FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

Ceny paliw – małe pole manewru

22 października 2021

Krzysztof Przybył: Jakby za mało było najwyższej od lat inflacji, to nasze portfele pustoszą także rosnące ceny paliw. Paliw rozumianych szeroko – od gazu począwszy, a na benzynie skończywszy. Jest to również, nomen omen, paliwo do politycznej walki. Bo jak tu nie wykorzystać takiej okazji do uderzenia w przeciwnika? Szczególnie, że ów przeciwnik siedem lat temu robił dokładnie to samo. Tymczasem w kwestii obniżenia cen paliw każdy rząd – niezależnie, jakiejkolwiek byłby opcji – niewiele może zrobić.

Polacy i tak mogą cieszyć się najtańszym paliwem w Europie. Wedle danych platformy e-petrol z ostatniej środy, średnia cena „dziewięćdziesiątki piątki” w naszym kraju to 5,91 zł, w Niemczech – 7,62 zł, w uboższej od Polsce Grecji – 8,04 zł, a w Holandii rekordowe 9,40 zł za litr. Z kolei cena litra paliwa do diesla w Polsce wynosiła 5,93 zł, w Niemczech – 7,13 zł, w Grecji – 6,86 zł, a najwięcej płacono w Szwecji – 8,69 zł.

Co ma wpływ na rosnące ceny paliw? Przede wszystkim od wiosny 2020 roku cena baryłki ropy wzrosła około 2,5 razy. Ten skok cenowy jest zdaniem specjalistów efektem kilku czynników: postcovidowego odbijania się gospodarki, utrzymywania „twardej linii” przez państwa zrzeszone w OPEC, niedoboru surowców, w tym gazu, w Europie. Zapowiedzi zmniejszenia wydobycia gazu z łupków w USA lub europejskiej dywagacje na temat zablokowania rozwoju energetyki jądrowej również nie tworzą dobrego klimatu do obniżek cen. Swoje zrobiła również inflacja i słaba złotówka.

W 2014 i 2015 roku to politycy dzisiaj rządzącej większości nawoływali, by rząd wziął się za problem cen benzyny przekraczających 6 zł i interweniował. Na przykład obniżając akcyzę. Dzisiaj słyszymy mniej więcej to samo, tyle że ze strony opozycji, której politycy po części rządzili siedem lat temu.  Ba, trudno nie podzielać takich życzeń, tylko jak je spełnić?

Polska nie jest krajem naftowym i jej wpływ na ceny surowca na światowych rynkach jest żaden. Zostaje majstrowanie przy podatkach, które stanowią poważną część ceny paliw. Czyli przede wszystkim przy akcyzie. Nasz kraj jako członek Unii Europejskiej ma tu minimalne pole manewru. Dlaczego? Otóż Rada Unii Europejskiej w 2003 roku wydała dyrektywę, noszącą nudną, biurokratyczną nazwę: w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Zgodnie z tym aktem, każdy z unijnych krajów musi przestrzegać minimalnych poziomów akcyzy. Jeśli chodzi o diesel, Polska jest w zasadzie na unijnym minimum, a w przypadku benzyny – niewiele powyżej minimum. Nawet obniżka do tych progów nie wpłynęłaby znacząco na ceny na stacjach.

Jest prawdą, że kierowcy z Niemiec i Czech jeżdżą do pobliskich polskich miejscowości tankować tańsze paliwo. Jest też prawdą, że obecnie możemy za średnią płacę kupić o 25% więcej benzyny niż w roku 2012. Niemniej na dłuższą metę marna to pociecha. Bo od dłuższego maratonu podwyżek cen paliw, polska gospodarka – której na przyszły rok wystawiano jeszcze niedawno znakomite prognozy – może dostać solidnej zadyszki.

Co więc można zrobić, by zniwelować choćby część skutków sytuacji na rynku paliw? Na pewno rzucić wszystkie siły w celu umacniania złotego i zmniejszenia inflacji. Przydałoby się poszukać w Unii koalicjantów, którzy wymuszą na Brukseli podjęcie decyzji zaradczych. Takie kryzysy, jak ten, są dla europejskiej wspólnoty (i dla zarabiających krocie unijnych urzędników) i wyzwaniem, i sprawdzianem.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.