FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Archiwum SGH
fot. Archiwum SGH

21 czerwca - Dzień Przedsiębiorcy. Zamożność Polski osiągniemy dzięki synergii działań biznesu, państwa i społeczeństwa

22 czerwca 2024

21 czerwca w  Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyły się obchody Dnia Przedsiębiorcy. To święto przedsiębiorczości ustanowione w 2016 roku przez Sejm RP.  To dzień kreatywności, innowacyjności i codziennej pracy przedsiębiorców, której efektem jest zamożność Polski i Polaków. Przedsiębiorczość to przede wszystkim determinacja i wytrwałość w dążeniu do celów, posiadanie strategicznej wizji oraz umiejętności przekucia jej w pozytywny efekt ekonomiczny. Przedsiębiorcy tworzą PKB, miliony miejsc pracy, są kołem zamachowym rozwoju gospodarczego.

 

Polska od 35 lat działa w ramach gospodarki rynkowej. Nasz kraj może jednak rozwijać się jeszcze szybciej, a receptą na to jest zwiększenie liczby rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne jasno pokazują, że im więcej rodzimych firm globalnych posiada dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Przedsiębiorcy globalni zarabiają na rynku globalnym i akumulują kapitał w swoich krajach. Siła gospodarki decyduje również o bezpieczeństwie, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. – mówi Ryszard Florek, prezes Fakro Sp. z o.o. i przewodniczący Rady Głównej Polskich Przedsiębiorców Globalnych.

W panelu dyskusyjnym z udziałem Ryszarda Florka (Fakro) i Henryka Orfingera (Dr Irena Eris) usłyszeliśmy o początkach prowadzenia biznesu w Polsce. Koniec lat 80-tych XX w. był okresem wielkich możliwości, a uwolniona energia Polaków oraz zdjęcie kagańca PRL-owskiej biurokracji spowodowały eksplozję przedsiębiorczości.

35 lat temu Polska dokonała gigantycznego skoku i transformacji ku gospodarce rynkowej. Dziś musimy ponownie odważyć się mieć wielkie marzenia i podejmować ryzyko związane z ich realizacją. Dla powodzenia tego projektu bardzo ważne jest abyśmy dbali o zwiększanie kapitału społecznego, czyli wzajemnego zaufania. – dodaje Grzegorz Piątkowski, prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych.

Szymon Krawiec, redaktor naczelny Wprost oraz prof. Sławomir Winch ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentowali raport dotyczący wizerunku polskiego przedsiębiorcy. Główny wniosek można zawrzeć w zdaniu: „Polski przedsiębiorca to pracowity >>kombinator<< działający w nieprzyjaznym otoczeniu prawno-skarbowym, który jest jednocześnie bardzo pożyteczny dla społeczeństwa. NIestety, jego wizerunek pozostaje dla przeciętnego Polaka po prostu obojętny”. Zachęcamy do lektury raportu, jest w nim kilka nieoczywistych ciekawostek.

KLIKNIJ I POBIERZ RAPORT

Przedsiębiorcy rozmawiający o swojej roli w społeczeństwie, Marzena Gradecka (Drogerie Jaśmin), Michał Czekaj (Dragon Poland), Jan Załubski (ZET Transport) i Maciej Paradowski (KB Folie), wskazali na konieczność zmiany systemowego podejścia aparatu państwowego do przedsiębiorców. Zaznaczyli również, że typowo polska cecha umiejętności radzenia sobie w każdych okolicznościach (określona jako „kombinatorstwo” w raporcie) jest bardzo pozytywnym fundamentem szybkiego rozwoju gospodarczego Polski.

Finałem Dnia Przedsiębiorcy była dyskusja Okrągłego Stołu z udziałem Ryszarda Florka (Fakro), Zbigniewa Jakubasa (Multico), Pawła Jarskiego (Grupa Elemental) i Adama Sikorskiego (Unimot), prowadzona przez rektora SGH prof. Piotra Wachowiaka. Uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi polepszenia sytuacji gospodarczej Polski. Jednogłośnie wskazali na dbałość o stabilny, uczciwy i prorozwojowy system prawno-podatkowy. Bardzo istotne jest również ukazanie wielkiego wkładu przedsiębiorców w działalność charytatywną, wzięcie odpowiedzialności za lokalną społeczność. Społeczeństwo, biznes i państwo muszą działać synergicznie, wspierając się wzajemnie w stworzeniu

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.