FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Materiały prasowe Columbus Energy
Fot. Materiały prasowe Columbus Energy

Instalacja od Columbus Energy zasila górskie schronisko „Rysianka”

13 września 2022

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce została zamontowana przy Schronisku Górskim PTTK „Rysianka” w Beskidzie Żywieckim. Elektrownia słoneczna, o mocy 32 kWp, znajduje się na wysokości 1 290 m n.p.m., a jej wykonawcą jest Columbus Energy, laureat Godła „Teraz Polska”. 

Instalacja na Hali Rysianka składa się z 87 modułów monokrystalicznych Sunport 370 Wp Full Black oraz 2 nowoczesnych inwerterów Solis, przystosowanych do pracy na zewnątrz budynku. Szacowana roczna zdolność produkcyjna elektrowni wynosi ok. 33 MWh.

- Realizacja dla schroniska „Rysianka” była dla nas bardzo ciekawym przedsięwzięciem projektowo-logistycznym. Po raz pierwszy montowaliśmy instalację na takiej wysokości i tak skomplikowanym podłożu. W projekcie wykorzystaliśmy naturalne pochylenie terenu w kierunku południowym i dodatkowo zastosowaliśmy duży kąt paneli, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu oraz zwiększa wydajność paneli - tłumaczy Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie Columbus Energy S.A. - Już po kilku miesiącach pracy instalacji widzimy ponadprzeciętne uzyski. Instalacja działa od grudnia 2021 r., a jej produkcję zaczęliśmy monitorować w połowie stycznia 2022 r., po podłączeniu do sieci. W tym czasie, do początku września, instalacja wyprodukowała już ponad 28 MWh energii elektrycznej. Co ciekawe, już w marcu wygenerowała 4,5 MWh energii, czyli porównywalnie do wyników z miesięcy letnich – maja i czerwca, gdy dzień jest najdłuższy.

Energię z instalacji fotowoltaicznej dzierżawcy schroniska wykorzystują przede wszystkim do oświetlenia obiektu, zasilania urządzeń elektrycznych oraz podgrzania wody użytkowej. Zasilanie schroniska „Rysianka” energią słoneczną pozwoli w ciągu roku ograniczyć emisję CO² o blisko 23 tony.

- Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę głównie ze względów ekonomicznych. Mając w perspektywie wzrost cen prądu, przeliczyliśmy ile możemy zaoszczędzić dzięki własnej elektrowni. Wyniki okazały się bardzo atrakcyjne, a nasze obawy o podwyżki cen energii szybko się sprawdziły. Już widzimy rezultaty naszej inwestycji - w rachunkach za prąd. Pełny obraz sytuacji będziemy mieli po roku, ale już teraz możemy przyznać, że to była dobra decyzja. Dzięki fotowoltaice zdecydowaliśmy się też na podgrzewanie wody użytkowej kotłem elektrycznym, zamiast kotłem na ekogroszek. To jest rozwiązanie bardziej ekonomiczne, lepsze dla środowiska i bezobsługowe - mówi Witold Wiewióra, dzierżawca Schroniska Górskiego „Rysianka” .

Źródło: Materiały prasowe Columbus Energy

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.