FUNDACJA TERAZ POLSKA

Oglądaj z nami transmisję z lądowania na Marsie. Dziś od godz. 20

Fot. Pixabay
czwartek, 18 lutego 2021

W czwartek 18 lutego  o godz. 20.00 rozpocznie się największa w Polsce transmisja internetowa z lądowania łazika Perseverance na Marsie. Wśród komentatorów - dr Grzegorz Brona z Creotech Instruments, laureata "Godła Teraz Polska."

 

Misja Perseverance wystartowała z Ziemi 30 lipca 2020 r. Jej kluczowym zagadnieniem jest astrobiologia, w tym poszukiwania oznak ewentualnego dawnego życia mikrobiologicznego na Czerwonej Planecie. Będą prowadzone też badania geologiczne oraz testy ważne dla przyszłej załogowej eksploracji planety, na przykład przetestowanie możliwości produkcji tlenu z marsjańskiej atmosfery, czy sprawdzenie w praktyce prowadzenia badań przy pomocy drona (misja łazika Perseverance i drona Ingenuity nosi razem nazwę Mars 2020). Lądowanie ma nastąpić w kraterze Jezero, w którym dawno temu prawdopodobnie było jezioro.

Gośćmi tego wydarzenia będą polscy naukowcy, którzy zajmują się badaniami Marsa: dr Natalia Zalewska, dr inż. Tomasz Barciński i dr Paweł Wajer (CBK PAN), dr Anna Łosiak (Instytut Nauk Geologicznych PAN), dr Grzegorz Brona z Creotech Instruments oraz inżynierowie z polskich firm sektor kosmicznego: Marcin Wygachiewicz (SENER Polska), Leszek Orzechowski (Space is More) i Jan Stradowski (szef działu nauki „Focusa”).

Gdy w grudniu 2018 roku na Marsie lądowała misja InSight, miałem okazję śledzić to wydarzenie z centrum kontroli lotów w JPL NASA. Było niesamowicie i bardzo ekscytująco. Kolejny tak ekscytujący dzień zdarzy się już dziś, w trakcie relacji z lądowania na Marsie łazika Perseverance! –zaprasza do śledzeni a transmisji dr Grzegorz Brona, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, współzałożyciel firmy Creotech Instruments, będącej laureatem Godła „Teraz Polska”.

Żródło Grzegorz Brona, Urania.edu.pl

 

REKLAMA

 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.