FUNDACJA TERAZ POLSKA

Autobox Honker - nowe polskie auto

Fot. Autobox mat. prasowe
środa, 17 lutego 2021

Spółka Autobox Innovations ze Starachowic jest prawnym następcą producenta samochodów Honker. Obecnie prowadzi prace nad Honkerem, następcą legendarnego pierwowzoru, korzeniami sięgającego jeszcze lat 80. i nieistniejącej już Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu.

Nowy pojazd AH 20.44, opracowany od podstaw, przechodzi obecnie intensywne próby fabryczne, w tym w warunkach zimowych. Mają one wyjawić i wyeliminować ewentualne niedoskonałości konstrukcji. Testy będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, tak by powstał dopracowany wariant przedprodukcyjny. Zgodnie z aktualnie przyjętym harmonogramem, jego wstępny pokaz dla przedstawicieli Sił Zbrojnych RP ma się odbyć latem, najprawdopodobniej pod koniec sierpnia, z kolei publiczną premierę przewidziano na wrześniowy kielecki MSPO.

Pojazd cechują monolityczne, czterodrzwiowe nadwozie z solidnymi drzwiami, tylna skrzynia ładunkowa i znaczne prześwity, przekładające się na bardzo dobre własności terenowe. Napęd zapewnia silnik wysokoprężny Iveco F1C o mocy 125 kW/170 KM. Autobox we własnym zakresie wykonał ramę, mechaniczne zawieszenie oparte na sprężynach śrubowych i sztywne mosty napędowe. Mosty otrzymały blokady mechanizmów różnicowych, podobnie jak skrzynia rozdzielcza, mająca dwa tryby jazdy: szosa i teren. Przy wszystkich kołach zastosowano hamulce tarczowe.

Testy potrwają one przez co najmniej kilka miesięcy. Pod koniec sierpnia ma nastąpić pokaz dla przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, a we wrześniu – oficjalna premiera, która będzie miała miejsce na organizowanym w Kielcach Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Źródło Zbiam.pl   Autobox

 

REKLAMA

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.