Gala Konkursu „Wybitny Polak” w Norwegii
12 kwietnia w Oslo Konserthus już po raz piąty wręczono statuetki wybitnym Polakom na stałe mieszkającym w Norwegii. Bariera językowa, różnice kulturowe nie są dla nich przeszkodą w pełnym uczestniczeniu w życiu za granicą. Nagrodzeni i wyróżnieni Polacy wpisują się swoją działalnością w społeczne życie Norwegów, wzmacniając swoimi dokonaniami pozytywny wizerunek Polaków za granicą.
Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. To także znakomita okoliczność, by przedstawić naszych rodaków, którzy znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju.
Regionalne edycje konkursu odbywają się m.in. we Francji, Norwegii, Szkocji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W Norwegii Wybitni Polacy zostali wybrani po raz piąty. Norweska Kapituła Konkursu wybrała laureatów w trzech kategoriach: Kultura, Nauka i Osobowość oraz przyznała cztery wyróżnienia.
Andrzej Tomaszewicz - laureat w kategorii "OSOBOWOŚĆ"
Jest autorem ponad 150 raportów naukowo-badawczych i publikacji z dziedziny budownictwa oraz współautorem książki „Mosty w Norwegii” opisującej historię norweskiego mostownictwa. Rezultaty prowadzonych przez niego badań naukowych stały się podstawą zastosowania nowoczesnych rozwiązań budowlanych w Norwegii i znalazły zastosowanie m.in. w budownictwie podstaw platform wiertniczych i mostów. Od 2003 r. jest doradcą naukowym przy Norweskim Związku Inżynierów w Oslo. Mieszkając w Norwegii, angażuje się w sprawy Polonii i pomoc Polakom w kraju. Jest m.in. współzałożycielem radia i organizacji "Solidaritet Norge-Polen", która w latach 1981-1989 wspierała demokratyczną opozycję w Polsce. Współpracował z Sobotnią Szkołą w Oslo" i "Klubem Myśli Feliksa Konecznego". Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Magdalena Berent Kamøy - wyróżnienie w kategorii "OSOBOWOŚĆ"
Jest prawdziwym przykładem, że "Polak potrafi". Pracowała w najlepszych firmach PR-owskich na świecie. Na co dzień pełni stanowisko dyrektora kreatywnego w agencji reklamowej Trigger, której jest współwłaścicielem. Jej produkcje były wielokrotnie nagradzane. Zdobyła m.in. 3 Brązowe Lwy na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Reklamy w Cannes - nagrody uznawanej za „reklamowe Oscary”. Wygrywała na European Excellence Awards czy SABRE Awards. Jej działalność była także wielokrotnie nagradzana w norweskim konkursie Gullblyanten. W 2004 r. jako jedna z trzech kobiet i jedyna osoba z zagranicy znalazła się na liście 10 najwybitniejszych twórców reklamy w Norwegii. Nie raz reprezentowała Norwegię w jury festiwalu reklamy w Cannes. W swoich produkcjach w kreatywny sposób podejmowała także trudne tematy, jak na przykład aktywność osób chorych na raka "Activ Again Cancer", realizując w ten sposób ważne funkcje społeczne.
Maria Fuglevaag Warsinska Varsi - laureat w kategorii "KULTURA"
Jest córką polskiego malarza Ryszarda Warsińskiego i norweskiej artystki Britt Fuglevaag. Jej przodkowie ze strony matki byli Samami. Ukończyła legendarną szkołę filmową w Łodzi na wydziale reżyserii. Nakręciła 15 filmów, za które była wielokrotnie nagradzana. Prowadziła wykłady w uniwersytetach w Norwegii, USA i w Kosowie. Do 2012 r. była konsultantem ds. filmów dokumentalnych w Norweskim Instytucie Filmowym. Obecnie pracuje jako mentor w Międzynarodowym Centrum Filmowym Sami w Kautukeino. Jest także dziennikarką (w 1999 r. Norweskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało jej tytuł najlepszego dziennikarza freelancera), kuratorem wystaw oraz aktywnym działaczem politycznym i społecznym. W 2015 r. zorganizowała w gminie Nesodden, obchody Narodowego Dnia Samów.
