FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Teraz Polska
Fot. Teraz Polska

Tomasz Wójtowicz, Krzysztof Żuk i Leszek Mądzik odebrali tytuł Promotora Polski

19 września 2022

17 września w Lublinie kibice siatkarscy mogli przeżywać prawdziwe emocje - w rozgrywkach Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza rywalizowały cztery drużyny z czterech krajów: dwunastokrotny (i aktualnego) mistrz Niemiec Berlin Recycling Volley, czołowy klub ligi włoskiej WithU Verona Volley, ukraiński Barkom-Każany Lwów i LUK Lublin.

 Turniej jest dla całego regionu prawdziwym świętem siatkówki i okazją do uczczenia jednego z najwybitniejszych siatkarzy w historii dyscypliny oraz honorowego obywatela Lublina – Tomasza Wójtowicza. Podczas wydarzenia sportowego odbyła się również specjalna uroczystość zorganizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, której prezes, Krzysztof Przybył, wręczył trzem znakomitym osobistościom związanym z ziemią lubelską tytuł Promotora Polski.

Tytuły „Promotor Polski” są przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” osobom, których działalność oraz sukcesy przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku Polski. Wyróżnienie jest przyznawane od 5 lat w różnych regionach naszego kraju, a w tym roku po raz pierwszy zostało przyznane osobom związanym z Lublinem i województwem lubelskim.  Pierwszą z wyróżnionych osób jest profesor Leszek Mądzik scenograf, reżyser, malarz, fotograf. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii. Współpracuje także z wieloma uczelniami teatralnymi na świecie. Ma zapewnione osobne rozdziały zarówno w historii teatru, jak i plastyki. Założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL. Autor plakatów i grafiki książkowej. Jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, znany w świecie z sugestywnego i niepodrabialnego stylu – mówi Krzysztof Przybył.

Drugie wyróżnienie otrzymał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, wieloletni samorządowiec, trzykrotnie wybrany przez mieszkańców na Prezydenta Miasta Lublin, które jest laureatem Godła „Teraz Polska”. Funkcję tę pełni od 2010 roku. Od początku swojej pracy na rzecz miasta konsekwentnie realizuje plan rozwoju miasta, skupiając się na ożywieniu gospodarczym i podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Dzięki ofensywie inwestycyjnej, Lublin wszedł na ścieżkę długotrwałego i zrównoważonego rozwoju, odzyskując pozycję lidera Polski Wschodniej – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Trzeci laureat wyróżnienia Promotor Polski to jeden z najlepszych polskich siatkarzy w historii, Tomasz Wójtowicz. Pochodzi z Lublina. Odnosił sukcesy zarówno w polskiej siatkówce klubowej reprezentując barwy AZS Lublin, Avii Świdnik oraz Legii Warszawa jak i klubach włoskich, grając w Modenie, Parmie, Ferrarze i Citta di Castello. Ale kojarzymy go przede wszystkim z sukcesami siatkarskiej reprezentacji Polski, dla której rozegrał 325 spotkań. W tym czasie zdobył z nią mistrzostwo świata w Meksyku (1974), złoty medal Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976) i czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad (1975), Helsinki (1977), Paryż (1979) i Berlin (1983) – mówi prezes Przybył – A w ogłoszonym przez Światową Federację Piłki Siatkowej plebiscycie na najlepszego siatkarza świata XX wieku znalazł się w finałowej ósemce. W 2002 roku jako pierwszy Polak trafił do International Volleyball Hall of Fame mieszczącej się w amerykańskim Holyoke – podkreśla prezes Przybył.

 

Szczegółowe biogramy Promotorów Polski z Lubelszczyzny 2022

Krzysztof Żuk

Wieloletni samorządowiec, trzykrotnie wybrany przez mieszkańców na Prezydenta Miasta Lublin. Funkcję tę pełni od 2010 roku. Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny na lubelskich uniwersytetach, autor i współautor ponad 70 publikacji oraz 8 monografii naukowych.

