Wybitni Polacy na świecie
W tym roku po raz szósty Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wybrała Wybitnych Polaków. Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na kwietniowym posiedzeniu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii Kapituły - w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Wśród licznych nominowanych do tej nagrody znaleźli się także Laureaci zagranicznych edycji Konkursu „Wybitny Polak”.
Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. – To doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. To także szansa, by przybliżyć sylwetki Wybitnych Polaków mieszkających za granicą, gdyż jak pokazuje praktyka, bardzo często nasi rodacy, znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju. – wyjaśnia Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Dla zwycięzców regionalnych edycji Konkursu, mieszkających na co dzień poza Polską, bariera językowa, różnice kulturowe nie są przeszkodą w pełnym uczestniczeniu w życiu za granicą. W pełni wpisują się swoją działalnością w życie społeczne, wzmacniając swoimi dokonaniami pozytywny wizerunek Polaków za granicą. Ambitni, pracowici, skuteczni – swoją działalnością zadają kłam obiegowym opiniom o imigrantach.
Laureaci zagranicznych edycji wybierani są w pięciu kategoriach: NAUKA, KULTURA, BIZNES, OSOBOWOŚĆ i MŁODY POLAK. Rokrocznie wśród Laureatów znajdują się wyjątkowe osobistości, które swoimi dokonaniami skutecznie promują nasz kraj, z których i Polska może być dumna, bo oprócz swojej zawodowej działalności, angażują się w życie Polonii.
Laureat nagrody w kategorii NAUKA na Zachodnim Wybrzeżu USA, Waldemar Priebe jest m.in. Prezesem Oddziału Teksańskiego Fundacji Kościuszkowskiej i działa w jej nowojorskich strukturach jako członek zarządu, współpracuje z przedstawicielami Ambasady RP w Waszyngtonie i Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles przy organizacji przedsięwzięć, łączących Polskę i USA w dziedzinie kultury, nauki, badań i rozwoju. – Praca na rzecz promocji kraju rodzi się naturalnie. Zawsze starałem się pomagać innym w potrzebie. Zarówno ludziom, jak i instytucjom. Przede wszystkim Polsce. Uważam to za swój obowiązek, jednocześnie zachęcając do współpracy kolegów po obu stronach Atlantyku. – podkreśla Priebe.
Podobnie jak dla Polaków nagradzanych w kraju, tak i dla tych nagradzanych w edycjach zagranicznych, tytuł „Wybitnego Polaka” jest znaczącym wyróżnieniem, będącym świadectwem uznania dla ich zawodowych osiągnięć. – Moja pasja życiowa stała się pracą zawodową. Czuję się bardzo szczęśliwy, że zostałem doceniony za to co, po części jest moim hobby. Od zawsze staram się motywować m.in. moich studentów, aby szli drogą pasji i starali się robić to, w czym czują się spełnieni – nagroda jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności takiego podejścia. – mówi Tomasz Opasiński, Laureat w Kategorii MŁODY POLAK na Zachodnim Wybrzeżu USA.
Zagraniczne edycje Konkursu „Wybitny Polak” to prawdziwe galerie osobowości. Wśród Laureatów znajdziemy przedstawicieli różnych dziedzin, jak i różnych pokoleń. W gronie zwycięzców spotykają się więc m.in. Artur Ciesielski - wybitny młody chemik, który uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu i zyskuje coraz większe uznanie światowych autorytetów (Laureat w kategorii MŁODY POLAK we Francji), Witold-K (Wit Leszek Kaczanowski) – w światowej sztuce znany jako artysta malarz, grafik, rzeźbiarz i fotograf (Laureat w kategorii KULTURA na Zachodnim Wybrzeżu USA) oraz o. Łucjan Królikowski, który w czasie II wojny światowej uratował 150 dzieci podczas likwidacji obozów w Tanzanii (wyróżniony nagrodą specjalną w Nowym Jorku).
Za przeprowadzenie Konkursu w poszczególnych krajach odpowiadają Komitety Organizacyjne, utworzone przez lokalne organizacje polonijne. Komitety wyłaniają - spośród reprezentantów miejscowych środowisk polonijnych - członków Komisji Ekspertów, której zadaniem jest ocena kandydatur zgłoszonych do Konkursu oraz wybór laureatów. Pełna reprezentacja środowisk polonijnych w pracach tego gremium gwarantuje dokonanie rzetelnej oceny Kandydatur oraz obiektywnego wyboru laureatów. Realizację Konkursu za granicą wspierają też polskie placówki dyplomatyczne.
Laureatów VI edycji Konkursu „Wybitny Polak” poznamy 8 czerwca podczas Gali wieńczącej XXV edycję Konkursu „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim.
LAUREACI ZAGRANICZNYCH EDYCJI KONKURSU „Wybitny Polak”
SZKOCJA
Kategoria KULTURA
Nagroda główna - Zofia Wierzbowicz-Fraser
Wyróżnienie - Mateusz Jarża
Kategoria BIZNES
Nagroda główna - Agnieszka Ford
Wyróżnienie - Tomek Borkowy
Kategoria OSOBOWOŚĆ
Nagroda główna - Dr Maria Musur Grieve
Wyróżnienie - Marek Straczyński, Izabela Czekaj
Kategoria MŁODY POLAK
Diana Nowak-Zegadło
FRANCJA
Kategoria KULTURA
Marian Blicharz
Kategoria BIZNES
Nagroda główna - Leopold Plowiecki
Wyróżnienie - Elżbieta Wysoczańska
Kategoria OSOBOWOŚĆ
Nagroda Główna - Maciej Morawski
Wyróżnienie - Gilles Krowicki
Kategoria MŁODY POLAK
Artur Ciesieleski
Kategoria NAUKA
Jerzy Niziński
NORWEGIA
Kategoria KULTURA
Maria Fuglevaag Warsinska Varsi
Kategoria OSOBOWOŚĆ
Andrzej Tomaszewicz
Kategoria NAUKA
Prof. Marek E. Jasiński
NOWY JORK
Kategoria KULTURA
Krzysztof Wodiczko
Kategoria BIZNES
Adam Szala
Kategoria OSOBOWOŚĆ
Antoni Chrościelewski
Kategoria MŁODY POLAK
Kinga Augustyn
Kategoria NAUKA
dr Jerzy Król
NAGRODA SPECJALNA
o. Łucjan Królikowski
ZACHODNIE WYBRZEŻE USA
Kategoria KULTURA
Witold-K, czyli Wit Leszek Kaczanowski
Kategoria BIZNES
Tomek Ulatowski
Kategoria OSOBOWOŚĆ
Witold Aleksander Herbst
Kategoria MŁODY POLAK
Tomasz Opasiński
Kategoria NAUKA
Waldemar Priebe