Jak współcześnie wołać – Polska!
Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Przedstawiamy niektóre poglądy uczestników debaty podczas seminarium „Współczesny patriotyzm w wymiarze społecznym i gospodarczym”, które zorganizowała w kwietniu tego roku Fundacja Polskiego Programu Promocyjnego „Teraz Polska” wspólnie z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN.
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN: „Patriotyzm to rzetelna działalność na rzecz rozwoju kraju, bez wielkich deklaracji, ale w przekonaniu, że to dzisiejszy wysiłek każdego z nas buduje Polskę”
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: „Naszą nadzieją jest, że Powstanie Warszawskie to ostatnie powstanie zbrojne. Zróbmy wszystko, aby młodzi ludzie nie musieli już nigdzie – ani an ulicach Warszawy, ani w zaśmieconym lasku pod Siedlcami – oddawać życia”
Prof. Marek Rocki, SGH: „W wymiarze gospodarczym patriotyzmem jest też kupowanie polskich produktów, jak choćby tych, które promuje Godło „Teraz Polska”
Prof. Andrzej Rychard, PAN: „ Nowoczesny patriotyzm to postawa zależna od stosunku do całej instytucjonalnej struktury państwa. Kiedy obywatele swojemu państwu nie ufają, a często dzieje się to z wzajemnością, wówczas nie ma miejsca na patriotyzm nowoczesny, łączący identyfikację w skali mikro z identyfikacją i poczuciem wspólnoty w skali makro.”
O. dr Maciej Zięba, filozof i teolog: „Patriotyzm jest formą miłości do ludzi, najlepiej jeżeli nie jest to miłość zdeformowana. W takich czasach jak obecne, najbardziej potrzebujemy patriotyzmu otwartego i cichego”
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: „Patriotyzmem nazwałbym dzisiaj dogłębne poznawanie naszej przeszłości, rozumienie teraźniejszości i odpowiedzialność za przyszłość naszej wspólnoty – tej lokalnej, krajowej, i tej szerszej, europejskiej”
Krzysztof Turowski, dziennikarz: „Trzeba budować chęć bycia dumnym z siebie. Zbyt często wstydzimy się niepotrzebnie”
Małgorzata Zakrzewska, Kampania Rock Niepodległości: „O nowoczesnym patriotyzmie mówić nie można bez młodych. Pytamy jak uczyć patriotyzmu. Uczmy ekologii, kultury, języka. Uczmy, że działalność społeczna, np. oddawanie krwi, czy pomoc słabszym to też patriotyzm”
Z przebiegiem całego seminarium można zapoznać się w artykule „Jak nowocześnie wołać Polska!”, który ukazał się w Magazynie Teraz Polska Nr 1. Do pobrania tutaj