Wystawa o wielkim Polaku w Bydgoszczy!
Bezpłatna, multimedialna i interaktywna wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” zawita w dniach 3 – 19 października do Bydgoszczy. Jej ekspozycja będzie miała miejsce w Instytucie Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na miejscu będzie można zgłębić jego wielkie odkrycie, a także poznać możliwości zastosowania grafenu. Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się 7 października o godzinie 13:00 w budynku Instytutu Fizyki UKW przy Placu Weyssenhoffa 11 w sali nr 13.
Celem wystawy jest prezentacja osiągnięć prof. Jana Czochralskiego oraz jego przełomowego odkrycia, które może być powodem do dumy narodowej. Istotny jest również jej szeroki zakres edukacyjny - przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.
Kilkanaście interaktywnych i multimedialnych stanowisk obsługiwać będą studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy wcześniej zostaną przeszkoleni przez studentów Politechniki Warszawskiej. Będzie można zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, czy polskie detektory podczerwieni.
Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Dzięki odkryciu metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.
Naukowiec jest znany nie tylko, jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.
Oficjalna inauguracja wystawy z udziałem zaproszonych gości, Władz Rektorskich i Dziekańskich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz pomysłodawcy i realizatora wystawy „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” - doc. Jana Grabskiego z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, nastąpi 7 października o godzinie 13:00 w budynku Instytutu Fizyki UKW.
Honorowy Patronat nad wystawą objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr hab. Janusz Ostoja-Zagórski.
Bezpłatna wystawa w Instytucie Fizyki UKW będzie dostępna dla uczniów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00 po wcześniejszej rejestracji pod nr tel.: 792 363 232 lub pod adresem e-mail: wystawa-czochralski@ukw.edu.pl.
Organizatorzy przygotowali wiele konkursów z nagrodami, w których do wygrania będą m.in.: słuchawki bluetooth ufundowane przez Polkomtel, operatora sieci Plus; pendrive’y 8 GB, ofiarowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także upominki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, które będą losowane codziennie.
Obserwujcie nas:
www.instagram.com/janczochralski
Osoby do kontaktu:
dr Beata A. Pietrewicz
wystawa-czochralski@ukw.edu.pl
tel. 792 363 232