FUNDACJA TERAZ POLSKA

Brawo Iga Świątek!

Fot. FB Iga Świątek
sobota, 10 października 2020

Nigdy nie przypuszczałabym, że moja przygoda z tegorocznym French Open potrwa tak długo. Dziękuję za Wasze wsparcie! - czytamy na FB Igi Świątek.

Iga to talent, jaki rodzi się w jakimś kraju raz na 100 lat. Niemcy mieli Borisa Beckera i Steffi Graf, a my mamy Świątek. Dzięki niej dziś mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego, który wybrzmiał na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

Nasza młoda tenisistka urodziła się w Warszawie w 2001 roku. Jest córką wioślarza Tomasza Światka, który brał udział w olimpiadzie w Seulu w 1988, zdobywając w czwórce podwójnej siódme miesce.

Iga wygrała wiele juniorskich turniejów wielkoszlemowych: Wimbledon 2018 w grze pojedynczej oraz French Open 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Caty McNally. Jest również finalistką juniorskiego Australian Open 2017 w grze podwójnej w parze z Mają Chwalińską oraz złotą medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2018 w grze podwójnej dziewcząt w parze z Kają Juvan.

Iga szła jak burza w tegorocznym turnieju French Open. W drodze do finału nie straciła seta, a sześciu rywalkom oddała łącznie tylko 23 gemy. Na otwarcie odprawiła występującą z "15" Czeszkę Marketę Vondrousovą, finalistkę sprzed roku, a bardzo głośno zrobiło się o niej, gdy w 1/8 finału pokonała najwyżej rozstawioną Rumunkę Simonę Halep, główną faworytkę całej imprezy. Komentatorzy chwalili 19-letnią Polkę za wszechstronność, efektowny styl gry oraz skuteczność. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie była 1/8 finał w zeszłorocznym French Open i na początku tego sezonu w Australian Open.

Iga Świątek jest trzecią Polką w wielkoszlemowym finale, drugą podczas French Open. Pierwszą była jeszcze przed wojną Jadwiga Jędrzejowska w 1937 roku na Wimbledonie i w 1939 na kortach Roland Garros. Drugą Polką w finale wielkoszlemowego turnieju na Wimbledonie w 2012 roku była Agnieszka Radwańska. Żadna z jej poprzedniczek nie sięgnęła po tytuł.

Iga kocha muzykę. - Jeśli nie grałabym w tenisa, prawdopodobnie związałabym swoje życie z muzyką – mówiła w kilku wywiadach. W rozmowie z Red Bullem, którego ambasadorką jest od 2019 roku, Iga opowiada o muzycznej pasji. - Uwielbiam Pearl Jam, oglądałam ich kilka koncertów. Lubię też Pink Floyd, bo to zespół-legenda. Do tego Red Hot Chili Peppers, Amy Winehouse. Można powiedzieć, że moja przygoda z rockową muzyką zaczęła się od Coldplay. To był pierwszy zespół, który naprawdę polubiłam. Ale wśród moich ulubionych zespołów jest też ABBA. Usłyszałam ich kiedyś jako sześcioletnia dziewczynka i zostałam fanką. W szkole dziewczyny słuchały Rihanny, Beyonce, Lady Gagi i innych rzeczy z radia, a ja twardo byłam z ABBĄ.

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.