FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Piotr Plonka/ pepetv.eu
Fot. Piotr Plonka/ pepetv.eu

Wczoraj odebrał nagrodę Fundacji "Teraz Polska", dziś gra ważny mecz. Rafał Glikiewicz Wybitnym Polakiem w Niemczech 2022 r.

2 października 2022

W niedzielny wieczór FC Augsburg zagra w Gelsenkirchen spotkanie z miejscowym beniaminkiem Bundesligi – Schalke. Na bramce stanie Rafał Glikiewicz, który dzień wcześniej odebrał z rąk Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", tytuł Wybitnego Polaka w Niemczech.

Rafał Glikiewicz jest filarem swojej drużyny. O piłkarzu z każdym kolejnym meczem coraz głośniej jest w Niemczech, a także w Polsce. Fani Augsburga uwielbiają swojego bramkarza, natomiast zdaniem krajowej prasy piłkarskiej, w swojej ojczyźnie golkiper budzi skrajne emocje. Sam Czesław Michniewicz nie wyklucza powołania Glikiewicza do reprezentacji, szczególnie w sytuacji, w której z kadrowego obiegu wypadłby (na przykład na skutek kontuzji) któryś z doświadczonych bramkarzy, czyli Wojciech Szczęsny lub Łukasz Skorupski.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYZNANIU TYTUŁÓW WYBITNY POLAK W NIEMCZECH 2022 R.

Z samym przyznaniem tytułu Wybitnego Polaka wiąże się pewna anegdota. Glikiewicz z racji zobowiązań futbolowych nie mógł stawić się w miejscu uroczystego wręczenia nagród – Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Piłkarz uczestniczył w obowiązkowym zgrupowaniu swojej drużyny, ważnym, bo poprzedzało dzisiejszy mecz. To jednak nie zraziło reprezentantów Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Zaraz po części oficjalnej Krzysztof Przybył i Michał Lipiński udali się do hotelu, w którym odbywało się owe zgrupowanie, a po załatwieniu stosownych formalności z władzami klubu, na miejscu nagrodzono piłkarza. Oczywiście Polska wciąż gra w duszy Glikiewicza, z tym większą dumą, zaraz po uroczystości, podzielił się z kibicami radością z otrzymania ważnej dla siebie nagrody. „Zostałem dziś wyróżniony w kategorii „Wybitny Polak w Niemczech za 2022” Dziękuje Fundacji „Teraz Polska” i Polskiemu Instytutowi w Düsseldorfie” napisał na Twitterze.

Rafał Gikiewicz (ur. 26 października 1987 w Olsztynie) – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w niemieckim klubie FC Augsburg. Brat bliźniak Łukasza Gikiewicza. Rafał zaczynał karierę wraz ze swym bratem Łukaszem w olsztyńskich klubach, grywając m.in. w juniorskich drużynach Stomilu. Swój seniorski debiut zaliczył jednak w barwach czwartoligowego DKS Dobre Miasto, do którego trafił w wieku 17 lat. Po krótkim pobycie w również czwartoligowego Sokoła Ostróda przez sezon 2006/2007 reprezentował barwy trzecioligowej Drwęcy Miasto Lubawskie. Następnie trafił do Wigier Suwałki, gdzie spisywał się bardzo dobrze. W listopadzie 2007 roku przebywał na testach w Górniku Zabrze. Latem 2008 roku sprawdzany był w Legii Warszawa oraz w Jagiellonii. 5 lipca 2008 roku podpisał 4-letni kontrakt z białostockim klubem.

Jego menadżerem został Marek Citko, który przyznał, iż transfer Gikiewicza z Wigier Suwałki do Jagiellonii Białystok był jego największym sukcesem w dotychczasowej karierze menadżerskiej.

Podczas gry w Dobrym Mieście był powołany na konsultację do reprezentacji do lat 18. Jako bramkarz Jagiellonii w sierpniu 2009 roku został desygnowany do kadry U23 prowadzonej przez Stefana Majewskiego.

Rafał Gikiewicz zdobył z Jagiellonią Białystok Puchar Polski 2009/2010. Przed końcem meczu 1/8 finału z Arką Gdynia obronił rzut karny przy stanie 0:0 i dzięki temu zespół mógł rozegrać dogrywkę. W półfinale obronił karnego wykonywanego przez Huberta Wołąkiewicza – piłkarza Lechii Gdańsk.

30 sierpnia 2010 roku dwa dni przed zamknięciem okienka transferowego Gikiewicz zdecydował się wrócić do rodzinnego Olsztyna, gdzie w tamtejszym drugoligowym Stomilu Olsztyn miał występować przez rok na zasadzie wypożyczenia.

Jednak już po pół roku, 10 stycznia 2011 Gikiewicz podpisał czteroipółletni kontrakt ze Śląskiem Wrocław. W sezonie 2011/2012 ze Śląskiem wywalczył mistrzostwo Polski. 8 kwietnia 2014 rozwiązał kontrakt z klubem.

17 kwietnia 2014 roku podpisał kontrakt z Eintrachtem Brunszwik, ważny do 30 lipca 2016. Na początku sierpnia 2016 został zawodnikiem SC Freiburg.

Z dniem 1 lipca 2018 roku został nowym bramkarzem 1. FC Union Berlin. W sezonie 2. Bundesligi 2018/2019 rozegrał wszystkie 34 mecze swojej drużyny (14 razy zachował czyste konto). W spotkaniu przeciw 1. FC Heidenheim w ramach 9 kolejki zdobył gola głową w czwartej minucie doliczonego czasu gry (94') doprowadzając do remisu 1:1 (tym samym został dziewiątym strzelcem gola z gry jako bramkarz w historii 2. Bundesligi oraz dwunastym w historii 1. i 2. Bundesligi). W sezonie obronił jednego karnego na pięć egzekwowanych. Trzykrotnie był wybierany przez serwis Kicker do składu jedenastki kolejki. W punktacji meczowej za sezon prowadzonej przez Kicker uzyskał średnią notę 2,66 pkt., zajmując pierwsze miejsce w kategorii bramkarzy oraz drugie miejsce wśród wszystkich ocenianych graczy ligi. Z Unionem zajął trzecie miejsce w 2. Bundeslidze, awansując do baraży, w których po dwumeczu przeciw VfB Stuttgart (2:2, 0:0) w dniu 27 maja 2019 uzyskał awans do Bundesligi, wywalczony po raz pierwszy w historii klubu. Dzień później Jerzy Brzęczek powołał go awaryjnie w miejsce kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego na zgrupowanie Reprezentacji Polski.

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.