FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Znamy laureatów Konkursu „Młody Promotor Polski”

6 czerwca 2023

5 czerwca 2023 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta Gala Konkursu „Młody Promotor Polski” pod auspicjami Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy. Ideą inicjatywy jest uhonorowanie i wyróżnienie młodych Polaków, którzy swoją postawą, działalnością i osiągnięciami na polu naukowym, kulturalnym i sportowym przyczyniają się do budowania silnej marki „Polska” oraz promowania naszego kraju za granicą. Statuetki otrzymali Zuzanna Budzyńska, Katarzyna Zdziebło oraz dr inż. Piotr Kuwałek. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” jest partnerem projektu.

Po raz pierwszy wyróżnienia wybitnych młodych Polaków, które wcześniej wręczane były podczas uroczystej Gali Konkursu „Teraz Polska”, przyznano w ramach odrębnej inicjatywy. Jak podkreśliła Pierwsza Dama „wiedza o rodzimych  osiągnięciach powinna budować renomę naszego państwa i jego pozycję na arenie międzynarodowej”.  – Stąd idea Konkursu „Młody Promotor Polski”. Bo trudno o lepszych ambasadorów naszego kraju, niż ci młodzi, utalentowani, zdolni, ambitni, pełni zapału, determinacji, ale też twórczej inwencji ludzie z odwagą i bez kompleksów patrzący w przyszłość – stwierdziła.

Geneza konkursu Młody Promotor Polski wywodzi się z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Przez ostatnie lata podczas uroczystości wręczania statuetek „Teraz Polska” odbywała się także uroczystość wyłonienia Młodego Promotora Polski. Po dwóch latach doświadczeń, po rozmowach pomiędzy Kancelarią Prezydenta a Fundacją  uzgodniono, aby poszerzyć formułę konkursu, wydzielając w jego ramach trzy kategorie – nauka, kultura i sport – oraz wyodrębnić ten projekt jako samodzielny konkurs organizowany pod patronatem Pierwszej Damy w Kancelarii Prezydenta RP, oczywiście przy współpracy z Fundacją „Teraz Polska” - powiedział Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii Prezydenta RP łącznie 65 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. Przewodniczący Kapituły Konkursowej, pan minister Piotr Ćwik oraz prezes „Teraz Polska” Krzysztof Przybył wręczyli nominacje w każdej z kategorii, a zwycięzcy odebrali statuetki z rąk Małżonki Prezydenta.

Idea konkursu zrodziła się w Fundacji parę lat temu, ponieważ oprócz wyłaniania laureatów tytułu Wybitnego Polaka – osób dojrzałych, które osiągnęły sukces w swoich dziedzinach w kraju i na świecie – chcieliśmy pokazać młodemu pokoleniu, że widzimy również ich starania i ich sukcesy. Taka jest geneza konkursu Młody Promotor Polski. Rozpoczynaliśmy w trzech kategoriach: nauka, kultura i sport, bo są to dziedziny, w których również w młodym wieku można osiągać efekty promujące nasz kraj. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła patronatem ten konkurs, otrzymaliśmy dodatkowy element promocji samego projektu. Warto ubiegać się o tytuł Młodego Promotora Polski, gdyż może on przyczynić się do osobistego sukcesu laureata, a dzięki temu przysłużyć się budowaniu marki Polska - mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i wiceprzewodniczący Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

 - W tym roku do konkursu wpłynęło 65 zgłoszeń. Mamy nadzieję, że będzie się on rozwijał, a liczba zgłoszeń będzie się stale powiększać, abyśmy z wielkiej rzeszy talentów mogli wybierać prawdziwe perły promocji polskiej kultury, nauki i sportu. Gratulujemy nominowanym i laureatom. Niech rozwijają swoje kariery ku pożytkowi Rzeczypospolitej - dodał Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Zobacz fotorelację z gali

