FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Od lewej: Krzysztof Kowal, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Andrzej Chwalba  fot. Kaka.media
Od lewej: Krzysztof Kowal, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Andrzej Chwalba fot. Kaka.media

Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Chwalba i Krzysztof Kowal nagodzeni tytułem Promotor Polski

4 listopada 2024

4 listopada br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się po raz piąty w historii uroczyste przyznanie tytułów „Promotor Polski” z Małopolski. Uhonorowani zostali: prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, prof. Andrzej Chwalba oraz Krzysztof Kowal.

 

Od ponad trzech dekad Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wyłania produkty i usługi najwyższej jakości i nagradza je Godłem „Teraz Polska”. Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń firm do 35. edycji Konkursu „Teraz Polska”. Fundacja działa również na rzecz promowania krajowej przedsiębiorczości, monitoruje zachowania konsumentów i trendy w polskiej gospodarce, uczestniczy w debacie publicznej, wyrażając opinie w sprawach kluczowych dla gospodarki kraju, wydaje cenione publikacje, w tym „Magazyn Teraz Polska”.  Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. – W tym roku w Krakowie już po raz piąty wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój krajumówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

 

Promotorami Polski z Małopolski 2024 r. zostali:

  • Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, historyk sztuki i scenograf
  • Prof. Andrzej Chwalba, historyk
  • Krzysztof Kowal, organizator infrastruktury sportowej w Krakowie

Nagrody wręczył  Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” a laudacje wygłosili: Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Sportu i Turystyki; Magdalena Sroka, menedżerka Kultury, prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2015-2017 ; prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz laureat tytułu Promotor Polski 2022.

 

Od lewej: prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Magdalena Sroka, fot. Anna Karahan

Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Laureatka tytułu Promotor Polski 2024 powiedziała po otrzymaniu statuetki:

- Dziękuję za zaszczytne wyróżnienie, jakim jest dla mnie tytuł Promotora Polski związany z  Godłem „Teraz Polska”. Zastanawiałam się dlaczego zostałam wyróżniona i znajduję takie uzasadnienie. W 2014 roku dostał je Andrzej Wajda. Nikomu nie trzeba wyjaśniać dlaczego i za co. Jeśli ja zostaję teraz Laureatem tego Godła, to dlatego, że przez 43 lata naszego małżeństwa starałam się być dobrą żoną i czasem jego dobrym współpracownikiem. Myślę, że razem zrobiliśmy kilka dobrych rzeczy dla Polski. Raz jeszcze dziękuję.

 

Od lewej, prof. Andrzej Szczerski, prof. Andrzej CHwalba, Krzysztof Przybył, fot. Kaka.media

Prof. Andrzej Chwalba, Laureat tytułu Promotor Polski 2024 powiedział po otrzymaniu statuetki:

- Dziękuję za wyróżnienie. Bardzo niespodziewane. Pracując nad kontaktami Solidarności z francuskimi związkami czytałem wspomnienia Andrzeja Seweryna z 1982 roku, który był nazywany polskim TGB, bo jeździł z miejsca na miejsce opowiadając Francuzom, że jest kraj nad Wisłą, który nazywa się Polska. Napisał wtedy znaczące zdanie, że Francuzom trzeba opowiadać o Polsce jak przedszkolakom, zaczynając od abecadła.  Minęło ponad 40 lat i naszym wspólnym wysiłkiem wizerunek Polski oraz świadomość dziedzictwa Polski bardzo się zmieniła.  Kiedyś polscy badacze nie byli w stanie pokonać muru, jaki dzielił ich od uznanych wydawnictw amerykańskich. Teraz to się zmieniło a podziękowania należą się wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wierzę, że kolejna generacja historyków polskich będzie nadal o to zabiegać, bo warto pokazywać nasz kraj, który jest na tyle atrakcyjny i ważny w Europie, że należy mu się więcej uwagi i miejsca pod słońcem.

 

Od lewej: Rafał Szlachta, Krzysztof Kowal, Krzysztof Przybył, fot. Kaka.media

Krzysztof Kowal powiedział po otrzymaniu statuetki Promotora Polski:

- Dziękuje wszystkim, którzy wspierali mnie w działalności na rzecz krakowskiego sportu, za co dziś otrzymałem tak piękny tytuł. Wiadomo, że człowiek sam nic nie zrobi, że musi być zespół, wizja i chęć działania. W Krakowie jest chęć rozwoju sportu i bazy sportowej. Zatem życzę tym, którzy dalej będą realizować projekty sportowe, aby osiągnęli sukces.

 

W ciągu czterech lat w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Jerzy Hausner, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel, Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski, prof. Krzysztof Ingarden, prof. Mateusz Hołda oraz Jakub Błaszczykowski.

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

---

BIOGRAMY NAGRODZONYCH

Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Urodziła się w Warszawie w 1930 roku, jako córka wybitnych architektów Marii i Jana Zachwatowiczów. W czasie II wojny światowej, działała w Szarych Szeregach i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim a później na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym w 1954 roku uzyskała dyplom. W 1958 r. ukończyła Wydział Scenografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (pracownia Karola Frycza). Podczas studiów zajmowała się również zawodniczo sportem: w latach 1950-54 należała do sekcji narciarskiej AZS Zakopane i Narciarskiej Kadry Narodowej.

Od rozpoczęcia pracy zawodowej w 1958 r. zrealizowała około 150 scenografii dla teatru, opery i filmu, w latach 1970-1998 związana była jako scenograf ze Starym Teatrem w Krakowie. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, m.in. z Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Krystyną Skuszanką, Jerzym Krasowskim, a także z Argentyńczykiem Jorge Lavellim.