Pracę na rzecz lokalnego samorządu rozpoczął w 1990 r. obejmując stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta w Świdniku. W latach 2007-2009 pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Po dwóch latach powrócił do samorządu lokalnego ponownie obejmując stanowisko zastępcy Prezydenta Miasta Lublin. Po raz pierwszy na Prezydenta Miasta Lublin został wybrany 5 grudnia 2010 roku i od tamtej pory pełni tę funkcję nieprzerwanie.

Od początku swojej pracy na rzecz Lublina Krzysztof Żuk konsekwentnie realizuje plan rozwoju miasta, skupiając się na ożywieniu gospodarczym i podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Dzięki temu poprawiła się dostępność komunikacyjna Lublina, ważne obiekty kulturalne poddane zostały rewitalizacji, powstała nowoczesna infrastruktura i baza sportowo-rekreacyjna. Dzięki ofensywie inwestycyjnej, Lublin wszedł na ścieżkę długotrwałego i zrównoważonego rozwoju, odzyskując pozycję lidera Polski Wschodniej.

Krzysztof Żuk jest Wiceprezesem Związku Miast Polskich, członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z ramienia Unii Metropolii Polskich oraz Współprzewodniczącym Zespołu do spraw Systemu Finansów Publicznych KWRiST. Za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce oraz osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej Krzysztof Żuk został odznaczony w 2014 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Leszek Mądzik

Scenograf, reżyser, malarz, fotograf. Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Współpracuje również z wieloma uczelniami tetralnymi na świecie.

Ma zapewnione osobne rozdziały zarówno w historii teatru, jak i plastyki. Założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL (od 1969). Autor plakatów i grafiki książkowej. Jeden z najwszechstronniejszych polskich twórców, znany w świecie z sugestywnego i niepodrabialnego stylu.

Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Został laureatem wielu prestiżowych nagród. Jest także autorem scenografii na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, między innymi w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze.

Leszek Mądzik otrzymał także złoty medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". To wyróżnienie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury.

Tomasz Wójtowicz

Urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Pierwsze kroki stawiał w klubach lubelskich, a jego nauczycielem siatkówki i „najdłuższym stażem” trenerem był ojciec, Kazimierz. Z wielką siatkówką Pan Tomasz zetknął się w „Avii” Świdnik (w tym klubie zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w roku 1976) oraz „Legii” Warszawa. Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976 – złoty medal), w Moskwie (1980 – czwarte miejsce).

Wspaniale rozwijała się juniorska kariera Pana Tomasza: był wicemistrzem Europy juniorów z Hiszpanii (1972) i rok potem brązowym medalistą w holenderskim Voorburgu (1973). W latach 1973–1984 w barwach narodowych rozegrał trzysta dwadzieścia pięć spotkań. W tym nadzwyczajnym czasie aktywności sportowej zdobył mistrzostwo świata w Meksyku (1974) i czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad (1975), Helsinki (1977), Paryż (1979) i Berlin (1983). Z „Legią” Warszawa zdobywał tytuł mistrza Polski (1983), dwukrotnie wicemistrza (1981, 1982) oraz dwukrotnie brązowy medal w 1978 i w 1980 r.

W jego klubowych osiągnięciach jest także Puchar Europy Mistrzów Krajowych zdobyty w klubie Santal Parma1 (1985). Po Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie wyjechał do Włoch, gdzie przez osiem lat występował w zespołach w Modenie, Parmie, Ferrarze i Città di Castello.

W ogłoszonym przez Światową Federację Piłki Siatkowej plebiscycie na najlepszego siatkarza świata XX wieku znalazł się w finałowej ósemce! W 2002 roku jako pierwszy Polak trafił do International Volleyball Hall of Fame mieszczącej się w amerykańskim Holyoke. Doceniano go – oczywiście – także w rodzinnym mieście: w plebiscycie „Kuriera Lubelskiego” na najpopularniejszych sportowców województwa był drugi w 1973 r., a bezapelacyjnie zwyciężył w latach: 1974, 1975, 1976.

Reprezentował kluby sportowe: MKS, AZS Lublin (1968–1972), „Avia” Świdnik (1972–1977), „Legia” Warszawa (1977–1983), Edilcuoghi Sassuolo (1983–1984), Santal Parma (1984–1986), Grandarolo Ferrara (1986–1989), Familia Cittá di Castello (1987–1989).

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.