FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Większość Polaków planuje wakacje w kraju – wyniki badania Polskiej Organizacji Turystycznej

15 czerwca 2022

Blisko trzy czwarte Polaków planuje wakacje w kraju, jedna piąta za granicą, a co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie. Wśród planujących wyjazd krajowy ponad 40 % wybrało morze,  27% badanych pojedzie w góry, a 16% nad jezioro. Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego (37%). Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła wyniki najnowszych badań dotyczących planów wyjazdowych w sezonie letnim 2022.

Letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje blisko dwie trzecie zapytanych w badaniu mieszkańców Polski (65%), co w odniesieniu do informacji uzyskanej od tych samych osób o zrealizowanych w 2021 roku wyjazdach wypoczynkowo-turystycznych stanowi o 18% wzroście (55% w 2021 r.). Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66%). Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku (25%). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać nań kwotę ponad 3000 złotych (17%). Co piąty chciałby wydać między 2001 a 3000 złotych (20%). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać na nie do 2000 złotych (53%). Przeciętnie planuje się 6-dniowe wyjazdy.

- Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71%), jedna piąta za granicą (19%), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10%). Prawie 9 z 10 wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową (87%). Wśród planujących wyjazd krajowy dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41%), blisko co trzeci w górach (27%), a co szósty nad jeziorem (16%) i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5%). Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73%), co dziesiąty pojedzie do innego miasta (10%), a co dwudziesty nad jezioro (7%). Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego (37%). Lwia część mieszkańców Polski jest przekonana, że ich wakacje dojdą do skutku. Jedynie co dwudziesty z zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie (6%). Podobnie mała jest grupa nieplanujących wyjazdów z powodu Covid-19.

- Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców - przyznał Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79%) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74%). Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25% do poziomu deklaracji 66% i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24% do poziomu 68%. Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku obserwujemy w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej, czyli wśród 18–24-latków ze wzrostem o 15% do poziomu 62% i 35–44 -latków ze wzrostem o 11% do poziomu 63%, czyli w grupach, które wyjeżdżały również w „covidowych latach”.

Badania zostały zrealizowane na zlecenie POT 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. dnia 31 maja 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI.

Źródło: Informacje prasowe Polskiej Organizacji Turystycznej

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.