FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Atelie Moskal
Fot. Atelie Moskal

Cudze chwalimy, swego nie znamy – Wybitni Polacy w Niemczech i Francji

10 października 2022

Krzysztof Przybył: Staramy się budować nasz, polski wizerunek między innymi dzięki przypominaniu światu o wielkich Polakach: Koperniku, Skłodowskiej-Curie, o Janie Karskim. Czy jednak potrafimy skutecznie wykorzystać potencjał, talenty i sławę Polaków, którzy żyją i działają tu i teraz, by budować to, co łączy – Markę Polska?

Naprawdę, mamy z kogo być dumni. Polacy osiągają sukcesy w nauce, sporcie, znajdują się w wąskim gronie luminarzy światowej kultury. Nie są to celebryci, lecz ludzie, którzy pracą i zdolnościami, a także własną konsekwencją i uporem wspięli się na szczyty. Dzięki nim słowo „Polska” za granicą może budzić pozytywne skojarzenia.

Nie przypadkiem jedną z misji Fundacji „Teraz Polska” jest nagradzanie wybitnych Polaków. Celem naszej inicjatywy jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków – nie tylko za granicą, ale i wśród nas samych – pokazując dokonania tych, który odnieśli sukces. Mówi się, że w Polsce nie wypada się chwalić sukcesami, że znacznie lepsza jest fałszywa skromność. Tymczasem powinniśmy raczej brać przykład z Amerykanów, którzy uważają za rzecz naturalną pokazywanie osiągnięć i sukcesów. Przecież nie chodzi tu o zaspokojenie czyjejś próżności, a o zachęcenie innych, by spróbowali tę drogę do sukcesu powtórzyć. Iluż młodych Polaków sukcesy polskich siatkarzy zachęciły do zainteresowania się tym sportem? Nie każdy ma predyspozycje, by grać w reprezentacji, jednak niejeden młody talent dzięki temu uda się odłowić. Dlaczego nie miałoby być podobnie w innych dziedzinach, w kulturze, nauce, innowacyjności?

Lista laureatów konkursu Wybitny Polak jest naprawdę imponująca, a kolejne edycje naszego przedsięwzięcia pokazują, jak mało wiemy o Polakach, którzy za granicą są cenionymi i uznanymi autorytetami. Niestety, wielu z nich dla opinii publicznej w kraju pozostaje anonimowych. Nie mam wątpliwości, że powinnością Fundacji „Teraz Polska” jest dążyć do tego, aby te cenne dla Polski postaci przybliżyć. I temu nasz konkurs ma służyć.

1 października w Instytucie Polskim w Düsseldorfie odbyło się po raz pierwszy w Niemczech  wręczenie nagród Wybitny Polak. Niemiecka edycja konkursu została zorganizowana przez redakcję Pepe TV i Piotra Płonkę, Instytut Polski w Düsseldorfie oraz Konsula Generalnego RP w Berlinie i Konsula Generalnego RP w Kolonii. W uroczystości uczestniczył Konsul Generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Düsseldorfie Wojciech Poczachowski.

Tytułem Wybitny Polak w Niemczech w kategorii Kultura uhonorowano Anettę Küchler-Mocny, malarkę, absolwentkę akademii sztuki w Münster. W kategorii Młody Polak tytuł odebrał muzyk Roman Ohem, który m.in. zainicjował w Bremie festiwal „Stadtmusikanten+” (z okazji ich 200-lecia) oraz zainicjował I Dni Kultury Polskiej w Bremie, a następnie „Złote lata 20. w Polsce” w 2020 roku w Hamburgu. W kategorii Osobowość wyróżniono bramkarza klubu FC Augsburg Rafała Gikiewicza, W kategorii Biznes tytuł przypadł Maciejowi Ustjanowskiemu, przedsiębiorcy z Monachium.

7 października w Ambasadzie Polskiej w Paryżu już po raz dziewiąty wręczono nagrody Wybitny Polak we Francji. Organizatorem francuskiej edycji jest Stowarzyszenie „Komitet Organizacyjny Konkursu Wybitny Polak we Francji”, reprezentowane przez Bożenę Bertaud oraz Dagmarę Skórę, we współpracy z Ambasadą RP w Paryżu oraz Konsulatem RP w Paryżu. W uroczystości uczestniczył Ambasador RP w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski oraz Konsul RP Andrzej Szydło.

Tytułem Wybitny Polak we Francji w kategorii Kultura uhonorowano polsko-francuską aktorkę Elisabeth Dudę. W kategorii Nauka tytuł otrzymała dr hab. Jolanta Światowska, dyrektor ds. badań w Centre National de la Recherche Scientifique w Institut de Recherche de Chimie Paris. Laureatką w kategorii Biznes została Anne Météyer-Pauter - właścicielka wielokrotnie nagradzanej winnicy Champagne Météyer. W kategorii Osobowość nagrodzono Elżbietę Koślacz-Virol, aktorkę i tłumaczkę, doktor historii teatru. Natomiast w kategorii Młody Polak uhonorowano dyrygentkę i dyrektorkę muzyczną Opéra National de Lorraine Martę Gardolińską, która zaliczana jest do grona najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat.

Rozumiem doskonale, że w ciężkich czasach skłonni jesteśmy raczej narzekać i uprawiać czarnowidztwo, niż doceniać własne aktywa. Pamiętajmy jednak, że dysponujemy wieloma zdolnymi, angażującymi się w działania społeczne ludźmi, którzy pomogli osiągnąć niebywały sukces, jakim jest polska transformacja ostatnich dekad. Doceniajmy ich, niech budzą w nas nadzieję, dodają otuchy i będą wzorem. Bo są wybitni.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.