FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Krzysztof Przybył: Jednorazowe e-papierosy to nikotynowa szara strefa

11 lutego 2024

Krzysztof Przybył: Poprzedni rząd chwalił się skuteczną likwidacją szarej strefy i sukcesami w ściąganiu akcyzy i VAT. Jak wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Rynkowych, rzeczywistość nie jest taka różowa. Przynajmniej, jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy. Ze wspomnianej analizy wyłania się zdumiewający obraz segmentu rynku, nad którym państwo zupełnie nie panuje.

Sto milionów sztuk rocznie

O jaką skalę chodzi, ilustrują dane dotyczące sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów w Polsce. Eksperci Instytutu wyliczyli, że w 2022 roku w naszym kraju sprzedano 32 mln sztuk tych wyrobów, zaś w roku ubiegłym już 100 mln. „Jednorazówki”, dostępne w setkach smaków, stają się niestety produktem lubianym przez młodzież. No dobrze, czy jednak w Polsce nie obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów z nikotyną nieletnim? Owszem, ale trudno ten zakaz egzekwować w sytuacji, gdy duża część sprzedaży odbywa się przez Internet lub automaty. Brzmi to absurdalnie, lecz tak – w popularnych miejscowościach turystycznych ustawiane są automaty z jednorazowym e-papierosami. Automat wszak o dowód osobisty nie poprosi.

Część „jednorazówek” nie zawiera nikotyny. Ale brak nikotyny jest rekompensowany owocowym smakiem i kształtem, na przykład w postaci figurek bohaterów kreskówek. Trudno twierdzić, iż w ten sposób zachęca się do kupna produktu osoby pełnoletnie. To tak, jakby produkować bezalkoholowe whisky z Kaczorem Donaldem czy minionkami na etykiecie.

Bezradność urzędników, nieskuteczność legislacji

Polskie prawo – i polscy urzędnicy – są wobec takich praktyk bezradni. Nie można handlować wyrobami nikotynowymi w Internecie, ale też trudno zablokować taki proceder. Oprócz dostępności dla nieletnich, problemem jest również to, że przez brak kontroli nad takim obrotem państwo traci należną akcyzę i VAT. A o jakie pieniądze chodzi? Spore, bowiem globalny rynek jednorazowych e-papierosów w 2022 roku wyceniano na 4,9 mld dolarów, a rośnie on nieustannie. W latach 2018-2022 wzrósł o 116 procent. Dziś prawie co czwarty e-papieros wypalany na świecie to jednorazówka. Co ciekawe (i znamienne): 90 procent produkcji pochodzi z Chin, które same… zakazały niedawno sprzedaży „jednorazówek” jako potencjalnie szkodliwych.

Zarówno palenie, jak i używanie innych wyrobów nikotynowych to plaga, z którą trzeba walczyć. Nie kupuję narracji o bardziej i mniej szkodliwych papierosach. Dlatego sytuacja, w której nastolatek może bez problemu kupić jednorazowego e-papierosa smakowego, nie może być tolerowana przez państwo. A szara strefa związana z takim handlem będzie się rozszerzać, o ile nie zostaną podjęte stanowcze działania.

Źródo Salon24.pl Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.