Francja: jubileuszowa X edycja Konkursu „Wybitny Polak”
10 czerwca w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się wręczenie statuetek „Wybitny Polak” laureatom jubileuszowej X edycji konkursu. Przedstawiciele środowiska polonijnego przyznali nagrody w czterech kategoriach: osobowość, nauka, kultura i Młody Polak.
Konkurs „Wybitny Polak” to projekt Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównymi celami są wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą. - Konkurs to również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce - mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Po raz pierwszy tytuł „Wybitnego Polaka” we Francji został nadany w 2014 roku. Konkurs przeprowadzany jest corocznie pod Patronatem Ambasadora RP.
W tym roku już po raz dziesiąty uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji. Uroczysta gala wieńczącą jubileuszową X edycję Konkursu „Wybitny Polak” odbyła się w 10 czerwca 2023 roku w Ambasadzie RP.
Statuetkę „Wybitny Polak” w 2023 roku otrzymali:
- Stanisław Fiszer (kategoria osobowość)
- Jérôme Szczur (kategoria kultura)
- Barbara Erazmus (kategoria nauka)
- Fryderyk Sitnik (kategoria Młody Polak)
Stanisław Fiszer to architekt wykształcony w Polsce, od lat 60. pracujący głównie za granicą, a od 1972 roku we Francji. Laureat Honorowej Nagrody SARP, uchodzącej za najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Polsce. Odznaczony we Francji tytułem Komandora Orderu Sztuki i Literatury. Był profesorem tytularnym w L‘école nationale supérieure d'architecture de Nancy. Jak sam mówi o swojej działalności: „We Francji staram się popularyzować polską architekturę”.
Profesor Barbara Erazmus to światowej klasy naukowczyni w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła prestiżowe funkcje w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych. Inicjatorka wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi wieloletniej współpracy miedzy Politechniką Warszawską i Ecole des Mines de Nantes. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Uhonorowana w 2006 roku tytułem „Palmes Académiques”, a w 2016 roku „Legion d’Honneur”.
Jérôme Szczur to pianista i kompozytor, profesor w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims. Niekwestionowany promotor polskich kompozytorów za granicą: Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi otrzymał prestiżowy medal „Vermeil l'Académie des Arts- Sciences et Lettres”.
Fryderyk Sitnik to absolwent II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a obecnie student Ecole Polytechnique w Paryżu na kierunkach matematyka i informatyka. Założyciel Fundacji TeenCrunch, która pomaga utalentowanej europejskiej młodzieży w budowaniu innowacyjnych firm w przestrzeni web3, a także w zakładaniu start-upów. Współzałożyciel PointSwitch, platformy do programów lojalnościowych, na której użytkownicy mogą wymieniać benefity lojalnościowe. Członek globalnego stowarzyszenia SigmaSquared zrzeszającego młodych, ambitnych przedsiębiorców.
Nagrodę Ambasadora Pana Jana Emeryka Rościszewskiego otrzymała Wirydianna Rey. Wielka postać diaspory polskiej we Francji, córka byłego prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najwyższych odznaczeń polskich.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorem Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji.
Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.