Poznań: „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”
Multimedialna wystawa zagości od 26 maja na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i potrwa do 1 czerwca.
Wystawa poświęcona jest prof. Janowi Czochralskiemu, jego dorobkowi naukowemu, który miał ogromny wpływ na rozwój elektroniki, a także liczącym się w świecie osiągnięciom polskiej nauki w dziedzinie wytwarzania nowych materiałów. Tematyka wystawy porusza także kwestię grafenu, który wzbudza nadzieje na bardzo szerokie i nieoczekiwane zastosowania.
Centralną postacią wystawy będzie pracownik odgrywający rolę Jana Czochralskiego, który wraz ze studentami przybliży tajniki krystalografii. Naukowiec przy swoim biurku będzie wyciągał monokryształ cyny, natomiast studenci przy ponad 20 stanowiskach będą prezentować eksperymenty. Postarają się odpowiedzieć na pytania m.in.: czym jest Metoda Czochralskiego i jaki miała wpływ na rozwój elektroniki? Jakie istnieją rodzaje kryształów i jak można je tworzyć? Z czego zbudowany jest mikroprocesor? Jaki polski kryształ wędruje po Marsie? Czy kryształ może być ciekły?
Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znaleźli już studenci w Warszawie, Katowicach, Kielcach i Krakowie. W tych miastach wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Licznie odwiedzali ją uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Oficjalne otwarcie wystawy z udziałem władz miasta, uczelni oraz mediów odbędzie się 26 maja o godz. 12:00 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wystawa jest bezpłatna i dostępna dla szerokiej publiczności. Jej ekspozycja będzie miała miejsce od dnia inauguracji do 1 czerwca na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 85 w Poznaniu. Godziny otwarcia: 10.00 - 16.00.
W dn. 1 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się konkurs. Do wygrania nagroda główna – zestaw słuchawkowy bluetooth ufundowany przez operatora sieci Plus, pendrive’y 4 GB, kubki oraz parasol z logiem UAM.
Więcej informacji na stronie: www.czochralskipw.pl