Kolejna polska firma gotowa, aby opatentować szybki test na koronawirusa
Po SensDx (wrocławskim Laureacie Godła Teraz Polska) Centrum Badań DNA, spółka zależna firmy Inno-Gene notowanej na New Connect, opracowała test genetyczny, który analizuje wytypowane geny w RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w ciągu 5-10 minut. W ciągu najbliższych dni firma złoży wniosek patentowy. Po tej informacji kurs firmy wystrzelił.
Inno-Genne to jeden z fenomenów koronahossy na polskiej giełdzie. Pod koniec marca za jedną akcję tej spółki płaciło się mniej niż 2 zł. W maju, po informacji, że firma pracuje nad testem na SARS-CoV-2 - kurs wystrzelił do 23 zł.
Test Inno-Gene ma być oparty o technologię RT-LAMP, która analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w przeciągu 5-10 minut. Technologia LAMP - Loop Mediated Isothermal Amplification polega na wykorzystaniu techniki amplifikacji izotermicznej. Metoda została opracowana przez japoński zespół prowadzony przez Notomi. Izotermalna metoda amplifikacji kwasów nukleinowych przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR i nie wymaga zastosowania drugich urządzeń (termocyklerów). Porównanie metody LAMP i PCR wskazują, że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. Przyrost specyficznego produktu reakcji LAMP świadczącego o obecności czynnika patogennego może być obserwowana nawet wzrokowo (zmętnienie probówki i zmiana barwy na pomarańczową). Zmętnienie jest efektem reakcji jonów magnezowych z pirofosforanem (produktem ubocznym amplifikacji), w wyniku której powstaje nierozpuszczalny pirofosforan magnezu.
Opracowany przez spółkę zależna prototyp testu w technologii RT-LAMP będzie w dwóch wersjach:
- Laboratoryjnej - przeznaczonej do wykonania przez medyczne laboratoria diagnostyczne. W tej wersji testu wykorzystane zostaną znakowane fluorescencyjnie specyficzne sondy molekularne.
- Przesiewowej - do wykorzystania w każdych warunkach (np. w punktach mobilnych na lotniskach czy przejściach granicznych poprzez detekcję wzrokową lub zastosowanie zwykłych smartfonów i zaprojektowanej aplikacji). Spółka będzie prowadziła prace w kierunku możliwości wykorzystania smartfonów i mobilnych aplikacji do detekcji koronawirusa.
Inno-Gene prowadzi także zaawansowane prace wdrożeniowe nad kolejnymi wynalazkami:
- technologią omijającą etap izolacji RNA wirusa w badaniach molekularnych (etap ten jest najbardziej czasochłonny);
- technologią umożliwiającą pobranie próbek w kierunku detekcji SARS-CoV-2 bez pobierania wymazów z gardła i nosa. W tym przypadku materiałem do badań będzie ślina pacjenta, co umożliwi pobieranie i transport materiału bez konieczności pobierania wymazów przez personel medyczny;
- testem "podwójnym" identyfikującym i różnicującym jednocześnie infekcje wirusem grypy oraz SARS-CoV-2.
Inno-Gene to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Inno-Gene współpracuje z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych. Spółka jest notowana na NewConnect od 2011 r.
Centrum Badań DNA – spółka zależna Inno-Gene już w kwietniu br. oferowała jednocześnie diagnostykę molekularną (genetyczną) i serologiczną (identyfikacja antygenów wirusa i specyficznych przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2) oraz sprzedaż szybkich testów do samobadania przeznaczonych dla personelu medycznego. Badania serologiczne pozwolą na identyfikacje osób, które miały kontakt z koronawirusem i przeszły bezobjawowo chorobę oraz wytworzyły odporność na wirusa. Później Inno-Gene zdobyło refundację na swoje testy, a następnie wprowadziło mobilne punkty pobrań, których liczba z dnia na dzień się powiększa.
Źródło Businessinsider.com.pl