W swoim wystąpieniu Agata Kornhauser–Duda zwróciła uwagę, że obecni w Pałacu Prezydenckim nominowani i laureaci już rozsławiają Polskę lub są na najlepszej drodze do sukcesów na międzynarodową skalę. – Bycie światowej klasy sportowcem, artystą, naukowcem czy wynalazcą jest marzeniem wielu doskonalących się w swojej dziedzinie osób. Zrealizowanie tego marzenia to oczywiście osobista satysfakcja, ale i ogromny powód do dumy dla wszystkich osób, które w tej  drodze do spełnienia marzeń towarzyszą, a także dla nas Polaków. Chcę bardzo mocno podkreślić, że jesteśmy ogromnie dumni z tego, że pozytywny wizerunek naszego państwa współtworzą osoby, które mimo młodego wieku mają na swoim koncie już tak spektakularne sukcesy, że dokonują rzeczy wspaniałych, rzeczy niezwykłych i rzeczy pięknych – akcentowała Pierwsza Dama.

Pani Prezydentowa podziękowała kandydatom za ich ciężką pracę, dokonania i chęć dzielenia się osiągnięciami z innymi. – Przypominają mi się słowa Andrei Bocellego, który powiedział, ze karierę robi się z dwóch powodów: dla siebie i dla innych, gdyż  - nawet jeśli chce się śpiewać, bo się to kocha - to musi być jeszcze osoba, która będzie chciała nas słuchać. Mam szczerą nadzieję, że poprzez ten Konkurs staną się Państwo jeszcze szerzej znani nie tylko w swoich środowiskach naukowych, sportowych czy artystycznych, ale i poza nimi. Życzę Państwu, aby dokonania i osiągnięcia były zawsze powodem osobistej satysfakcji i dumy, inspiracją dla Państwa rówieśników, a dla świata powodem szacunku i podziwu dla Polski i Polaków – mówiła.

Pani Prezydentowa pogratulowała nominowanym i laureatom zdobytych w Konkursie laurów oraz życzyła im „spełnienia wszystkich dalszych planów i marzeń”. – Nie mam wątpliwości, że będą Państwo wspaniałymi ambasadorami naszego kraju w świecie – zapewniła.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA Konkursu „Młody Promotor Polski” nominowani zostali:

Jakub Batko

Piotr Kuwałek

Aleksander Zarębiński.

Statuetkę w tej kategorii otrzymał dr inż. Piotr Kuwałek, który jest adiunktem w Zakładzie Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Politechnice Poznańskiej. Dominującym nurtem jego działalności naukowej są zagadnienia przetwarzania sygnałów, m.in. biologicznych, akustycznych i elektrycznych. Na szczególne podkreślenie zasługują jego prace w zakresie lokalizacji źródeł wahań napięcia w sieciach elektroenergetycznych.  – Dziękuję za wyróżnienie, a moim bliskim, dzięki którym wszystkie puzzle poskładały się na obraz sukcesu, który mam dziś zaszczyt celebrować, za wsparcie – powiedział Piotr Kuwałek, odbierając statuetkę. 

- Nie wszyscy młodzi ludzie zostaną naukowcami, ale niektórzy właśnie tego chcą i powinniśmy zrobić maksymalnie dużo, żeby im to ułatwić. Nowoczesna gospodarka jest oparta na wiedzy i technologii. Technologie możemy kupić albo je wytworzyć. Jeżeli je kupimy, to nigdy nie skorzystamy z nich w pełnym zakresie. Będzie nas to dużo kosztowało i nigdy nie będziemy ich właścicielami. Jeżeli jednak wesprzemy młodych ludzi, a wielu z nich ma pomysły i inicjatywy, to wtedy jest ogromna szansa na to, że sami wytworzymy technologie, które będą kształtowały przyszłość. Jest niezwykle istotne także w kontekście tego konkursu, żeby pokazywać młodym ludziom innych młodych ludzi, którzy świetnie sobie radzą, nie tylko na naszym podwórku, ale również w skali globalnej - podkreślił dr Tomasz Rożek, założyciel Fundacja „Nauka. To Lubię”, członek Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Już sam wybór przez Kapitułę Konkursu Młody Promotor Polski do grona nominowanych był dla mnie wielkim zaszczytem i zaskoczeniem. A potem wczytałem się w regulamin i dowiedziałem, że spośród trzech nominowanych Pani Prezydentowa wyłoni laureata. Poznałem dorobek naukowy moich kontrkandydatów, który dotyczy zakresu bliskiemu każdemu człowiekowi, czyli neurochirurgii i biologii. Tym bardziej nie spodziewałem się, że wybór padnie na mnie. Udało się osiągnąć ten sukces, za co jestem bardzo wdzięczny. Wywodzę się z Politechniki Poznańskiej, która ma silny ośrodek związany z robotyką, automatyką, elektromobilnością, źródłami odnawialnymi. Razem z promotorem wykazujemy się krytycyzmem w stosunku do utartych w nauce opinii, dzięki czemu poszerzamy horyzonty prac badawczych, które są doceniane przez szerokie grono międzynarodowe i – w mojej opinii – wyznaczają nowy kierunek rozwoju - mówił Piotr Kuwałek po odebraniu nagrody. 

