Creotech gotowy do produkcji polskich respiratorów
Creotech Instruments SA rozpoczął proces wprowadzania na rynek polski, europejski i amerykański profesjonalnych respiratorów konstruowanych na licencji firmy Medtronic. Seria prototypowa już została wykonana a obecnie rusza produkcja serii przedwdrożeniowej. Elementy respiratora pochodzą od krajowych producentów i dystrybutorów, a cena urządzenia nie powinna przekroczyć 40 tys. zł przy masowej produkcji. W ciągu 4 miesięcy Creotech planuje seryjną produkcję urządzenia dostarczając na rynek miesięcznie nawet kilkaset sztuk.
Pandemia COVID-19, która uderzyła w Polskę w marcu br., bardzo szybko ujawniła braki w rodzimej służbie zdrowia. Creotech Instruments, Laureat Godła „Teraz Polska” działający w branży kosmicznej, włączył się do akcji „Maska dla medyka”.
- Nasi pracownicy, w szczytowym momencie, produkowali dziennie tysiąc sztuk przyłbic, kilkaset przejściówek łączących maski z filtrami i kilka pudeł do intubacji. Wszystkie te środki ochrony przekazaliśmy medykom nieodpłatnie. Zaangażowaliśmy się również w transport próbek medycznych z użyciem dronów - mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments SA. - Dzięki unikatowej technologii stworzonej w naszej firmie, drony przewożące próbki były w pełni zabezpieczone, a ich położenie było dokładnie znane nawet, gdy pozostawały przez długi czas poza zasięgiem wzroku operatora. – dodaje prezes Kosiec.
Respirator ratuje życie
W szczycie pandemii we Włoszech, Hiszpanii, czy Stanach Zjednoczonych najbardziej pożądanymi urządzeniami, które pozwalały ratować życie chorych na COVID-19, były profesjonalne respiratory medyczne. Ogromny globalny popyt na te urządzenia, znacznie przewyższający podaż, ograniczył dostępność urządzeń na światowym rynku i wywindował ich ceny. - W czasie pandemii respiratory stały się zasobem strategicznym, o który rywalizują poszczególne państwa. Dostęp do niech w pierwszej kolejności uzyskiwali Ci najsilniejsi. Ta sytuacja uzmysłowiła nam, jak ważne jest posiadanie krajowych, niezależnych od globalnych łańcuchów dostaw, zdolności produkcyjnych w tym zakresie. Szczególnie, jeśli spodziewamy się kolejnej fali zachorowań w drugiej połowie roku. – tłumaczy Jacek Kosiec.
W Polsce profesjonalne respiratory nigdy nie były wytwarzane seryjnie. W marcu, gdy wirus dotarł do Polski, w kraju ruszyło kilka projektów związanych z budową od podstaw tzw. respiratorów ratunkowych. Profesjonalny respirator musi być przede wszystkim niezawodny i bardzo precyzyjnie przetestowany. Dlatego w Creotech zapadła decyzja, żeby podstawą polskiego respiratora stała się dokumentacja respiratora Covidien Puritan Bennett 560 amerykańskiej firmy Medtronic, która została udostępniona na licencji otwartej. W trakcie prac nad prototypem Creotech wprowadził kilka zamienników kluczowych podzespołów respiratora. Pozwoliło to znacznie zmniejszyć ryzyko nagłych przestojów produkcji spowodowanych brakiem konkretnych podzespołów.
- Kluczowe podzespoły, na których opiera się produkowany przez nas respirator, zniknęły z rynku już w pierwszych dniach pandemii. – wyjaśnia dr Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli Creotech kierujący projektem polskiego respiratora. - Dlatego konieczne było znalezienie nowych, bezpiecznych rozwiązań w ramach konstruowania łańcucha dostaw w Polsce. Dotyczyło to między innymi czujników, elektrozaworów, złączy, wyświetlacza, podsystemu turbiny i pakietu akumulatorów. Konstruując nasze urządzenie zastosowaliśmy także kilka ulepszeń naszego autorstwa. – dodaje dr Grzegorz Kasprowicz.
W połowie czerwca, po 75 dniach pracy nad projektem, z linii produkcyjnej Creotech Instruments zjechały pierwsze prototypy respiratorów bazujących na produkcie firmy Medtronic. W połowie lipca, po przeprowadzeniu udanych testów urządzenia, rusza produkcja serii przedwdrożeniowej. - Teraz rozpoczynamy proces dopuszczenia produktu na rynek Polski i europejski, a równolegle podejmujemy rozmowy z Food and Drug Administration w USA. Sytuacja w USA jest krytyczna, zachorowało tam już ponad trzy miliony obywateli, dlatego może się okazać, że nasz respirator będzie potrzebny również tam - mówi prezes Jacek Kosiec. - Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski na jesieni tego roku. Jest to termin realny, zważywszy na to, że produkt jest wytwarzany na licencji produktu już dopuszczonego na nasz rynek.
Równolegle w firmie trwają prace nad uruchomieniem produkcji seryjnej. Przygotowywane jest zaplecze testowe i produkcyjne. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku Creotech ma osiągnąć zdolność wytwarzania 200 respiratorów miesięcznie. W razie konieczności liczba ta może zostać podwojona. Cena respiratora produkowanego przez Creotech nie przekroczy 40 tys. zł, czyli znacznie niższa od cen respiratorów sprowadzanych obecnie z rynków zagranicznych.
***
Creotech Instruments SA (CTI), założona przez grupę wybitnych polskich naukowców, rozwija działalność w zakresie elektroniki wysokiej niezawodności. Od 2012 roku uczestniczy w prestiżowych projektach kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery czy ze śledzeniem ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instruments wyspecjalizował się także w produkcji podzespołów i specjalistycznej aparatury dla instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie. Laureat Godła ”Teraz Polska”.
Źródło Creotech Instruments