II Kongres Gospodarki Senioralnej
6 października 2015 roku w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbył się II Kongres Gospodarki Senioralnej organizowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z Fundacją na rzecz Zdrowego Starzenia się i Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Kongres odbył się pod hasłem: "Gospodarka senioralna nową gałęzią gospodarki narodowej – potencjał rynku usług przyjaznych wiekowi oraz pozycja i rola Polski w rozwoju srebrnej gospodarki w Europie".
Tematyka tegorocznej edycji wydarzenia skupiała się wokół problemu dostępności i poprawy jakości usług dla osób starszych oraz potencjału rynku usług przyjaznych seniorom. Poruszono także kwestie roli nowych technologii w srebrnej gospodarce i źródeł finansowania tej branży, a także zwrócono uwagę na rolę Polski w rozwoju gospodarki senioralnej w Europie.
Podczas Kongresu zainaugurowano program Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej "OK SENIOR". Jego główną ideą jest certyfikowanie produktów i usług bezpiecznych, potrzebnych, zrozumiałych i przystępnych dla seniorów. Pierwsze honorowe certyfikaty otrzymały Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Według danych Komisji Europejskiej Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii, a w 2030 r. będzie jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. Według raportu "The 2015 Ageing Report" stosunek osób niepracujących (w wieku 65+) do ogółu zatrudnionych wzrośnie w Polsce z obecnych 33 proc. do ponad 80 proc. w 2060 r. Ta niełatwa sytuacja demograficzna sprawiła, że rola gospodarki senioralnej będzie z roku na rok coraz bardziej znacząca. Wynika to z rozwoju rynku osób zainteresowanych korzystaniem z dóbr produkowanych w sposób szczególny i dedykowany osobom w podeszłym wieku.