O zdrowiu Polaków w gronie ekspertów
Słowo „bezpieczeństwo”, odmieniane przez wszystkie przypadki, jest dzisiaj jednym z najczęściej powtarzanych w debacie publicznej słów. I – co w naszej polityce rzadkie – ma to swoje uzasadnienie. Siła militarna to tylko jeden, choć nader istotny, element gwarantujący Polsce i Polakom spokojną przyszłość. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo gospodarcze, energetyczne i – zdrowotne. Będziemy o tym aspekcie, o zdrowiu Polaków, o odpowiedzialnej polityce zdrowotnej, rozmawiać podczas VI Kongresu Zdrowie Polaków.
To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie jest organizowane dzięki współpracy Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”. Organizatorzy współpracują z uniwersyteckimi zespołami z prawie wszystkich specjalności medycznych, licznymi towarzystwami naukowymi, organizacjami pozarządowymi i innymi ośrodkami naukowymi i medycznymi. Wsparcie i aktywny udział wybitnych ekspertów to znak rozpoznawczy trzydniowej konferencji, która odbędzie się w Kajetanach pod Warszawą w dniach 25-27 listopada.
Od lat jako Fundacja „Teraz Polska” mamy zaszczyt i przyjemność brać udział w Kongresie. Dlaczego? Bo bliska nam jest idea promocji polskich osiągnięć i innowacji również w medycynie. Bo wiemy, jak istotna w różnych wymiarach jest promocja postaw prozdrowotnych. Żeby skutecznie promować zdrowy tryb życia trzeba przede wszystkim mówić – do Polaków, o Polakach, rozmawiać z Polakami. Charakterystyczne, że publiczna debata częściej skupia się na finansowaniu służby zdrowia niż na tym, jak my sami o zdrowie powinniśmy zadbać i jak możemy przekazywać dobre wzorce młodszym pokoleniom. A ta wiedza, niestety, szwankuje. Łatwiej narzeka się na to, że dzieci i młodzież spędzają długie godziny w sieci, niż proponuje swoim pociechom atrakcyjną, zdrową alternatywę.
W poniedziałek 25 listopada razem z dr Iwoną Kanią będę prowadził panel „Wyzwania dla liderów polskiej medycyny przyszłości” poświęcony wyzwaniom nowoczesnej ochrony zdrowia. Wraz z wiceminister zdrowia Katarzyną Kacperczyk oraz wybitnymi specjalistami: prof. Michałem Grątem, prof. Piotrem Skarżyńskim, prof. Piotrem Suwalskim, prof. Anną Wójcicką oraz dr Pawłem Salwą omówimy jakie cechy powinien posiadać lider medycyny przyszłości. Przed medycyną i wykonawcami usług z zakresu ochrony zdrowia stoją wielkie wyzwania: demografia, rosnące potrzeby zdrowotne i koszty opieki medycznej. Zmieniający się cyfrowy świat wymaga od medyków ciągłego rozszerzania kompetencji o znajomość nowoczesnych metod analizy dużych zestawów danych, wykorzystywania technologii AI, druku 3D, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości czy robotyki. Ważne jest też dostrzeżenie wagi badań genetycznych, dzięki którym możemy wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej rozwojowi. Konieczna jest także płynna zmiana pokoleniowa w służbie zdrowia.
W środę 27 listopada razem z Pawłem Rabiejem poprowadzimy panel poświęcony największym problemom i potrzebom zdrowotnym społeczeństwa z perspektywy działań i możliwości samorządów. Wezmą w nim udział odpowiedzialni za tę kwestię samorządowcy. To też interesujący aspekt: na barki samorządów zwykło się składać mnóstwo obowiązków, od edukacji po zdrowie, ale możliwości prawne i przede wszystkim finansowe nie dorównują skali tych powinności. Mimo tego działania wielu samorządów pokazują, że do kwestii zdrowia i edukacji zdrowotnej można podejść w sposób niestandardowy.
Źródło Salon24.pl blog Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego