FUNDACJA TERAZ POLSKA

Pierwszy na świecie taki zabieg w kardiologii interwencyjnej wykonany w Opolu

Fot. Pixabay
czwartek, 24 września 2020

Pierwszy na świecie taki zabieg w kardiologii interwencyjnej wykonany w Opolu W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu wykonano  zabieg, którego do tej pory nie opisano w medycznej literaturze. Przeprowadził go zespół lekarzy oddziału kardiologii i anestezjologii USK pod kierunkiem dr Jerzego Sachy.

73-letni pacjent, chory po zawale serca, z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej. Ze względu na ogromne ryzyko, zabieg mógł być przeprowadzony jedynie ze wsparciem krążenia za pomocą specjalnej pompy (Impella). Z dostępu przez tętnicę podobojczykową, najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca (Impella), po czym wykonano skuteczną angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej. Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego.

Tak złożonego zabiegu, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie. Dr Jerzy Sacha nie kryje satysfakcji z przeprowadzonego zabiegu i podkreśla: - Przeprowadzony zabieg stanowi kolejny etap rozwijanej w naszym szpitalu małoinwazyjnej strategii operacyjnej z wykorzystaniem dostępu podobojczykowego.

W tym względzie USK w Opolu jest jedynym ośrodkiem w Polsce i jednym z kilku na świecie, które wytyczają szlak dla tej pionierskiej metody. Doświadczenia opolskiego ośrodka będą prezentowane w październiku na najważniejszym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020 (TCT).

Źródło Uniwersytecki Szpital kliniczny

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.