FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Klip video z debaty „Innowacje technologiczne - szansą dla systemu ochrony zdrowia”

10 lipca 2022

W dniach 22-23 czerwca br. odbyła się 7. edycja Kongresu 590.  W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zorganizowała cykl  rozmów pod hasłem „Teraz Polska”.

Jedną z nich była debata „Innowacje technologiczne - szansą dla systemu ochrony zdrowia” z udziałem prelegentów :

  • Joanna Szyman, prezes Szpitala na Klinach/NEO Hospital,
  • dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytut Matki i Dziecka,
  • Bartłomiej Lubiatowski, prezes RSQ Technologies,
  • dr n. med. Piotr Wychowański, adiunkt WUM, Wychowański Stomatologia (laureat Godła "Teraz Polska").

Rozmowę moderował dr Jarosław Górski, WNE UW , doradca FPGP „Teraz Polska”.

Joanna Szyman,  prezes Neo Hospital wskazała na technologie, które pozwalają uzyskiwać lepsze wyniki kliniczne dla pacjenta. - A według nas to, co jest dobre dla pacjenta, przynosi też dobre rezultaty ekonomiczne. Podawałam przykład wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej, którą stosujemy podczas operacji guzów wątroby. Pozwoliła nam ona skrócić czas zabiegu o 30 proc., skróciła też okres rekonwalescencji, w związku z czym generowane są niższe koszty pobytu pacjenta, wykorzystania leków, pracy zespołu medycznego.

Bartłomiej Lubiatowski, prezes RSQ Technologies przytoczył przykład pacjentów, którzy trafiają na SOR i nierzadko muszą poczekać kilka godzin na diagnozę. Podkreślił: -  to może się fatalnie skończyć.  Skracamy ten proces z czterech godzin do 20 sekund po wykonaniu tomografii komputerowej - medycy dostają przejrzysty raport a jeżeli zostanie wykryty na przykład udar, to wiedzą o tym od razu.

dr Piotr Wychowański, WUM, Wychowański Stomatologia zauważył, że cyfryzacja w stomatologii już staje się faktem. Podkreślił – Na leczenie ortodontyczne w bardzo wielu przypadkach składa się już nie subiektywna ocena specjalisty ortodonty, ale skan wewnątrzustny oraz działania algorytmu, który odpowiada i planuje leczenie ortodontyczne. Oczywiście w skomplikowanych przypadkach nadal jest potrzebna interwencja człowieka.

Joanna Szyman jest przekonana, że pacjenci są bardzo otwarci na małoinwazyjne metody leczenia - I tutaj dobrym przykładem jest chirurgia robotyczna, którą pacjenci akceptują w wysokim stopniu. Wykonujemy takich zabiegów około 500 w ciągu roku. Ale pamiętajmy, że to nie jest autonomiczna technologia, bo lekarz jest zawsze obok pacjenta, steruje ramionami tego urządzenia i jego kompetencja decyduje o rezultacie dla pacjenta.

Debatę podsumował dr Jarosław Górski, doradca Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - Innowacje w medycynie kojarzą nam się zwykle z robotyką, z komputerami, które stosujemy w przychodniach i szpitalach. Jednak zakres innowacji w medycynie jest znacznie szerszy. Mam tu na myśli analitykę danych czy systemy głosowego wsparcia lekarzy, dzięki którym lekarz będzie mógł większą uwagę poświęcić temu, co najważniejsze, czyli dobru pacjenta.

 

 

 

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.