FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Atelie Moskal
Fot. Atelie Moskal

Wybitni Polacy z Francji nagrodzeni

3 grudnia 2021

Już po raz ósmy w Ambasadzie RP w Paryżu wręczono statuetki „Wybitny Polak” we Francji. Przedstawiciele środowiska polonijnego przyznali nagrody w pięciu kategoriach: osobowość, nauka, kultura, biznes i Młody Polak. Dodatkowo uhonorowano laureatów Nagrody Ambasadora oraz Nagrody Specjalnej Jury.

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
- Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

8. edycja konkursu „Wybitny Polak” we Francji zakończyła się uroczystą galą, która odbyła się w 3 grudnia 2021 roku w Pałacu Monaco w Paryżu, siedzibie Ambasady RP. Po raz kolejny uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji.

Laureatami konkursu w tym roku zostali:

  • Stanislaw Paczynski (kategoria osobowość)
  • Renata Cabas-Mrozowicz (kategoria nauka)
  • Marek Brzeziński (kategoria kultura)
  • Olivier Lemasle (kategoria biznes)
  • Kamil Syprzak (kategoria Młody Polak)

 

Nagrodę Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego w podziękowaniu za działalność na rzecz Polonii otrzymał ks. Krystian Gawron.

Dodatkowo jury konkursu przyznało nagrodę specjalną za zasługi na rzecz potrzebującym Christine Metelski, znanej jako Siostra Miriam.

Poznaj życiorysy laureatów

Podczas tegorocznej gali wręczono także statuetki laureatom tytułu „Wybitny Polak” z 2020 roku. W zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość nie odbyła się. Nagrody odebrali: Elisabeth Czerczuk (kategoria osobowość), Marcin Detyniecki (kategoria nauka), Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala (kategoria biznes), Janusz Matecki (nagroda specjalna), Marc Henri Wroński (nagroda specjalna), Mathilda Milik (kategoria Młody Polak), Henri Rogowski (nagroda Ambasadora RP).

Wyróżnienie zostali: Jadwiga Gielniewski (kategoria kultura), Marek Brzeziński (kategoria kultura), Dorota Wojdak (kategoria biznes), Olivier Lemasle (kategoria Młody Polak), Gilles Krowicki (kategoria osobowość), Danuta Bukszyńska – Lemoyne (kategoria osobowość).

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania.

Organizatorem Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji.

Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 roku, a w 2011 konkurs został rozszerzony na inne kraje. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i Francji. Po raz pierwszy Tytuł „Wybitnego Polaka” w Francji został nadany w 2014. Edycja francuska konkursu odbywa się pod Patronatem Ambasadora RP we Francji.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Fot. Atelie Moskal

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.