FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. mat. prasowe Salve Medica
Fot. mat. prasowe Salve Medica

Versius - robot chirurgiczny nowej generacji jest już w Polsce

30 sierpnia 2021

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce wdraża chirurgię z użyciem robota nowej generacji Versius, który umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. To następca robota Da Vinci.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Versius można zainstalować w każdej sali operacyjnej, a konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie.

               

System Versius umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Średnica otworu operacyjnego jest wielkości grochu (6 milimetrów), co dla pacjenta oznacza minimalizację krwawienia i powikłań, redukcję bólu oraz szybką rehabilitację i powrót do domu i normalnego funkcjonowania. Chirurg widzi operowane wnętrze dzięki technologii 3D w rozdzielczości HD. Korzysta z wielu ramion narzędziowych, które obsługuje za pomocą konsoli, skonstruowanej tak aby odtworzyć ruchy ręki operującego chirurga. Niewielki rozmiar narzędzi, w które wyposażony jest Versius, pozwala lekarzowi operować z większą precyzją i chronić delikatne struktury anatomiczne.  

Salve Medica planuje zabiegi w zakresie chirurgii ogólnej, ginekologii i urologii. Wcześniej zespół przejdzie kompleksowy program treningowy z wykorzystaniem symulatora cyfrowego Versius Trainer.  W Łódzkim Centrum Medycznym odbywać się będą pokazy demonstracyjne systemu dla innych polskich szpitali, zainteresowanych tym rozwiązaniem, a także organizowane będą szkolenia dla zespołów chirurgicznych z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

­­- Od czerwca 2019 roku nasi chirurdzy zoperowali ponad stu pacjentów, pracując „ramię w ramię” z robotem da Vinci. Byliśmy pierwszym i nadal jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie łódzkim, który korzysta z tej metody. Dziś postawiliśmy kolejny krok, zabierając tym samym pacjentów i lekarzy do przyszłości medycyny. Cieszę się, że wkraczamy w nowy etap rozwoju chirurgii robotycznej jako pierwszy ośrodek w Polsce – powiedziała Ewelina Barylska, dyrektor Salve Medica.  

Bardzo się cieszę, że Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym dostępny będzie robot chirurgiczny nowej generacji. Staramy się, aby Łódź była ważnym punktem na polskiej mapie innowacji. – powiedziała obecna na prezentacji robota Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Źródło: Salve Medica, Urząd Miasta Łódź

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.