FUNDACJA TERAZ POLSKA

Tajny pobór opłat – ale czy efektywny?

poniedziałek, 10 czerwca 2019

Krzysztof Przybył

W epoce Polski Ludowej na niesamowite osiągnięcia socjalizmu czyhali imperialistyczni agenci. Dlatego w zasadzie wszystko, co się tylko dało utajnić, było utajniane, a surowe konsekwencje mogły dosięgnąć śmiałka, który odważyłby się zrobić sobie zdjęcie nawet na tle poczty. Smuci więc fakt, że w trzydziestolecie odzyskania wolności utajnianie danych istotnych dla obywateli ma się nadal dobrze.

Skąd taka, bynajmniej nie rocznicowa, refleksja? Nasunęła się po lekturze raportu Instytutu Staszica na temat Krajowego Systemu Poboru Opłat. Przypomnę: elektroniczny system, uruchomiony w 2011 r., do jesieni zeszłego roku działał jako viaTOLL. Państwowy system, zarządzany przez prywatnego operatora, zbierał pieniądze na rzecz Krajowego Fundusz Drogowego. Model, w którym to „prywaciarz” pobiera e-myto (o zgrozo, nie za darmo) nie pasował do ery polonizacji. W związku z tym zmieniono ustawę w taki sposób, by funkcję operatora pełniła państwowa instytucja. Konkretnie Główny Inspektorat Transportu Drogowego. A że ta agenda nie miała żadnych kompetencji i mocy przerobowych w tym zakresie, więc w projekt zaangażowano cały łańcuszek różnych podmiotów. Z dotychczasowym prywatnym operatorem, czyli Kapsch Telematic Services, w tym łańcuszku. Okazało się, że bez wsparcia podmiotu prywatnego jednak cała machina nie ma szans zadziałać.

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.