- Jaka jest pozycja i ranga nauki polskiej? Trudno to ocenić jednym zdaniem. Są takie dziedziny nauki, w których jesteśmy znaczącym graczem. Są takie miejsca na świecie, w których wykuwają się technologie przyszłości, i tam zwykle są Polacy. Niestety zazwyczaj nie są zatrudniani w wyniku współpracy tamtejszych i polskich uczelni czy polskich instytucji naukowych. Mamy sporo do zrobienia w tym zakresie. Natomiast mamy to, co jest najważniejsze – młodych ludzi, którzy są wykształceni i chcą działaćSystem edukacji, nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie, wymaga gruntownej przebudowy. W niektórych krajach ta przebudowa trwa, w innych już pewne jej etapy się zakończyły. Ale są też takie miejsca jak Polska, gdzie nawet o tym się nie myśli. A świat podlega ciągłym zmianom. Rozwój technologiczny nie zaczeka na moment, w którym dostroimy nasz system edukacji do świata zewnętrznego. Stoimy na peronie i albo przyglądamy się jak odjeżdża pociąg, albo do niego wsiadamy i jedziemy. Polska szkoła wymaga gruntownej przebudowy, co nie przeczy temu, że mamy jednostki, które są wybitne dlatego, że trafiły na wybitnych pedagogów albo ich rodzice mieli świadomość i pieniądze, aby inwestować w edukację pozaszkolną - dodał dr Tomasz Rożek, założyciel Fundacja „Nauka. To Lubię”, członek Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Nominacje za DZIAŁALNOŚĆ KULTURALĄ przyjęli:

- Andrzej Filończyk,

- Kamil Pacholec,

oraz Zuzanna Budzyńska, która przyjmując pierwsze miejsce w kategorii podkreślała, że „promocja muzyki niedocenianych polskich kompozytorów na arenie międzynarodowej” jest jej najważniejszym celem artystycznym od wielu lat. Dwudziestosześcioletnia skrzypaczka ma na swoim koncie liczne sukcesy na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych, występowała w wielu krajach jako solistka i kameralistka, a wraz z Szymonem Ogryzkiem nagrała płytę „Polonaises” w ramach programu „Muzyczny ślad”, prezentującą 7 najpiękniejszych polskich polonezów na skrzypce i fortepian. Laureatka jest jedną z najlepszych polskich skrzypaczek młodego pokolenia, zaangażowaną w popularyzację polskiej muzyki klasycznej. Odniosła liczne sukcesy na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych m.in. w Paryżu, Londynie czy Singapurze. 

- Każde wsparcie młodego artysty jest ogromną pomocą. Czasem to jest tytuł honorowy, czasem nagroda finansowa lub stypendium, ale najbardziej liczy się sam fakt docenienia, który upewnia, że idę w dobrym kierunku. Takie informacje docierają do mnie z wielu źródeł, również od publiczności po koncertach. Jestem przekonana, że zwycięstwo w konkursie „Młody Promotor Polski” otworzy mi wiele nowych drzwi i da nowe możliwości promowania polskiej muzyki - powiedziała skrzypaczka Zuzanna Budzyńska, założycielka Cuore Piano Trio, wiceprezes Fundacji Il Cuore del Arte.