Jest autorką scenografii do większości teatralnych inscenizacji swojego męża Andrzeja Wajdy, m.in. „Biesów” i „Zbrodni i kary” oraz adaptacji „Idioty” Dostojewskiego, „Nocy listopadowej” i „Wesela” Wyspiańskiego, „Białego małżeństwa” Różewicza, „Makbeta”. Projektowała też kostiumy do filmów Andrzeja Wajdy: „Wesela”, „Smugi cienia”, „Biesów”, „Zemsty”.

Jako aktorka zadebiutowała w roku 1956 w teatrze Tadeusza Kantora „Cricot 2”, w pantomimie „Studnia…” w reżyserii Kazimierza Mikulskiego. W latach 1957-1972 występowała w kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Zagrała też w filmach Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Korczak”, „Pan Tadeusz” i „Katyń”.

W roku 1990 habilitowała się na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2001 r. kierowała tamtejszą Katedrą Scenografii. W 2005 r. otrzymała tytuł profesora sztuk pięknych. W 2006 r. z jej inicjatywy na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP utworzono kierunek Scenografia, który prowadzi pięcioletnie studia stacjonarne.

Wraz z Andrzejem Wajdą jest fundatorem Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Po śmierci męża została Prezesem Fundacji Kyoto – Kraków, która przyznaje corocznie stypendia studentom Szkoły Wajdy w Warszawie oraz utalentowanej młodzieży, a od 2018 roku przyznaje także Nagrodę im. Andrzeja Wajdy. W minionych latach jej laureatami zostali Jerzy Owsiak, Adam Wajrak oraz Janina Ochojska.

We wrześniu 2020 została uhonorowana przez Miasto Kraków Medalem „Za mądrość obywatelską”.

 

Prof. Andrzej Chwalba

historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski i dziejach Krakowa. Jest autorem szeregu książek historycznych, w tym podręcznika akademickiego Historia Polski 1795–1918.

W latach 1996–1999 był dziekanem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego a w latach 1999–2005 prorektorem do spraw dydaktyki. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Historycznej w Instytucie Historii UJ oraz Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Inicjator ustanowienia Nagrody im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka, przyznawanej od 2001 roku polskim i zagranicznym historykom za książki poświęcone dziejom Europy Środkowej. We wrześniu 2004 roku współorganizował XVII Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Krakowie. Od 2006 roku jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W 2007 roku był inicjatorem i organizatorem I Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który odbywa się w Krakowie.

Opublikował szereg prac poświęconych historii Polski w XIX w., (w tym wspomniany już podręcznik akademicki: Historia Polski 1795–1918), Rosji i relacjom polsko-rosyjskim, jak również dziejom Krakowa.

Osobne miejsce w twórczości Laureata zajmują prace z dziejów najnowszych Polski. W 2019 roku ukazała się książka Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski będąca rozmową profesora z Wojciechem Harpulą. Książka ma charakter historical fiction i przedstawia alternatywne dzieje Polski. W 2021 roku ukazała się kolejna ich książka Polska–Rosja. Historia obsesji, obsesja historii.

Profesor Chwalba niejednokrotnie występował publicznie popularyzując wiedzę historyczną, m.in. udzielał otwartych wykładów i komentarzy dla mediów. W 2006 roku za książkę III Rzeczpospolita. Raport specjalny uhonorowano go Nagrodą Historyczną przyznawaną przez redakcję tygodnika Polityka. W 2018 roku za książkę Wielka Wojna Polaków 1914–1918 został uhonorowany Nagrodą im. Janusza Kurtyki oraz główną nagrodą w konkursie Książka Historyczna Roku.

9 listopada 2023 został powołany w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. W tym roku otrzymał Nagrodą im. Joachima Lelewela

 

Krzysztof Kowal

Urzędnik z zasługami dla rozwoju krakowskiego sportu oraz rozbudowy i unowocześnienia infrastruktury sportowej w mieście. Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w latach 2008 - 2024.

Wcześniej przez wiele lat pracował na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej i samorządowej - m.in. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, a także m.in. w Wiśle Kraków SSA. Był dyrektorem Zarządu Gospodarki Komunalnej w Krakowie oraz dyrektorem Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Jako dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej odpowiadał za budowę i modernizację infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta Krakowa, utrzymanie istniejącej bazy, a także organizację imprez sportowych. W Krakowie zbudowano 14 „Orlików”, a w ostatnich latach wybudowano lub zrewitalizowano łącznie około 300 obiektów sportowych.

Popularyzator sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian. Z jego inicjatywy realizowano strategię „Wpływamy na zdrowie”, która miała na celu, aby mieszkańcy każdej z dzielnic mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wybudowanych zostało 10 nowych basenów krytych i odkrytych kompleksów pływackich. Ponadto, ZIS od 2015 roku wybudował 12 hal sportowych a kilka kolejnych jest w trakcie realizacji.

Odpowiadał za organizację i współorganizację wielkich wydarzeń sportowych, takich jak: Igrzyska Europejskie, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn, Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn,Tour de Pologne, Memoriał H. J. Wagnera czy CAVALIADA. Wielokrotnie powtarzał, że sport to najtańsza reklama dla miasta.

Był dyrektorem Cracovia Maraton, Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców. Wyróżniony m.in. tytułem „Lider Sportowej Polski”, złotą statuetką „Budowniczy Polskiego Sportu” i tytułem „Budowniczy Polskiego Sportu XX-lecia”.

 

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.