FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Wielki sukces KGHM! Prezes Marcin Chludziński odebrał nagrodę Firma Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wielki sukces KGHM! Prezes Marcin Chludziński odebrał nagrodę Firma Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu

8 września 2021

Nagrodę przyznano podczas Gali jubileuszowego, XXX prestiżowego spotkania świata biznesu i polityki nazywanego „polskim Davos”. KGHM Polska Miedź S.A. została Firmą Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Kapituła nagrody uzasadniała wybór m.in. bardzo dobrymi wynikami finansowymi i operacyjnymi KGHM. Podkreślano, że miedziowy gigant od 60-ciu lat buduje markę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

–  Za sukcesem KGHM stoją ludzie, załoga, która codzienną ciężką pracą osiąga takie świetne wyniki. Ta nagroda to ich sukces. Cieszę się, że odbieramy to wyróżnienie w Karpaczu, na Dolnym Śląsku, gdzie poprzez nasze kopalnie i inne zakłady jesteśmy głęboko zakorzenieni. Mamy ambitne plany na przyszłość. A ta przyszłość jest z miedzi – powiedział podczas Gali Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Plany KGHM

Ostatnie wyniki finansowe i produkcyjne w pełni oddają to, jak dobrze KGHM jest obecnie zarządzany. Firma to perła w koronie polskich spółek. To firma przyszłości, która myśli globalnie, również w kontekście transformacji i zmian klimatycznych. Zapotrzebowanie na miedź stale rośnie i to dobra prognoza dla KGHM.

Marcin Chludziński podkreślił podczas prezentacji planów na najbliższe lata, że dotychczasowy sukces KGHM to zasługa załogi, determinacji i elastyczności w zarządzaniu miedziowym gigantem.

– Nasze zamierzenia są odważne, wręcz wizjonerskie. Chcemy być liderem transformacji, liderem technologii i liderem produkcji czystej energii. Bycie światowym liderem to sprawa naszej narodowej dumy. KGHM wyznacza trendy i wyprzedza konkurencję – mówił podczas prezentacji prezes Marcin Chludziński.

Prezes KGHM podkreślał, że miedziowa Spółka jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a w niedalekiej przyszłości może być firmą kluczową. – Najbliższa dekada, to będzie czas transformacji i zmian, jakich jeszcze w historii gospodarki nie było – dodał Marcin Chludziński.

KGHM ekologiczne

KGHM przygotowuje własną Politykę Klimatyczną, równocześnie spogląda na światowe trendy jak Urban Mining, czyli odzyskiwanie surowców ze zużytych materiałów. Do tego spółka, dzięki nowym koncesjom na wydobycie planuje uruchomienie kopalni w województwie lubuskim. W okolicach Bytomia Odrzańskiego powstanie zeroemisyjny zakład z nowoczesną infrastrukturą i wykorzystaniem czystej energii.

Przyszłościowa jest także inwestycja KGHM w Pucku. Firma posiada koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża soli potasowo-magnezowych. Eksperci już mówią o rewolucji w wykorzystaniu potasu w rolnictwie ekologicznym. W przyszłości KGHM zamierza wykorzystać światowy popyt na ten materiał.

KGHM energetyczne

– Bez energii i chęci do zmian nie udałoby się osiągnąć tak wiele. Dzięki całej załodze KGHM realizujemy ambitne cele. Wyprowadziliśmy na prostą projekt Sierra Gorda, obniżamy koszty funkcjonowania Spółki, zahamowaliśmy spadek produkcji. To co ważne, odbyło się to bez dodatkowych miliardowych inwestycji. Sprawne działanie i zaangażowanie przyniosło takie efekty – podkreślił Marcin Chludziński.

KGHM zamierza dalej inwestować w Odnawialne Źródła Energii i budować elektrownie fotowoltaiczne oraz wiatrowe. Firma śmiało spogląda na wiatrowe farmy na morzu, czysty wodór jako źródło energii oraz małe reaktory jądrowe. Prezes KGHM nie ukrywa, że celem jest zaspokojenie co najmniej połowy potrzeb energetycznych Spółki do roku 2030, a później sprzedaż energii na rynku.

KGHM ekonomiczne

Pierwsze półrocze 2021 roku przyniosło KGHM najlepsze od dekady wyniki finansowe i produkcyjne. – Chcemy utrzymać ten trend w kolejnych miesiącach i latach. Miedź to metal przyszłości, a przy odpowiednim zarządzaniu i odpowiedzialnej produkcji może być tylko lepiej – dodał Prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Warto podkreślić, że na aktualne wyniki miedziowej Spółki ma wpływ kopalnia Sierra Gorda. Po raz pierwszy z Chile do Polski trafiły pozytywne przepływy pieniężne, w pierwszym półroczu to niemal 500 mln zł. Udało się to osiągnąć dzięki zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych.

Warto przypomnieć, że w tym roku Huta Miedzi Legnica i Huta Miedzi Głogów zdobyły prestiżowy znak Copper Mark. To potwierdzenie prowadzenia odpowiedzialnej produkcji i zminimalizowania wpływu na otoczenie.

Z kolei świetne wyniki KGHM za I półrocze oraz potwierdzenie wysokiej pozycji wśród światowych potentatów w branży wydobywczej sprawiły, że KGHM znalazł się na 7. miejscu w prestiżowym zestawieniu największych producentów miedzi. Ranking przygotował portal dedykowany inwestorom kitco.com.

O spółce

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Posiada zakłady produkcyjne w Polsce i na świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi – gwarantują firmie miano lidera przemysłu wydobywczego. Spółka jest również globalnym championem w produkcji srebra. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób.

Źródło: KGHM, Forum Ekonomiczne w Karpaczu

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.