, 2 brązowe), Pucharu Świata (2 srebrne, 1 brązowy), Ligi Światowej (1 srebrny, 1 brązowy), mistrzostw Europy (3 złote, 9 srebrnych, 7 brązowych), Ligi Europejskiej (1 brązowy), igrzysk europejskich (1 srebrny).
Polski Związek Piłki Siatkowej jest najbardziej „medalodajną” federacją w grach zespołowych w historii polskiego sportu.
Liga Światowa
to cykliczne, międzynarodowe rozgrywki w piłce siatkowej mężczyzn, organizowane corocznie (od 1990 r.) przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) oraz Radę Ligi Światowej dla wybranych przez nie reprezentacji krajowych.
Reprezentacja Polski zadebiutowała w rozgrywkach w 1998 r. i od tej pory występuje w nich nieprzerwanie. Uważa się powszechnie i słusznie, że zaproszenie Polski do Ligi Światowej jest początkiem budowania fundamentów pod późniejsze sukcesy sportowe i tworzenia podstaw efektownych widowisk sportowych, które uważane są za najlepsze na świecie.
W dotychczasowych 18 startach w Lidze Światowej biało-czerwoni rozegrali 242 mecze, zwyciężając w 135 i ponosząc porażki w 107. Polska ma na koncie złoty (2012) i brązowy medal Ligi Światowej (2011).
Polacy zagrali w 7 turniejach finałowych. Trzy z nich odbyły się w Polsce. Po raz pierwszy w roku 2001 w katowickim Spodku. Sześć lat później stolica Górnego Śląska ponownie była miastem gospodarzem finału Ligi Światowej. W 2011 r. finalna część rywalizacji miała miejsce w Ergo Arenie na pograniczu Gdańska i Sopotu. W 2016 r. Polska będzie po raz czwarty gospodarzem Final Six. Tym razem w zaszczytnej roli miasta gospodarza wystąpi Kraków.
Każde ze spotkań rund interkontynentalnych Ligi Światowej, jak i turniejów finałowych rozgrywanych w Polsce uzyskiwało najwyższe oceny FIVB za organizację, poziom oprawy artystycznej oraz kreatywność polskiej federacji w tworzeniu oferty dla kibiców. Mecze Ligi Światowej w Polsce notują najwyższą frekwencję.