Państwowy Instytut Medyczny MSWiA
Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest instytutem badawczym od 2023 roku. W latach 1951–2022 funkcjonował jako Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. W trakcie pandemii COVID-19 szpital został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Obecnie, oprócz działalności związanej z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej, instytut prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe związane z udzielanymi świadczeniami w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych i specyfiki służby funkcjonariuszy służb mundurowych.
Wykonywane usługi medyczne Bloku Chirurgii Małoinwazyjnej dotyczą wysokospecjalistycznych procedur chirurgii małoinwazyjnej w zakresie: sali neurochirurgicznej, sali angiograficznej oraz sali robotycznej.
W sali neurochirurgicznej przeprowadzane są najbardziej precyzyjne zabiegi w obszarze mózgu i kręgosłupa pacjenta. Na podstawie wykonanych skanów (uzyskanych w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym oraz śródoperacyjnie za pomocą aparatu rentgenowskiego) urządzenia dostarczają precyzyjną rekonstrukcję 3D struktur mózgu. Unikalną cechą tej sali jest rozszerzona rzeczywistość (AR, Augmented Reality), która pozwala na wzajemne nakładanie i przenikanie się obrazów pola operacyjnego, obrazów z neuronawigacji i wirtualnych trajektorii oraz znaczników umożliwiających precyzyjne przeprowadzenie operacji.
Wyjątkową cechą sali angiograficznej jest możliwość łączenia w czasie rzeczywistym obrazów pochodzących z różnych technik obrazowania. Obecnie obrazowanie RTG można łączyć z obrazami ultrasonograficznymi uzyskiwanymi bez promieniowania.
Sala robotyczna wyposażona jest w robota chirurgicznego Da Vinci model XI. Lekarz wykonuje zabieg, bazując na realistycznym, dziesięciokrotnie powiększonym obrazie 3D HD. Steruje robotycznymi ramionami wyposażonymi w precyzyjne narzędzia chirurgiczne. Każdy zamierzony ruch dłoni chirurga jest przenoszony na działanie narzędzi chirurgicznych w ciele pacjenta. Zabieg odbywa się poprzez wykonanie czterech mikronacięć. Brak naruszenia ciągłości powłok skórnych na dużych powierzchniach ogranicza się do minimum ból pacjenta oraz czas rekonwalescencji.
Rozwiązania wdrożone w PIM MSWiA zostały zaprojektowane jako kompleksowy system. Każda z nowych sal ma dostęp do zasobów obrazowych PACS szpitala, które są wyświetlane na wielkoformatowych monitorach 4K.