ADJ Nanotechnology Sp. z o.o. oraz Politechnika Warszawska
ADJ Nanotechnology rozpoczęła działalność w 2019 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym jako spółka spin-off Politechniki Warszawskiej, która wdrożyła wyniki prac badawczo-rozwojowych, opracowane na uczelni.
Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe o unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwdrobnoustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych. Zespół ADJ jest laureatem Nagrody Ministra Edukacji i Nauki 2021 za osiągnięcia wdrożeniowe oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2022. Spółka jest obecna na mapie ekosystemu Radar Innowacji Przemysłu 4.0. Jest także członkiem Śląskiego Klastra Nano (NANONET) – Krajowego Klastra Kluczowego.
Opracowana na Politechnice Warszawskiej innowacyjna technologia bioaktywnych cząstek nanokompozytowych to unikalne rozwiązanie technologiczne typu deep-tech, oparte na inżynierii nanostruktur. Takie cząstki można nazwać nanokompozytowymi, ponieważ łączą w jednej strukturze zarówno nanosrebro (Ag) jak i nanomiedź (Cu), utrzymywane w całości osnową ceramiczną. Opracowane rozwiązanie jest ekologiczne, wytwarzane technikami tzw. green chemistry w oparciu o nietoksyczne sole organiczne metali. Nie generuje odpadów procesowych.
Cechy użytkowe cząstek nanokompozytowych ADJ charakteryzują się wysoką skutecznością biobójczą, nie tylko jako surowiec, ale również po zmodyfikowaniu innych materiałów czy w formie powłok samosterylizujących. Takie powłoki można stosować w obiektach ochrony zdrowia, obiektach handlowych, rozrywkowych, edukacyjnych, hotelach, restauracjach i kinach, gdzie gromadzi się dużo osób, stanowiąc zagrożenie epidemiologiczne.