Wczoraj odebrał nagrodę Fundacji "Teraz Polska", dziś gra ważny mecz. Rafał Glikiewicz Wybitnym Polakiem w Niemczech 2022 r.
W niedzielny wieczór FC Augsburg zagra w Gelsenkirchen spotkanie z miejscowym beniaminkiem Bundesligi – Schalke. Na bramce stanie Rafał Glikiewicz, który dzień wcześniej odebrał z rąk Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", tytuł Wybitnego Polaka w Niemczech.
Rafał Glikiewicz jest filarem swojej drużyny. O piłkarzu z każdym kolejnym meczem coraz głośniej jest w Niemczech, a także w Polsce. Fani Augsburga uwielbiają swojego bramkarza, natomiast zdaniem krajowej prasy piłkarskiej, w swojej ojczyźnie golkiper budzi skrajne emocje. Sam Czesław Michniewicz nie wyklucza powołania Glikiewicza do reprezentacji, szczególnie w sytuacji, w której z kadrowego obiegu wypadłby (na przykład na skutek kontuzji) któryś z doświadczonych bramkarzy, czyli Wojciech Szczęsny lub Łukasz Skorupski.
CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYZNANIU TYTUŁÓW WYBITNY POLAK W NIEMCZECH 2022 R.
Z samym przyznaniem tytułu Wybitnego Polaka wiąże się pewna anegdota. Glikiewicz z racji zobowiązań futbolowych nie mógł stawić się w miejscu uroczystego wręczenia nagród – Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Piłkarz uczestniczył w obowiązkowym zgrupowaniu swojej drużyny, ważnym, bo poprzedzało dzisiejszy mecz. To jednak nie zraziło reprezentantów Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Zaraz po części oficjalnej Krzysztof Przybył i Michał Lipiński udali się do hotelu, w którym odbywało się owe zgrupowanie, a po załatwieniu stosownych formalności z władzami klubu, na miejscu nagrodzono piłkarza. Oczywiście Polska wciąż gra w duszy Glikiewicza, z tym większą dumą, zaraz po uroczystości, podzielił się z kibicami radością z otrzymania ważnej dla siebie nagrody. „Zostałem dziś wyróżniony w kategorii „Wybitny Polak w Niemczech za 2022” Dziękuje Fundacji „Teraz Polska” i Polskiemu Instytutowi w Düsseldorfie” napisał na Twitterze.
Rafał Gikiewicz (ur. 26 października 1987 w Olsztynie) – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w niemieckim klubie FC Augsburg. Brat bliźniak Łukasza Gikiewicza. Rafał zaczynał karierę wraz ze swym bratem Łukaszem w olsztyńskich klubach, grywając m.in. w juniorskich drużynach Stomilu. Swój seniorski debiut zaliczył jednak w barwach czwartoligowego DKS Dobre Miasto, do którego trafił w wieku 17 lat. Po krótkim pobycie w również czwartoligowego Sokoła Ostróda przez sezon 2006/2007 reprezentował barwy trzecioligowej Drwęcy Miasto Lubawskie. Następnie trafił do Wigier Suwałki, gdzie spisywał się bardzo dobrze. W listopadzie 2007 roku przebywał na testach w Górniku Zabrze. Latem 2008 roku sprawdzany był w Legii Warszawa oraz w Jagiellonii. 5 lipca 2008 roku podpisał 4-letni kontrakt z białostockim klubem.
Jego menadżerem został Marek Citko, który przyznał, iż transfer Gikiewicza z Wigier Suwałki do Jagiellonii Białystok był jego największym sukcesem w dotychczasowej karierze menadżerskiej.
Podczas gry w Dobrym Mieście był powołany na konsultację do reprezentacji do lat 18. Jako bramkarz Jagiellonii w sierpniu 2009 roku został desygnowany do kadry U23 prowadzonej przez Stefana Majewskiego.
Rafał Gikiewicz zdobył z Jagiellonią Białystok Puchar Polski 2009/2010. Przed końcem meczu 1/8 finału z Arką Gdynia obronił rzut karny przy stanie 0:0 i dzięki temu zespół mógł rozegrać dogrywkę. W półfinale obronił karnego wykonywanego przez Huberta Wołąkiewicza – piłkarza Lechii Gdańsk.
30 sierpnia 2010 roku dwa dni przed zamknięciem okienka transferowego Gikiewicz zdecydował się wrócić do rodzinnego Olsztyna, gdzie w tamtejszym drugoligowym Stomilu Olsztyn miał występować przez rok na zasadzie wypożyczenia.
Jednak już po pół roku, 10 stycznia 2011 Gikiewicz podpisał czteroipółletni kontrakt ze Śląskiem Wrocław. W sezonie 2011/2012 ze Śląskiem wywalczył mistrzostwo Polski. 8 kwietnia 2014 rozwiązał kontrakt z klubem.
17 kwietnia 2014 roku podpisał kontrakt z Eintrachtem Brunszwik, ważny do 30 lipca 2016. Na początku sierpnia 2016 został zawodnikiem SC Freiburg.
Z dniem 1 lipca 2018 roku został nowym bramkarzem 1. FC Union Berlin. W sezonie 2. Bundesligi 2018/2019 rozegrał wszystkie 34 mecze swojej drużyny (14 razy zachował czyste konto). W spotkaniu przeciw 1. FC Heidenheim w ramach 9 kolejki zdobył gola głową w czwartej minucie doliczonego czasu gry (94') doprowadzając do remisu 1:1 (tym samym został dziewiątym strzelcem gola z gry jako bramkarz w historii 2. Bundesligi oraz dwunastym w historii 1. i 2. Bundesligi). W sezonie obronił jednego karnego na pięć egzekwowanych. Trzykrotnie był wybierany przez serwis Kicker do składu jedenastki kolejki. W punktacji meczowej za sezon prowadzonej przez Kicker uzyskał średnią notę 2,66 pkt., zajmując pierwsze miejsce w kategorii bramkarzy oraz drugie miejsce wśród wszystkich ocenianych graczy ligi. Z Unionem zajął trzecie miejsce w 2. Bundeslidze, awansując do baraży, w których po dwumeczu przeciw VfB Stuttgart (2:2, 0:0) w dniu 27 maja 2019 uzyskał awans do Bundesligi, wywalczony po raz pierwszy w historii klubu. Dzień później Jerzy Brzęczek powołał go awaryjnie w miejsce kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego na zgrupowanie Reprezentacji Polski.
Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.