FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Materiały prasowe Digital Festival
Fot. Materiały prasowe Digital Festival

Czas cyfrowej edukacji Polaków. 1 października rusza 3. edycja Digital Festival

17 września 2021

Wybuch pandemii COVID-19 nieoczekiwanie przyśpieszył proces cyfrowej transformacji i pokazał, że cyfrowe kompetencje odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu życia społecznego. Bez nich stajemy się coraz bardziej wykluczeni oraz pozbawieni szans na rozwój w pracy, realizację pasji i zainteresowań. Czym są kompetencje przyszłości i dlaczego warto uczyć się przez całe życie? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas 3. edycji Digital Festival, który jest szansą na zdobycie nowych, cyfrowych umiejętności, ale też okazją do przełamania strachu przed nowymi technologiami.

Według Europejskiego Cyfrowego Kompasu, do 2030 roku podstawowe umiejętności cyfrowe powinno posiadać minimum 80 proc. ludności. Osiągnięcie tego celu umożliwi budowę społeczeństwa przyszłości, które potrafi odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wybuch pandemii przyśpieszył cyfrową edukację, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Jak pokazuje raport „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, którego premiera nastąpi pierwszego dnia Digital Festival niemal 60 proc. Polaków nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć.

Niestety brak cyfrowych kompetencji to jedna z największych przeszkód w szybkim rozwoju Polski i budowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, możemy zostać w tyle. Dotyczy to każdego z nas osobiście. Bez umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie stajemy się wykluczeni oraz pozbawieni szans na rozwój w pracy, realizację pasji i zainteresowań. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Fundacja Digital Poland wspólnie z partnerami w dniach 01.10 – 10.10.2021 r. już po raz trzeci organizuje Digital Festival. To największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce, która pokazuje, jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez nowe technologie.

POZNAJ 3. EDYCJĘ DIGITAL FESTIVAL

Jak wynika z raportu fundacji Digital Poland aż 92 proc. Polaków jest przekonanych, że umiejętności cyfrowe zwiększają szansę na znalezienie lepszej pracy. Natomiast wiele z nich nie potrafi odnaleźć odpowiednich szkoleń oraz kursów, które umożliwią zdobywanie kompetencji przyszłości. Dlatego Festival jest cyfrowym kompasem wskazującym najlepszą drogę do ich rozwoju. Dodatkowo to idealna okazja do przełamywania strachu przed nowymi technologiami. Kluczowe inicjatywy pozwalają zrozumieć działanie m.in. sieci 5G oraz sztucznej inteligencji, które często wywołują wśród ludzi obawy głównie z powodu niewiedzy – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

Festival startuje 1 października.Jego oficjalne otwarcie nastąpi podczas wydarzenia online, które równocześnie będzie premierą raportu: „Technologie w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0” realizowanym wspólnie z GfK Polonia pod patronatem Polpharmy oraz Microsoft. W ramach wydarzenia odbędzie się panel dyskusyjny, a wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW, Tomasz Staszelis, dyrektor ds. digitalizacji Grupy Polpharma oraz Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Eksperci będą dyskutować o tym, jak Polacy postrzegają nowe technologie oraz czy są gotowi na zdobywanie kompetencji przyszłości.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego objęła wydarzenie patronatem medialnym. - We współczesnym, dynamicznym świecie innowacje są podstawą rozwoju społeczeństwa. Nowoczesne technologie zmieniają nasze życie i podnoszą jego jakość, dlatego tak ważne jest wspieranie naukowców i promocja najlepszych polskich innowacji. Transformacja cyfrowa pomoże nam zrozumieć największe digitalowe dokonania XXI w - mówi Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego

Digital Festival to miejsce spotkań z nowymi technologiami, dlatego w trakcie 10 dni odbędzie się szereg rozmaitych wydarzeń i atrakcji, m.in.:

