Klip video z debaty „Innowacje technologiczne - szansą dla systemu ochrony zdrowia”
W dniach 22-23 czerwca br. odbyła się 7. edycja Kongresu 590. W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zorganizowała cykl rozmów pod hasłem „Teraz Polska”.
Jedną z nich była debata „Innowacje technologiczne - szansą dla systemu ochrony zdrowia” z udziałem prelegentów :
- Joanna Szyman, prezes Szpitala na Klinach/NEO Hospital,
- dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytut Matki i Dziecka,
- Bartłomiej Lubiatowski, prezes RSQ Technologies,
- dr n. med. Piotr Wychowański, adiunkt WUM, Wychowański Stomatologia (laureat Godła "Teraz Polska").
Rozmowę moderował dr Jarosław Górski, WNE UW , doradca FPGP „Teraz Polska”.
Joanna Szyman, prezes Neo Hospital wskazała na technologie, które pozwalają uzyskiwać lepsze wyniki kliniczne dla pacjenta. - A według nas to, co jest dobre dla pacjenta, przynosi też dobre rezultaty ekonomiczne. Podawałam przykład wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej, którą stosujemy podczas operacji guzów wątroby. Pozwoliła nam ona skrócić czas zabiegu o 30 proc., skróciła też okres rekonwalescencji, w związku z czym generowane są niższe koszty pobytu pacjenta, wykorzystania leków, pracy zespołu medycznego.
Bartłomiej Lubiatowski, prezes RSQ Technologies przytoczył przykład pacjentów, którzy trafiają na SOR i nierzadko muszą poczekać kilka godzin na diagnozę. Podkreślił: - to może się fatalnie skończyć. Skracamy ten proces z czterech godzin do 20 sekund po wykonaniu tomografii komputerowej - medycy dostają przejrzysty raport a jeżeli zostanie wykryty na przykład udar, to wiedzą o tym od razu.
dr Piotr Wychowański, WUM, Wychowański Stomatologia zauważył, że cyfryzacja w stomatologii już staje się faktem. Podkreślił – Na leczenie ortodontyczne w bardzo wielu przypadkach składa się już nie subiektywna ocena specjalisty ortodonty, ale skan wewnątrzustny oraz działania algorytmu, który odpowiada i planuje leczenie ortodontyczne. Oczywiście w skomplikowanych przypadkach nadal jest potrzebna interwencja człowieka.
Joanna Szyman jest przekonana, że pacjenci są bardzo otwarci na małoinwazyjne metody leczenia - I tutaj dobrym przykładem jest chirurgia robotyczna, którą pacjenci akceptują w wysokim stopniu. Wykonujemy takich zabiegów około 500 w ciągu roku. Ale pamiętajmy, że to nie jest autonomiczna technologia, bo lekarz jest zawsze obok pacjenta, steruje ramionami tego urządzenia i jego kompetencja decyduje o rezultacie dla pacjenta.
Debatę podsumował dr Jarosław Górski, doradca Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - Innowacje w medycynie kojarzą nam się zwykle z robotyką, z komputerami, które stosujemy w przychodniach i szpitalach. Jednak zakres innowacji w medycynie jest znacznie szerszy. Mam tu na myśli analitykę danych czy systemy głosowego wsparcia lekarzy, dzięki którym lekarz będzie mógł większą uwagę poświęcić temu, co najważniejsze, czyli dobru pacjenta.