FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

9 maja 2022

Krzysztof Przybył: Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych. To im proponuje się wakacje kredytowe, to ich przykład podawany jest jako ilustracja wzrostu stóp procentowych. A co z przedsiębiorcami, którzy również borykają się ze spłatą zobowiązań, a dodatkowo z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą?

Na to, zapomniane przez polityków i dziennikarzy, grono kredytobiorców, zwrócił niedawno uwagę w artykule na łamach „Rzeczpospolitej” główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski. Nie można bagatelizować obciążeń dla polskich rodzin, którym rata kredytu hipotecznego wzrosła o kilkadziesiąt procent, ale – również z punktu widzenia ich interesów – niezwykle ważna jest sytuacja przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyty. Między innymi dlatego, że jeśli wskutek niemożności spłat firmy zaczną upadać lub co najmniej ograniczać zatrudnienie, spłacający własne mieszkania znajdą się w naprawdę tragicznej sytuacji.

Co dzisiaj spędza sen z powiek przedsiębiorcom? Wysoka, dwucyfrowa inflacja, która pozostanie z nami – no właśnie, nie wiadomo, jak długo. Firmy dopiero zaczęły łapać oddech po perturbacjach związanych z pandemią, która rozchwiała globalne łańcuchy dostaw, a muszą zmierzyć się z kolejnych szokiem dla światowej gospodarki, jakim jest rosyjska agresja na Ukrainę. W dodatku z Chin dochodzą niepokojące informacje o kolejnej odsłonie COVID-19. Ceny surowców szybują, ceny żywności również, nie wspominając o energii. A coraz ostrzejsze europejskiej sankcje wobec Rosji powodują, że musimy się przygotować na podwyżki w zasadzie w każdej dziedzinie.

Nie dziwi zatem, że prognozy wzrostu PKB dla Polski są znacząco korygowane w dół. Dziwi (choć, znając naszą klasę polityczną, nie powinno), że mimo tylu alarmujących sygnałów dla naszej gospodarki rząd z opozycją ścigają się na socjalne obietnice, generujące inflację. Premier zapowiedział, że nie będzie żadnego ograniczenia programów socjalnych (z których obecnie korzysta również w różnym zakresie ok. 3 mln uchodźców wojennych), z kolei opozycja chce podwyższyć o 20 proc. płace w budżetówce, a nauczycielom nawet o 25 proc. Dla rynków finansowych to sygnał, że oprócz podnoszenia stóp procentowych nie ma szans na radykalne działania ograniczające inflację i spadek wartości polskiej waluty.

Z jednej strony – wymienione wyżej negatywne sygnały i zagrożenia (a lista ta jest znacznie dłuższa), z drugiej – poczucie, że państwo w ogóle nie interesuje się przedsiębiorcami, którzy zaciągnęli kredyty. Że mogą zostać z problemem sami, mogą usłyszeć, że pomoc tym, którzy spłacają kredyt na własne M kosztowała tak dużo, iż nie ma już możliwości wsparcia biznesu.

Gospodarka to system naczyń połączonych. Pierwsze problemy dla firm-kredytobiorców mogą wywołać efekt domina. Kłopoty zaczną mieć ich kontrahenci, podwykonawcy, na końcu zaś udzielające kredytów banki. Nie wspominając o tym, że może wrócić koszmar wysokiego bezrobocia.

Szanowni politycy wszystkich opcji! Ja wiem, że do urn wyborczych chodzą nie firmy, a obywatele, z których wielu spłaca kredyty na zakup domu bądź mieszkania. Mimo to – szykując się do kolejnych wyborów, nie lekceważcie poważnego zagrożenia dla gospodarki. Cena za zaniechanie będzie bowiem ogromna.

Źródło Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.