FUNDACJA

Pomagać każdy może!

poniedziałek, 28 października 2019

Krzysztof Przybył

Aż dwie trzecie respondentów badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna uważa, że osoby zamożne za mało lub wcale nie angażują się w działania charytatywne. Zdaniem większości ankietowanych, przekazywanie części pieniędzy na potrzeby osób potrzebujących powinno być obowiązkiem osób zamożnych. Jednym słowem – widać jak na dłoni, że Polacy muszą się sporo nauczyć o tym, czym jest dobroczynność. Na pewno nie powinnością ograniczoną do najbogatszych.

Wokół wyników badania „Polacy o dobroczynności zamożnych” 16 października w warszawskiej Galerii Delfiny toczyła się ciekawa dyskusja, zorganizowana przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego. Uczestniczył w niej m.in. Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Jak zauważył Michał, Polacy włączają się w akcje dobroczynne głównie zimą – np. podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Szlachetnej Paczki. Broń Boże tego nie krytykuję – każdy grosz przekazany na szlachetny cel jest cenny z kilku względów. A najbardziej dlatego, że stanowi promocję społecznego zaangażowania: jeśli dziecko, małżonek, sąsiad widzą, że wspomagam potrzebujących, to istnieje duża szansa, iż pójdą za moim przykładem. Trzeba jednak podkreślić: badania Ariadny pokazują, że nadal nie wiemy, czym jest dobroczynność i co się z nią wiąże.

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter