FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zielona energia, czyli rozdwojenie jaźni

2 maja 2023

Krzysztof Przybył: Z sondażu Kantara dla „Faktów” TVN wynika, że 87% uważa, że w kampanii wyborczej powinna być poruszona kwestia pozycji Polski w Unii Europejskiej, a 78% - ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Te dwie kwestie są ze sobą ściśle połączone, o czym chcieliby zapomnieć ci, którzy nawołują do bojkotu unijnej polityki klimatycznej. A przecież Polska z roku na rok jest do realizacji ambitnych celów coraz lepiej przygotowana. I to obecny, dystansujący się wobec przyspieszenia zielonych zmian, rząd, planuje i realizuje potężne inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii – za pieniądze państwowych spółek. Czy polityczna narracja rozjeżdża się z działaniami?

Nieraz przyszło mi w cotygodniowych komentarzach wytykać rządzącym lekkomyślność i błędy, rzutujące na polską gospodarkę. Ale fakty są takie, że to państwowe spółki w ostatnim okresie mocno inwestują w OZE – od farm wiatrowych i fotowoltaicznych począwszy, a na małych reaktorach jądrowych skończywszy. Z drugiej strony z ust prominentnych polityków tego obozu padają buńczuczne zapowiedzi niepodporządkowania się „Fit for 55” i określenia w rodzaju „zielony komunizm”.

A widać rządzący wzięli sobie do serca fakt, iż Polacy uważają ekologię i energetykę za kwestie o niezwykle ważnym znaczeniu. Spółki chwalą się (i słusznie) inwestycjami w OZE. Oto w minionym tygodniu Orlen uruchomił w Wielbarku koło Szczytna potężną farmę fotowoltaiczną, składającą się ze 150 tysięcy paneli, wybudowaną kosztem – bagatela – 200 mln zł. Do końca roku jej moc wyniesie 70 MW, co znaczy, że będzie mogła zasilić 35 tysięcy gospodarstw domowych. Koncern ma w planach inne duże farmy fotowoltaiczne, zaś mniejsza – 25 MW w wielkopolskiej Przykonie – już działa. Inny przykład: Polska Grupa Energetyczna wraz z ZE PAK chce zbudować elektrownie jądrową z koreańskim partnerem, niezależnie od rządowego programu. Zwróćmy uwagę, że i kontrolowane przez Skarb Państwa Orlen oraz PGE, i prywatny ZE PAK to spółki giełdowe. Finalnie najbardziej wiarygodną oceną podejmowanych przez inicjatyw jest kurs akcji. Niezależnie od tego, co będą mówić politycy, inwestorzy ocenią zasadność inwestycji. A kursy wspomnianych spółek trzymają się krzepko…

To w końcu – to OZE złe czy dobre?

Nie da się jednocześnie piętnować Unii Europejskiej za rzekomy „zielony komunizm” i przekonywać, że trzeba zmieniać polską energetykę. To pierwsze to zwykła gra wyborcza, to drugie – konieczność. Polska, chcąc nie chcąc, bierze udział w wyścigu o to, kto szybciej przestawi swoje źródła energii na zielone tory. Ten bowiem, kto znajdzie się w czołówce tego wyścigu, da niezwykle potężny impuls rozwojowy swojej gospodarce. I ku niemu zwrócą się spojrzenia światowych inwestorów. Możemy, oczywiście, manifestacyjnie iść spacerkiem, podczas gdy inni biegną, ale nikt nie będzie chciał słuchać naszych jeremiad i opowieści, jak to znowu nas skrzywdzono. Skupmy się na działaniu i promowaniu zielonych rozwiązań, a nie traćmy nomen omen energii na populistyczne hasła.

Źródło Salon24.pl blog Krzysztofa Przybyła , prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.