Arkadiusz Gawęcki - wyróżnienie w kategorii "KULTURA"
Jest kowalem. Jego pasją jest kowalstwo artystyczne, w szczególności rzeźba z kutego żelaza. Wiele jego prac było wystawianych w i nagradzanych w Polsce, Norwegii i USA. Autor największej w Norwegii rzeźby z kutego żelaza zatytułowanej „Solidarity”, która upamiętnia działalność i wartości NSZZ Solidarność i przemiany demokratyczne w Polsce. Od 2004 r. ma swoją kuźnię i galerię w Skolselv, w kommunie Øvre Eiker. Z jego inicjatywy w Skotselv stanęła instalacja „Friendship Rings”, na którą składa się 14 metalowych obręczy, wykonanych przez wybitnych kowali artystycznych z 11 krajów. Rzeźby składające się na instalację przedstawiają różne wymiary przyjaźni, takie jak współpraca, wzajemne poszanowanie i wsparcie. Jest także przedstawicielem gminy Øvre Eiker w Kole Miast Kowalskich Europy.
Urszula Lach - wyróżnienie w kategorii "KULTURA"
Od 35 lat prowadzi polski księgozbiór w Deichmanske Bibliotek, przyczyniając się w ten sposób do promocji polskiej literatury w Norwegii oraz do zapewnienia dostępu do polskiej literatury Polakom w Królestwie. Dzięki jej zaangażowaniu polski księgozbiór jest obecnie największym zagranicznym zbiorem obcej literatury i filmu dostępnym w Deichmanske Bibliotek. Organizowała także wykłady na temat polskiej literatury i była zaangażowana we współpracę między polskimi i norweskimi bibliotekami w ramach projektów finansowanych z funduszy norweskich.
Profesor Marek E. Jasiński - laureat w kategorii "NAUKA"
Profesor w Instytucie Badań Historycznych w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii NTNU w Trondheim. Jego specjaloność to archeologia morska. Wykładał na uczelniach w USA i Argentynie. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji naukowych. Był kierownikiem wielu międzynarodowych projektów badawczych dotyczących morskiego i podwodnego dziedzictwa kulturowego. Reprezentował Norwegię w ramach międzynarodowej współpracy naukowej min z uniwersytetami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z Polską Akademią Nauk (PAN), Rosyjską Akademią Nauk, University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii, Texas A & M University w Stanach Zjednoczonych, Institem of American Art na Uniwersytecie w Buenos Aires w Argentynie, czy Universidad Autonoma de Yucatan w Meksyku. Prowadząc badania naukowe, współpracował min. z Gubernatorem Svalbardu oraz z czołowymi norweskimi instytucjami takimi, jak Norweski Dyrektoriat ds. Dziedzictwa Kulturowego, Norweski Instytut Polarny, Norweską Radą ds. Badań Naukowych. Jego projekty naukowe były finansowane przez norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz koncerny energetyczne takie jak Shell, Norsk Hydro czy Statoil. Efekty kończyły się zawsze sukcesem.
Dr. Greg Eigner Jabłoński - wyróżnienie w kategorii "NAUKA"
Absolwent informatyki i medycyny na UiO. Jest lekarzem otolaryngologii o specjalizacji chirurgia ucha, ordynatorem sekcji chirurgii ucha w szpitalu uniwersyteckim Ullevål w Oslo oraz wykładowcą akademickim na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Oslo. Na co dzień zajmuje się wszczepianiem implantu ślimakowego do uch środkowego. Był jednym z norweskich naukowców, którzy opracowali metodę radiologicznego monitorowania trejektorii elektrody implantu ślimaka ucha podczas operacji. Jest inicjatorem współpracy państw skandynawskich w dziedzinie implantologii ucha. W latach 90. brał udział w akcjach ratunkowych w Norwegii i za granicą jako szef zespołu odpowiadającego za ewakuację medyczną. W swojej karierze pełnił też funkcję szefa MEDEVAC w Królewskich Norweskich Siłach Powietrznych w stopniu majora. Był także oficerem łącznikowym podczas manewrów NATO w Polsce w 1991 roku.
Laureaci i wyróżnieni odebrali statuetki oraz dyplomy z rąk Ministra-Radcy Wydziału Promocji i Handlu Ambasady RP w Norwegii, Mariana Siemakowicza i Dyrektora Konkursu „Teraz Polska" Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, Michała Lipińskiego.
Głównym organizatorem konkursu „Wybitny Polak” w Norwegii jest Young Polish Norwegian Professionals Association.