II edycja Pikniku Jeden Muranów
Już 28 września pod naszym patronatem na warszawskim Muranowie odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze społeczno-kulturalnym. Fundacja „Jeden Muranów” zaprasza mieszkańców Warszawy na debatę dla organizacji pozarządowych, bieg chodnikowy dla dzieci, występy artystów warszawskich oraz wiele innych atrakcji.
Rok temu nikt nie spodziewał się cykliczności Pikniku. Kilku sąsiadów postanowiło po prostu zrobić coś dla mieszkańców osiedla. Nie było jeszcze Fundacji, imprezę wzięła pod opiekę Wspólnota Miła 22. Niespotykany przejaw inicjatywy całkowicie oddolnej.
Muranowska społeczność lokalna osiedla już kilkakrotnie dawała innym lekcję prospołeczności. W 2003 roku zburzyła część piwnic w bloku na ulicy Miłej 22, by stworzyć sąsiedzką świetlicę „Biała na Miłej”, odnowiła wspólnymi siłami tereny zielone, zaczęła organizować koncerty sąsiedzkie. Po sukcesie zeszłorocznego Pikniku lokalna aktywność nabrała zawrotnego tempa, aż koniecznym stało się uformowanie ruchu w odrębną organizację.
W tym roku mieszkańcy zapowiadają prawdziwe święto sąsiedzkie
O godz. 13.00 imprezę otworzy „Muraton”, czyli bieg dzieci po nieistniejących ulicach historycznej dzielnicy Muranów. Organizatorzy chcą, by stał się sposobem na zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu oraz na zainteresowanie historią miejsc, w których żyją. Tym razem na „Muraton” zaproszone są nie tylko dzieci z okolicznych podwórek, ale z całej Warszawy, a nawet innych krajów. Zapisy on-line na stronie Fundacji muraton.1muranow.pl . W tegorocznej edycji „Muratonu” ma się dokonać uroczyste odsłonięcie historycznego drogowskazu, który upamiętniłby skrzyżowanie nieistniejących dziś ulic: Kampinowska i Sochaczewska.
Kolejnym stałym elementem jest wystawa „Wcześniej niż dziś” .Prezentowane będą na niej zdjęcia przedstawiające przedwojenny Muranów. Wystarczy zejść do piwnic Miłej 22, by poczuć się jak latach 20-tych ubiegłego wieku. Wystawa czynna cały dzień.
Mocnym punktem programu na pewno będzie koncert. W godzinach 17.00-22.00 będzie można usłyszeć m.in. Marysię Sadowską wraz z ojcem, jazzmanem Krzysztofem Sadowskim, oraz grupy hiphopowe: Molesta Ewenement czy Wolska Marka. O nastroje publiczności będzie dbać aktor Janusz Leśniewski oraz Teatr Pijana Sypialnia.
Tegoroczne nowości w programie
Wycieczka po Muranowie z przewodnikiem pt. „Zaginiony Świat”, obejmująca zarówno dzielnicę Wolę, jak i Śródmieście; Debata dla przedstawicieli warszawskich NGO na temat organizacji imprez społeczno-kulturalnych (wymiana doświadczeń i dobrych praktyk) oraz Garażówka, czyli wymiana ubrań i niepotrzebnych przedmiotów. Na powyższe atrakcje obowiązują zapisy mailowe: wycieczka@1muranow.pl; debata@1muranow.pl; garazowka@1muranow.pl.
Przez cały dzień na dzieci w każdym wieku czekają niezliczone gry i zabawy. Będą planszówki, warsztaty plastyczne, turniej Ping-Ponga oraz wiele, wiele innych. Szczegółowe informacje na temat imprezy są dostępne na stronie http://piknik.1muranow.pl i na www.facebook.com/jeden.muranow
Piknik Jeden Muranów wspiera Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie „Wola Zmian”, Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, Partnerem głównym wydarzenia jest Dom Kultury Śródmieście - Scena na Smolnej.
Osoby do kontaktu:
Marek Ślusarz
Prezes Fundacji „Jeden Muranów”
Tel. 512 896 832
marekslusarz@1muranow.pl
Karolina Gromke
Koordynator II Pikniku Jeden Muranów
Tel. 782 014 434
karolina.gromke@1muranow.pl