1) Noc Innowacji - to idealna okazja, aby zaprezentować osiągnięcia polskiej nauki i biznesu, a także przekonać się jak cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. Wydarzenie jest magnesem dla najlepszych polskich innowatorów i przedsiębiorców. Podczas sobotniej nocy, 9 października, ponad 70 miejsc w całym kraju otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W czasie nocnych pokazów i wykładów można dowiedzieć się, jak opuścić na chwilę pole oddziaływania ziemskiej grawitacji, zbudować miecz świetlny oraz zrozumieć działanie sztucznej inteligencji. Dodatkowo udział w wydarzeniu jest szansą, aby poznać firmy oferujące innowacyjną ścieżkę rozwoju swoim pracownikom. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny. Partnerami Głównymi inicjatywy są firmy Capgemini oraz EY.

2) Akademia SkillUp - to wyjątkowa platforma z darmowymi szkoleniami, które pokazują jak skutecznie poruszać się w cyfrowym świecie. Na stronie digitalfestival.pl znajdzie się bogata oferta kursów o zróżnicowanej tematyce. Strona jest cyfrowym kompasem wskazującym najlepszą drogę do rozwoju kompetencji przyszłości. Akademia to szansa zdobycia prostych umiejętności lub uzupełnienia aktualnej wiedzy. Kurs z bezpieczeństwa w sieci, korzystania z elektronicznej poczty czy internetowych płatności – wszystko w jednym miejscu. Partnerami Głównymi inicjatywy są firmy Accenture oraz Nexera.

3) Cyfrowe Zniżki - Digital Festival to prawdziwe święto cyfrowych zakupów, podczas którego każdy będzie mógł upolować fantastyczne okazje i rabaty sięgające nawet 50 proc. W trakcie dziesięciu festiwalowych dni firmy partnerskie akcji Cyfrowe Zniżki oferują możliwość skorzystania z promocji na swoje produkty i usługi w sklepach internetowych.W tegorocznej ofercie znajduje się m.in. darmowa dostawa zakupów zrobionych w Carrefour, bezpłatny dostęp do pakietu Wyborcza.pl Premium lub Biznes przez 8 tygodni oraz piętnaście złotych zniżki na trzy pierwsze zamówienia w Wolt. Akcja jest dowodem na to, że cyfrowe zakupy i płatności bezgotówkowe są nie tylko bezpieczne, ale też szybkie i wygodne. Partnerami Głównymi akcji są firmy PayU, Visa oraz Skąpiec.

4) Cyfrowe Historie - technologie to przede wszystkim ludzie, a ich rozwój sprzyja integracji społecznej i podnoszeniu jakości życia. Dlatego w ramach kampanii Digital Festival #NieDajSięWykluczyć będziemy pokazywać historie ludzi, którzy w cyfrowym świecie są od niedawna i udowadniają, że wystarczy mały rok w stronę digitalu, żeby przetrwać pandemię, zdobyć nowe kompetencje i pokonać swoje ograniczenia.Wśród nich jest m.in. Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta, dziennikarz Maciej Orłoś, Koło Gospodyń Wiejskich Lawendowe Nuty oraz Wojciech Sawicki, który prowadzi instagramowy profil Life on Wheelz. Wywiady z bohaterami kampanii będą publikowane na łamach Business Insider Polska oraz Strefie Wiedzy Digital Festival. Premiera wszystkich cyfrowych historii już 1 października.

Patronat honorowy wydarzeniu udzieliły: Centrum GovTech, Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii oraz Narodowe Centrum Badan i Rozwoju (NCBiR).

Partnerami Strategicznymi Digital Festival są: Discovery, Huawei, Ringier Axel Springer Polska, Visa.

Partnerami są: Allegro, Nokia, PARP, Platforma Przemysłu Przyszłości, Polpharma, Polska Press Group, Santander Bank Polska, Stroer, Symfonia, T-Mobile, UPC Polska.

Patronat honorowy Nocy Innowacji udzieliły: Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości, Sieć Otwartych Innowacji, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Porozumienie Spółek Celowych, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Źródło: Materiały prasowe Digital Festival

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.