FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. csim.pl
Fot. csim.pl

Polski profesor na prestiżowym stanowisku!

19 września 2022

Krzysztof Przybył: Najlepszymi ambasadorami Marki Polska na świecie są oczywiście sami Polacy. Zwłaszcza ci wybitni, których osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury czy sportu wykraczają poza państwowe granice – i stają się, można powiedzieć, wspólnym dobrem. Dlatego z przyjemnością odnotowuję informację, że 12 września w Filadelfii, podczas dorocznego zjazdu naukowców, jednogłośnie wybrano nowego Prezydenta-elekta i (od 2024 r.) Prezydenta Międzynarodowej Rady Doradczej w ramach Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii - Chirurgii Głowy i Szyi. Został nim prof. Piotr H. Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, młody, bo zaledwie czterdziestoletni naukowiec, który ma na koncie wybitne osiągnięcia.

Profesor Piotr Skarżyński to syn prof. Henryka Skarżyńskiego, światowej sławy otolaryngologa, twórcy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, w 2012 roku uhonorowanego tytułem Wybitnego Polaka przez Kapitułę „Teraz Polska”. Prof. Piotr Skarżyński jest współtwórcą Platformy Badań Zmysłów, przenośnego urządzenia do przesiewowych badań słuchu, wzroku i mowy oraz rehabilitacji słuchu i mowy. W 2018 roku brał udział w pierwszym w świecie (równolegle z ośrodkami w Detroit, Nijmegen, Fryburgu i Melbourne) wszczepieniu systemu implantu słuchowego typu Cochlear OSIA OSI100. Przed dwoma laty profesor dokonał pierwszej w Polsce operacji wszczepienia pionierskiego aktywnego implantu, wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku. Nie bez powodu w 2021 roku zajął szesnastą lokatę na liście stu najbardziej wpływowych osobistości polskiej medycyny i ochrony zdrowia, sporządzonej przez „Puls Medycyny”.

Warto zwrócić uwagę na słowa Piotra Skarżyńskiego po jego wyborze na zaszczytną funkcję. Podkreślił, że czuje dumę z tego, że stanowisko powierzono przedstawicielowi Polski i zaznaczył, że wierzy, iż pozwoli to na promocję na świecie osiągnięć polskiej otolaryngologii i chirurgii głowy i szyi. Od siebie dodam, że to profesorowie Skarżyńscy – ojciec i syn – są w dużej mierze twórcami tych osiągnięć.

Warto nadmienić, że w kwietniu br. komitet wykonawczy Międzynarodowej Rady Doradczej spośród wielu zgłoszeń wybrał dwóch kandydatów, mianowicie prof. Piotra H. Skarżyńskiego i prof. Titusa Sunday Ibekwe z Nigerii. Doceniono dorobek i aktywności oraz uznanie, zdobyte przez obu naukowców w międzynarodowym środowisku. Tym bardziej cieszy fakt, że stanowisko obejmie Polak. A mnie osobiście (i całe grono Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego) dodatkowo radością i dumą napawa fakt, że obaj uczeni, profesor Henryk i profesor Piotr, są od lat oddanymi przyjaciółmi naszej Fundacji. Doskonale rozumieją perspektywy i szanse, jakie stoją przed polską medycyną i związane z nimi korzyści dla wzmacniania pozytywnego wizerunku Polski i polskiej nauki na świecie.

Pozostaje życzyć kolejnych sukcesów, na które – znając intensywność pracy zawodowej profesora – nie trzeba będzie długo czekać!

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.