FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Archiwum własne JK Duda
Fot. Archiwum własne JK Duda

Szach i mat! Jan Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata w szachach

5 sierpnia 2021

Jest pierwszym Polakiem w historii, który zwyciężył w turnieju Pucharu Świata w szachach. Jego rywalem w finałowym pojedynku w Soczi był ukraiński arcymistrz Siergiej Karjakin, który od 2009 r. reprezentuje Rosję.

Dzisiejszy zwycięski pojedynek zakończył się po 30 posunięciach. Wcześniej Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

J.K. Duda po zwycięstwie na M.Carlsenem tak napisał na Facebooku: "Pokonanie mistrza świata jest zawsze ogromnym wydarzeniem. Dla mnie też. Kosztowało mnie to wiele sił, ale radość z końcowego rezultatu jest ogromna. Szczególnie, że obaj zagraliśmy szachy ciekawe, bezkompromisowe i na wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim za kibicowanie i wiarę. Poprzednio, jak pokonałem Magnusa Carlsena, to Iga Świątek wygrała French Open. Dziś złoto na Olimpiadzie zdobyła Anita Włodarczyk. Coś w tym może jest? #Polacy napędzają się sukcesami "

Jan Krzysztof Duda jest arcymistrzem od 2013 r. Urodził się w 1998 r. w Krakowie. W szachy gra od piątego roku życia. Łącznie zdobył kilkadziesiąt medali w rozgrywkach z cyklu mistrzostw Polski (zarówno w szachach klasycznych, jak i szybkich oraz błyskawicznych) w różnych kategoriach wiekowych.

Reprezentował Polskę w turniejach drużynowych, m.in. na olimpiadzie szachowej w 2014 r., na drużynowych mistrzostwach Europy w 2013 r. i na drużynowych mistrzostwach Europy juniorów do 18 lat w 2013 r., gdzie zdobył wspólnie z drużyną złoty medal. 30 grudnia 2018 r. Duda został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych w turnieju World Blitz Chess Championship, rozegranym w Sankt Petersburgu.

Jako jedyny z polskich szachistów przekroczył barierę 2800 punktów (w styczniu 2019 r. w kategorii blitz osiągnął 2818 ELO).

W październiku 2020 r. po raz pierwszy pokonał Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki. Teraz pokonał Carlsena po raz drugi.

Jan Krzysztof Duda w czerwcu br. został nominowany do nagrody „Młody Promotor Polski”, ustanowionej przez Fundację „Teraz Polska”. Nominacja została wręczona podczas uroczystej Gali w Pałacu Prezydenckim z udziałem Pierwszej Damy RP.

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.