FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

Systemy do segregacji odpadów – jakie wybrać?

15 marca 2023

Ilość śmieci, które trafiają na polskie wysypiska zwiększa się z roku na rok. A przecież spora część z nich, mogłaby zostać przetworzona i ponownie wykorzystana. Niezbędna jest jednak do tego ich efektywna segregacja. I to nie tylko w przemyśle, ale przede wszystkim w naszych domach. Prezentujemy kilka sposobów laureata Godła „Teraz Polska” - marki REJS - na to, jak maksymalnie ułatwić sobie segregację śmieci w domu i skutecznie zadbać o środowisko naturalne.

Aby segregacja odpadów miała sens, trzeba ją odpowiednio przeprowadzić. Jak robić to dobrze? Śmieci dzielimy na frakcje w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Oddzielnie zbieramy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, a także pozostałe odpady zmieszane, których jeszcze nie potrafimy efektywnie wykorzystać.

Tyle teorii, jednak w praktyce często mamy wątpliwości, do którego kontenera powinny trafić konkretne produkty. Zwłaszcza te wykonane z różnych materiałów. O ile istnieje możliwość – np. w przypadku opakowań, rozdzielajmy części papierowe i plastikowe. Gorzej, jeśli nie jest to możliwe. Wówczas czytajmy etykiety. Oto kilka najbardziej problematycznych przykładów. Kartony po mleku czy soku, choć papierowe, trzeba wyrzucić do żółtego pojemnika na plastik, gdyż pokryte są folią. Za to paragony czy zużyte ręczniki papierowe – do czarnych odpadów zmieszanych. Z kolei żarówki, baterie czy sprzęty AGD – należy oddać do specjalnych kontenerów, których coraz więcej na miejskich osiedlach albo do specjalnych punktów prowadzących zbiórki elektrośmieci.

No dobrze, wiadomo gdzie powinny trafić poszczególne rodzaje odpadów, ale jak pomieścić w domowej kuchni pojemniki na wszystkie te frakcje? Jest na to kilka sposobów.

- O ile wybierzemy systemy zaprojektowane z myślą o recyklingu, na pojemniki do segregacji wystarczy tylko jedna, niekoniecznie duża szafka lub wysoka szuflada. Oferta funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań jest dziś bardzo szeroka, co pozwala dopasować je do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dzięki nim segregacja naprawdę jest prostsza. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu marki REJS, producenta akcesoriów meblowych.

Dostępne obecnie systemy do segregacji odpadów, na przykład wspomnianej marki REJS, różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu w szafce. Są rozwiązania, które wystarczy wstawić do szuflady, jak np. zestawy PRAKTIKO. Obejmują one wykonane z wytrzymałego tworzywa wiaderka na zbiorczej tacy. Innym pomysłem jest sam stelaż SEGREGO, który również przeznaczony jest do szuflad i pozwala uporządkować wiaderka oraz akcesoria do sprzątania, a jednocześnie uniemożliwia ich przesuwanie się.

Innym rodzajem systemów do segregacji odpadów są te, które przytwierdza się do korpusu szafki. Mowa tu o systemach JC i Variant MULTI REJS, które mocuje się w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. Co ważne, zestawy te pasują nawet do szafek stosunkowo wąskich, co dowodzi, że nawet w niewielkiej kuchni segregacja jest możliwa i może być wygodna.

Innym rodzajem zestawów do segregacji są szuflady SEGREGO. I je mocuje się do korpusu. W tym przypadku kosze przykryte są jedną zbiorczą pokrywą pełniącą funkcję dodatkowej półki. Pełny wysuw gwarantuje łatwy dostęp nawet do pojemników położonych z tyłu. Warto trzymać w nich śmieci, których generujemy mniej. Te, których powstaje najwięcej, lepiej wrzucać do większych wiaderek położonych z przodu. Co ciekawe, szuflady SEGREGO dostępne są również w opcji z elektrycznymi systemami wspomagania otwierania. Dzięki nim (w zależności od rozwiązania) wystarczy lekko nacisnąć front lub przesunąć stopą pod wieńcem dolnym szafki, by szuflada z koszami sama się otworzyła.

Co ważne, w zasadzie wszystkie opisane wyżej systemy do segregacji obejmują modele o różnej liczbie i pojemności wiaderek. Dla przykładu PRAKTIKO może mieć od 3 do 4 dużych koszy, a do tego 2 lub 4 mniejsze pojemniki. Z kolei kosze dostępne w różnych konfiguracjach w ramach systemów JC mogą mieć pojemność: 7, 9, 15 lub 20 litrów. Ponadto mogą mieć wysokość 33 lub 44 cm. Dzięki temu łatwiej jest wybrać pojemnik pasujący pojemnością do ilości odpadów z danego materiału i zadbać o porządek w kuchni. Przez to, wybierając odpowiedni dla siebie system, sprawiamy, że segregacja staje się prostsza i bardziej efektywna.

Źródło: Informacje prasowa marki REJS

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.