Wyróżnienia honorowe 2014
Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” w Warszawie
Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku powstało w 2008 r. jako organizacja przedstawicielska, zrzeszająca uniwersytety trzeciego wieku. Po roku miało 44 członków, a z końcem kwietnia 2014r. – już 120.
Wciąż rozwija działalność, podejmuje ogólnopolskie cele i kampanie społeczne służące seniorom, w tym w zakresie profilaktyki zdrowotnej, propagowania zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Tworzy politykę niwelującą skutki ekonomiczne i społeczne starzenia się społeczeństwa, przeciwdziała wykluczeniu społecznemu osób starszych, wyznacza strategię działania dla UTW. Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest organizatorem najbardziej prestiżowych ogólnopolskich konferencji, zjazdów i kongresów, z udziałem najważniejszych osób w państwie.
Od 2012 r., kiedy OP UTW rozpoczęło działalność w formie fundacji, nastąpił niezwykle ekspansywny rozwój tej organizacji. Do spektakularnych sukcesów OP UTW należy zaliczyć:
• ustanowienie uchwałą Senatu RP roku 2012 Rokiem UTW, organizację obchodów oraz I Kongresu UTW;
• cykliczną organizację konkursu „Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, adresowanego do osób publicznych mających szczególne zasługi dla środowiska osób starszych;
• wydanie „Paktu na rzecz seniorów” – dokumentu programowego dla środowiska UTW, określającego jego długoterminową strategię;
• ogólnopolski program edukacyjny w zakresie przeciwdziałania bólom kręgosłupa;
• ogólnopolską kampanię ochrony i protetyki słuchu „Usłyszeć motyla”;
• program bankowości internetowej dla seniorów;
• ogólnopolski projekt edukacyjny w zakresie ochrony i utrzymania dobrej kondycji ludzkiego mózgu;
• organizację obchodów 40-lecia ruchu UTW oraz II Kongresu UTW;
• inicjatywę wydania monografii „40 lat ruchu UTW w Polsce”.
Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest współorganizatorem Dnia UTW na Torze Wyścigów Konnych Służewiec – corocznej imprezy plenerowej z konkursem kapeluszy, koncertem i gonitwą koni o puchar UTW, w której udział biorą najważniejsze osoby w kraju i ponad 3 tys. słuchaczy. Wydaje również własny biuletyn informacyjny „Panorama Uniwersytecka”, trafiający do wszystkich uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, oraz tworzy internetową telewizję senioralną.
OP UTW pełni rolę lidera w całej społeczności UTW, współpracuje z Zespołem Parlamentarnym ds. UTW i Senatem RP, opiniuje nowe rozwiązania legislacyjne, społeczne i rządowe programy adresowane do osób starszych. Jest aktywnym członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej, która wypracowała dokument rządowy „Założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014–2020”. Inspiruje i organizuje wiele ogólnopolskich kampanii senioralnych, programów edukacyjnych, konferencji i imprez integracyjnych dla osób starszych, współpracuje i wspiera polskie uniwersytety trzeciego wieku za granicą, tworzy solidną, bardzo dobrze postrzeganą i wysoko notowaną markę UTW.
Telewizja Polska SA
Telewizja Polska SA – jako spółka Skarbu Państwa – jest nadawcą publicznym działającym na mocy ustawy o radiofonii i telewizji. Jej programy są dostępne w cyfrowej telewizji naziemnej, ma największy zasięg (99,6 proc.) spośród wszystkich nadawców. Programy TVP stanowią także podstawę ofert w pakietach komercyjnych platform satelitarnych, kablowych i IPTV.
TVP jako korporacja utrzymuje pozycję lidera na rodzimym rynku telewizyjnym. Jest także największym nadawcą, producentem i dystrybutorem telewizji w Europie Środkowej, oferując swoim widzom informację i kulturę na najwyższym poziomie, największe sportowe emocje i najlepszą rozrywkę.
W portfolio Telewizji Polskiej znajduje się 13 programów linearnych, w tym cztery w jakości HD. Są to: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP HD, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP ABC i Belsat TV. Emitowane są także programy nielinearne, takie jak TVP Parlament oraz specjalne programy okazjonalne dostępne na urządzeniach mobilnych i poprzez telewizję hybrydową. Jako jedyny nadawca w Polsce TVP nadaje program regionalny, który w ramach TVP Regionalnej tworzy 16 Oddziałów Terenowych TVP.
TVP Regionalna to telewizja bliska, aktualna i przyjazna, która poświęca uwagę sprawom istotnym szczególnie dla małych społeczności i na bieżąco, 24 godziny na dobę, informuje o najważniejszych lokalnych wydarzeniach. W ofercie anten regionalnych dominują programy informacyjne, publicystyczne, interwencyjne i poradnikowe, dotyczące spraw z najbliższego otoczenia widzów (np. opieka medyczna, edukacja, rynek pracy), jak i poświęcone sprawom danego regionu (inwestycje lokalne, rozwój regionalny).
TVP Regionalną tworzą: TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Warszawa, TVP Wrocław.
Ważnym atrybutem TVP Regionalnej jest Regionalny System Ostrzegania (RSO) – unikatowa inicjatywa Telewizji Polskiej, która wykorzystuje usługi dodatkowe dostępne w telewizji cyfrowej do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego.
Telewizja Polska, jako pierwsza i wciąż jedyna w Polsce, przy okazji UEFA Euro 2012 uruchomiła telewizję hybrydową. Platforma Hybrydowa TVP to połączenie telewizji cyfrowej z Internetem – w trakcie oglądania programu umożliwia równoległe korzystanie z treści internetowych skorelowanych z programem. Istnieje już również aplikacja hybrydowa adresowana specjalnie do widzów codziennego porannego programu TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Platforma Hybrydowa TVP jest systematycznie wzbogacana o kolejne ważne aplikacje i funkcjonalności, co przekłada się na dynamiczny wzrost liczby użytkowników