FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Wiktor Zborowski, aktor i autor hasła „Teraz Polska” obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej

Wiktor Zborowski, aktor i autor hasła „Teraz Polska” obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej

20 stycznia 2024

Wczoraj, 19 stycznia, w warszawskim Teatrze 6.piętro odbył się wyjątkowy spektakl „Wiktor Zborowski. Jubileusz”. W ten sposób przyjaciele i wielbiciele uczcili jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Wiktora Zborowskiego, jednego z najbardziej charyzmatycznych i lubianych polskich aktorów oraz autora hasła promocyjnego „Teraz Polska”.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego była partnerem wydarzenia.

Wiktor Zborowski świetuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, fot. Kaka.media

Za scenariusz i reżyserię wieczoru odpowiadał niezastąpiony w takich przedsięwzięciach Krzysztof Materna. Wśród artystów obecni na scenie byli m.in.: Magda Umer, Joanna Kulig i Justyna Schneider, Kamila Klimczak, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Malajkat, Modest Ruciński. Muzycznie wieczór uświetnił Janusz Bogacki z zespołem,  Piotr Bukartyk z zespołem Ajagore oraz Motion Trio.

         Jubilat wspominał też swoją pracę z największymi twórcami polskiego kina, teatru i kabaretu, m.in. Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Jerzego Hoffmana, Edwarda Dziewońskiego, Janusza Warmińskiego czy Janusza Majewskiego.

         Jubileusz świętowali  zaproszeni goście, wśród których byli m.in. żona Maria Winiarska, córki Zofia i Hanna, Paweł Wawrzecki, Andrzej Seweryn, Janusz Gajos, Senator Tomasz Grodzki, Janusz Zaorski, Nina Terentiew, Ewa Telega, Hanna Śleszyńska, Anna Głogowska, Piotr Gąsowski, Andrzej Pągowski, Andrzej Mleczko, Marek Przybylik, Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa oraz Aleksandra i Michał Żebrowscy.

Pół wieku pracy Wiktora Zborowskiego – to setki ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, to tysiące występów na scenach kabaretowych i estradowych, to dziesiątki ulubionych przez dzieci i dorosłych bohaterów kreskówek, którym udzielił swego niepowtarzalnego głosu. Jego kreacje mozemy podziwiać w wielu filmach I serialach, m.in. C.K. Dezerterzy, Złoto Dezerterów, Sztuka kochania, Kuchnia polska, Ogniem i mieczem, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie uliczy, Pokot, Czarny mercedes.

Nie ma dziedziny sztuki aktorskiej, w której ten wyjątkowy Aktor nie stworzyłby przynajmniej jednej perełki gatunku. Chyba nie ma w Polsce ani jednej osoby interesującej się sztuką i kulturą, która nie zetknęła się z jego wyjątkową twórczością.

Jubilatowi udało się jeszcze coś więcej – jego postawa artysty i obywatela, jego wybory profesjonalne i etyczne spowodowały, że nazwisko Zborowski stało się znakiem firmowym, gwarantującym talent, kunszt i prawość.

 

Dla Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” było to również ważne wydarzenie, gdyż dotyczyło Autora hasła „Teraz Polska”. Wiktor Zborowski zgłosił je w 1992 roku do ogólnopolskiego konkursu na  hasło i logo promocyjne Polski. W ten sposób powstało charakterystyczne biało-czerwone Godło „Teraz Polska”. Autorem znaku graficznego jest prof. Henryk Chyliński, a autorem hasła jest dzisiejszy Jubilat.

 

Od lewej: Michał Kleiber, Krzysztof Przybył i Wiktor Zborowski, fot. Kaka.media

„Teraz Polska” to najlepsze, bo najbardziej rozpoznawalne logo promocyjne Polski. Według ostatnich badań sondażowych rozpoznaje je ponad 80 procent Polaków. Kojarzy się z wysoką jakością, innowacyjnością i polskością. Pod tym hasłem promowana była Polska na wystawie światowej w Sewilli. Nieprzerwanie od 1992 roku organizowany jest Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje.

- Pod tym hasłem promujemy to co najlepsze w Polsce. A wszyscy wiemy, że największym skarbem i aktywem Polski są jej obywatele - Polacy,  którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Dla tych najlepszych w Fundacja przyznaje indywidualne wyróżnienia „Promotor Polski” - powiedział prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska”.

Tego wieczoru tytuł honorowy i statuetkę „Promotor Polski” otrzymał Wiktor Zborowski  w uznaniu dla pro-obywatelskiej postawy charakteryzującej się wysoką etyką i prawością. Wręczenia dokonali prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska” oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Od lewej: Krzysztof Przybył, Michał Kleiber, Michał Lipiński, fot. Kaka.media

Tego wieczoru Wiktor Zborowski otrzymał także Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, najwyższe odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; medal honorowy Pro Masovia przyznawany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, oraz symboliczną podkowę na szczęście od Związku Artystów Scen Polskich ZASP.

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.