FUNDACJA TERAZ POLSKA

Fundacja promotorem płyty "Flower Power"

poniedziałek, 7 grudnia 2009

„Flower Power” to płyta zawierająca piosenki zaangażowane, artystyczne protesty antywojenne. Nieprzypadkowo większość utworów, które na niej się znalazły jest pochodzenia amerykańskiego.

To właśnie w Stanach Zjednoczonych, w epoce dzieci kwiatów (tj. na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku) powstała największa ilość protest songów. To wówczas, wraz z rozpowszechnieniem ruchu hipisowskiego, na czoło wysunęły się ideologie pacyfistyczne. Hipisi mówili: "Make love not war", gdy ich rówieśnicy ginęli w Indochinach, pisali na murach hasła "Peace and Love". Chcieli być współtwórcami Nowego Świata, któremu nieobce byłyby takie wartości jak miłość, równość, braterstwo. Buntowali się przeciwko ogólnie przyjętym normom społecznym. Walczyli w sposób bardzo różny, także za pomocą sztuki, a przede wszystkim piosenki.
To w tamtych latach zaczęły być popularne utwory "Blowin’ in the wind" Boba Dylana czy "War" Boba Marleya. Inne, jak "We shall overcome", były znane już dużo wcześniej, a dopiero w tamtych latach zyskały na popularności. Bunt rozprzestrzenił się także na inne kraje. Dlatego na płycie znalazły się również utwory europejskie - angielski "House of the Rising Sun" zespołu The Animals, portugalska pieśń "Grandola Vila Morena" - będąca hymnem podczas Rewolucji Goździków w 1974 roku, francuski "Le Deserteur", który przez długi czas był na tamtejszym indeksie. Nie mogło też zabraknąć pieśni wielkich bardów rosyjskich - Bułata Okudżawy i Władimira Wysockiego, a także utworu Marka Grechuty "Świecie nasz". Dziś wszystkie te pieśni, w nowych aranżacjach i z polskimi tekstami Romana Kołakowskiego, śpiewają znani polscy Artyści.

Nagrań dokonano w: Studiu Polskiego Radia S4 w Warszawie oraz w Studiu Nagrań Voiceland i Studio Fonoplastykon we Wrocławiu.

Lista utworów:

 1. Dom wschodzącego słońca (House Of The Rising Sun) - Natalia Sikora
 2. Dezerter (Le Deserteur) - Maciej Maleńczuk  
 3. Modlitwa (Molitwa) - Patrycja Markowska   
 4. Promień słońca (Let The Sunshine In) - Janusz Radek   
 5. Potrafimy silni być (We Shall Overcome) - Natalia Grosiak 
 6. Odpowiedź zna wiatr (Blowin' In The Wind) - Robert Janowski   
 7. Ratujcie nasze dusze (Spasitie Naszi Duszi) - Paweł Kukiz 
 8. Kałasznikow (Kalasnjikov) - Maciej Miecznikowski
 9. Wojna (War) - Darek Maleo Malejonek
 10. Świecie nasz - Mieczysław Szcześniak
 11. Grandola Vila Morena - Edyta Geppert     
 12. Ballada o kobiecie żołnierza (Und Was Bekam Des Soldaten Weib) - Kazik
 13. Widomy znak - Grzegorz Markowski
Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.