- Odkryłam wiele utworów autorstwa niedocenianych i zapomnianych polskich kompozytorów, których twórczość w niczym nie ustępuje dziełom Chopina czy Szymanowskiego, jeśli chodzi o wartość artystyczną i emocjonalną. Jako Cuore Piano Trio wraz z Szymonem Ogryzkiem i Jadwigą Roguską podjęliśmy się misji przybliżenia światu utworów Franciszka Lessla i Ludomira Michała Rogowskiego. Od ponad 6 lat prezentujemy ten program w kraju i za granicą, na przykład w Musikverein w Wiedniu - dodała laureatka tytułu Młodego Promotora Polski w kategorii Kultura. 

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA nominacje przyznano:

- Dominikowi Grzędzie,

- Adriannie Sułek,

- Katarzynie Zdziebło.

Podwójna wicemistrzyni świata na 20 i 35 km oraz wicemistrzyni Europy na 20 km, Katarzyna Zdziebło, zapewniła, że otrzymana dziś główna nagroda będzie ją motywować do dalszej pracy. Laureatka trenuje chód sportowy od VI klasy szkoły podstawowej. Debiutując na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 r. zdobyła 10. miejsce na dystansie 20 km.
- Chciałabym bardzo podziękować za nominację i tytuł laureatki. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt - mówiła Katarzyna Zdziebło po odebraniu nagrody. 

- Sport jest domeną młodych, bo największe sukcesy sportowe osiągają ludzie, kiedy są w pełni sił. Polski sport ma wciąż wysoką pozycję, przynajmniej w kilku dyscyplinach. Cieszę się, że lekkoatletyka została szczególnie uhonorowana w tym roku, bo nagrodę otrzymała znakomita chodziarka Katarzyna Zdziebło. Srebrna medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy, która równocześnie ukończyła studia medyczne i zamierza być lekarzem. To znakomita postać, która udowadnia, że rozwój sportowy może iść w parze z rozwojem intelektualnym. Gratuluję Kasi tego zasłużonego wyróżnienia. Sport potrafi rozsławić imię Polski, bo na imprezach międzynarodowych startuje się pod flagą swojego kraju. Jeśli jest się reprezentantem Polski, zwycięża się nie tylko dla siebie, ale także dla nas wszystkich. Konkurs Młody Promotor Polski to znakomity pomysł, dobrze dostrzeżona przestrzeń społecznego przekazu. Liczę, że ta nagroda będzie przyznawana w kolejnych latach - powiedział komentator sportowy Przemysław Babiarz, członek Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Od zawsze łączyłam sport z nauką. Moi rodzice są lekarzami i zawsze kładli duży nacisk na edukację. Sport miał być dodatkiem, hobby, a przerodził się w pasję, z której nie chciałam zrezygnować, ponieważ poczułam, że mam talent i sprawia mi to dużą przyjemność. Chciałam za wszelką cenę połączyć sport i naukę, mimo przeciwności losu i sprzeciwu moich rodziców. Dałam radę, ponieważ sport był dla mnie odskocznią w przerwach pomiędzy sesjami naukowymi. Połączenie tych dwóch rzeczy daje balans życiowy, czyli odpoczynek dla ciała i odpoczynek dla mózgu. Obecnie mam tytuł lekarza i jestem na etapie zakończenia stażu podyplomowego. Zakwalifikowałam się na rezydenturę na specjalizacji z zakresu radiologii. Równocześnie bardzo chciałabym przygotować się do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Sport na tak wysokim poziomie to poświęcenie, które wiąże się z całodniową rutyną, z treningami dwa razy dziennie i odpowiednią regeneracją. Praca lekarza jest również wymagająca i czasochłonna, ale w przyszłości chciałabym się jej poświęcić, aby pomagać pacjentom - powiedziała Katarzyna Zdziebło, laureatka w kategorii Sport. 

Decyzją Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Nagrodę Specjalną otrzymał osiemnastoletni Aleksander Zarębiński, uczestnik wielu międzynarodowych programów badawczych prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej.

Zobacz fotorelację z gali

Jak oświadczył Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, dzięki wsparciu Spółki oraz Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z GRUPY ORLEN dla laureatów Konkursu przygotowano nagrody finansowe. – Mam nadzieję, że pomogą one dodatkowo w realizacji projektów – powiedział.

Galę, którą uświetnił występ grupy muzycznej Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI działającego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie poprowadziła Agnieszka Oszczyk.

Źródło: Prezydent.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.