FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

Jaki będzie nowy rok dla polskiej mieszkaniówki?

2 stycznia 2023

Krzysztof Przybył: Branża deweloperska, przez lata ciesząca się stabilnym wzrostem, doświadcza właśnie tego, co mnóstwo innych sektorów w naszej gospodarce: prawdziwego rollercoastera. Były rekordy cen i popytu, są rekordy spadku chętnych na kredyty. Deweloperzy z uzasadnioną obawą patrzą na nadchodzący rok. Oprócz sygnałów negatywnych, są jednak i szanse. Klucz do tego, by zostały wykorzystane, trzymają – a jakże – w swoich rękach rządzący.

Rynek kredytów hipotecznych przeżywa prawdziwe załamanie. Inflacja, wysokie stopy procentowe i wysoko podniesiona poprzeczka dla kredytobiorców w zakresie zdolności kredytowej spowodowały, że od maja do listopada ilość udzielanych kredytów spadła trzy razy. Branżę budownictwa mieszkaniowego ratuje fakt, że na dobrym poziomie utrzymuje się sprzedaż lokali za gotówkę. Przerażeni wizją długotrwałej inflacji, zniechęceni ofertą banków (która poziomowi inflacji nie dorównuje) Polacy, mający większe oszczędności, lokują je w nieruchomościach. One na wartości nie stracą, a przy tym będą zarabiać. Od początku roku stawki wynajmu wzrosły średnio o 20%. To w jakiejś części efekt setek tysięcy nowych gości z Ukrainy, ale nie tylko. Głód mieszkaniowy jest cały czas bardzo duży.

Po spektakularnej klęsce programu „Mieszkanie Plus”, który się zakończył zanim na dobre ruszył, rząd ogłosił nowy program, który ma niedługo wystartować. Chodzi o niskooprocentowane kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. Zdaniem analityków, jego efekty będzie widać dopiero w drugiej połowie 2023 roku, a wcześniej – paradoksalnie – część potencjalnych nabywców mieszkań może się wstrzymać z zakupem, by skorzystać z państwowej pomocy.

Na pewno do stabilizacji rynku nie przyczynią się pomysły ingerencji w rynek najmu. Co rusz słychać o pomysłach opodatkowania właścicieli, którzy posiadają kilka mieszkań i je wynajmują (albo trzymają zamknięte na klucz, ale takich ekscentryków nie ma chyba wielu…). Skutek może być podobny, jak w przypadku lansowania koncepcji urzędowego ograniczenia stawek wynajmu.

Podatki od posiadania mieszkań po prostu zwiększą wysokie już teraz stawki wynajmu, a z urzędowymi limitami można sobie poradzić chociażby poprzez „dopisywanie” do stawki nakazanej przez władzę różnych „dodatkowych” świadczeń. To, ile płaci się za wynajem mieszkania, nie jest efektem spisku właścicieli i deweloperów, ale prostym odzwierciedleniem popytu i podaży. To się nazywa gospodarka rynkowa.

Szczyt inflacji był ogłaszany w ostatnim roku wielokrotnie – miał być zanotowany w czerwcu, potem w wakacje, potem na jesieni… Teraz mowa o połowie 2023 roku, jeśli jestem na bieżąco… Jeśli zatem inflacja zacznie w sposób odczuwalny spadać, a przede wszystkim zmniejszy się inflacja bazowa, niepokojąco wysoka, to i stopy procentowe zapewne zostaną obniżone. To zaś ożywi rynek kredytów.

Tak czy inaczej, wiele zależy od decyzji rządzących. I na nich dzisiaj patrzy branża nieruchomościowa, po trosze z nadzieją, po trosze z obawami. Trzymam kciuki za rozsądne decyzje i życzę – nie tylko branży, ale i wszystkim przedsiębiorcom i wszystkim Państwu – wszystkiego dobrego na rozpoczęty właśnie nowy 2023 rok!

 Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.