Letni Klub „Teraz Polska” 2024 - elitarne spotkanie, które uświetniły wybitne osobistości
W jednej z najbardziej urokliwych warszawskich lokalizacji – Auli Kryształowej i Pałacu Rektorskim SGGW (powstał w XVIII wieku na zlecenie Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, niegdyś był siedzibą Juliana Ursyna Niemcewicza, następnie przejęła i przebudowała go rodzina Krasińskich) odbyło się spotkanie elitarnego Klubu „Teraz Polska”, które zgromadziło wybitne osobistości różnych dyscyplin, na czele z liderami krajowej przedsiębiorczości, w tym – laureatami Godła „Teraz Polska”. Wśród zaproszonych gości – obok przedsiębiorców – znaleźli się uczeni, artyści, sportowcy, politycy, ludzie mediów oraz urzędnicy państwowi. Ideą spotkań Klubu „Teraz Polska” jest integracja tych środowisk, ale również stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni do wymiany myśli i inspiracji.
– Spotykamy się na corocznym, Letnim Klubie „Teraz Polska”, dwa miesiące po Gali 34. edycji Konkursu, podczas której nagrodziliśmy biało-czerwonym godłem firmy i instytucje, których produkty, usługi i innowacje są wizytówką tego, co w Polsce najlepsze – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska” – Grono Laureatów „Teraz Polska” stale się powiększa i liczy już ponad 830 firm. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że 120 z nich stale korzysta ze znaku „Teraz Polska” i co roku odnawia prawo do posługiwania się nim. To najlepiej dowodzi jak skutecznym narzędziem marketingowym jest nasz biało-czerwony znak, posiadający ponad 80-procentową rozpoznawalność – dodaje Lipiński.
– Fundacja „Teraz Polska” to pracowity organizm. Nie poprzestajemy jedynie na organizacji Konkursu. Już 12 lat wydajemy „Magazyn Teraz Polska”, organizujemy również opiniotwórcze i eksperckie debaty. Od 14 lat w wielu krajach na świecie nagradzamy Wybitnych Polaków – osoby na stałe mieszkające poza naszym krajem, które odniosły sukces na emigracji i są promotorami naszego kraju w swoim nowym miejscu zamieszkania. Nie zapominamy także o wyróżniających się rodakach działających w kraju. Dla nich ustanowiliśmy nagrodę „Promotor Polski”, którą wręczamy podczas regionalnych kongresów gospodarczych i innych wydarzeń. Wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP, pod auspicjami Pierwszej Damy organizujemy konkurs Młody Promotor Polski w kategorii Kultura, Nauka i Sport. Większość działań Fundacji realizujemy wspólnie z naszymi partnerami, czego najdobitniejszym przykładem jest także dzisiejsze spotkanie, które odbywa się w gościnnych progach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nawiasem mówiąc mojej Alma Mater – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, organizatora Konkursu „Teraz Polska”.
Gala wręczenia tytułów Promotor Polski i Przyjaciel „Teraz Polska”
Kulminacyjnym punktem części oficjalnej uroczystości było wręczenie nagród Promotor Polski i Przyjaciel „Teraz Polska", które odbyło się w Auli Kryształowej SGGW.
Laureaci tytułu Przyjaciel „Teraz Polska”
Janusz Piechociński
Ekonomista, polityk, poseł na Sejm 5 kadencji, były wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki oraz prezes PSL. Wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach na najwyższym szczeblu z przedstawicielami ponad 120 państw, aktywnie promując polską gospodarkę i jej produkty, a także zachęcając do inwestycji w Polsce.
Aktualnie pełni funkcję Prezesa Izby Handlowo – Przemysłowej Polska Azja. Doradza również zarządom spółek giełdowych oraz zagranicznym funduszom inwestycyjnym.
Jest również aktywnym uczestnikiem dyskusji na platformie X (dawnym Twiterze) a przez niektórych bywa określany jako „król Twittera” i „mistrz ciętej riposty”.
dr Witold Cieśla
Lekarz, organizator i społecznik. Specjalizuje się w chirurgii ogólnej oraz naczyniowej. Tę pasję realizuje od 40 lat w Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od 2003 roku jest zastępcą dyrektora ds. medycznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, placówki naukowej z Godłem Teraz Polska, która jest jednocześnie jednostką publicznej ochrony zdrowia. Aktywnie współtworzył Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach.
Równocześnie rozwija działalność społeczną, edukacyjną i organizatorską. Jest członkiem założycielem oraz I wiceprezesem Fundacji Rozwoju Chirurgii Naczyniowej. Jest również prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niedosłyszących i Niesłyszących „Człowiek Człowiekowi”.
Zorganizował wiele turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz współorganizował masowe badania przesiewowe słuchu u dzieci z klas pierwszych i drugich w szkołach wiejskich w całej Polsce. Zadania w Fundacji jak i Stowarzyszeniu wykonuje społecznie.
dr Marek Posobkiewicz
Lekarz, urzędnik państwowy. Jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych i w zakresie wojskowej medycyny morskiej i tropikalnej. Specjalizuje się też w organizacji ochrony zdrowia i medycynie hiperbarycznej. W latach 2012–2018 był Głównym Inspektorem Sanitarnym. Warto przypomnieć, że to właśnie w tym czasie został stworzony wspólnie z Polską Federacją Producentów Żywności jeden z największych w Polsce programów edukacyjnych – Trzymaj Formę, promujący wśród dzieci i młodzieży zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. Program ten został nagrodzony w Konkursie „Teraz Polska”. Od 2019 roku był Głównym Inspektorem Sanitarnym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Laureaci tytułu Promotor Polski
dr Małgorzata Bonikowska
Specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych (ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej) oraz komunikacji w instytucjach publicznych. Jest doktorem nauk humanistycznych.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, paryskiej Sorbony i PWST. Ukończyła dwa programy studiów doktorskich – w Polsce i za granicą. Odbyła także studia specjalistyczne w School of International and Public Affairs, Columbia University w Nowym Jorku, w ramach stypendium Fulbrighta.
W latach 1995–1998 pracowała jako redaktor w TVP, od 1998 kierowała Centrum Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Przygotowała i realizowała rządowy Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej. W latach 2001-2008 była ekspertem Komisji Europejskiej i szefem Programu Informacji i Komunikacji KE w Polsce, a następnie w Bułgarii. Od 1997 roku prowadzi działalność dydaktyczną i naukową, jest wykładowcą akademickim i doradcą rządowym. Jest Prezeską Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK oraz autorką ponad 80 publikacji i kilku książek. Wypromowała ponad 100 licencjatów, magistrów i dyplomantów. 15 lipca br. została powołana w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej
Jarosław Kalinowski
Całe swoje zawodowe życie poświecił i poświęca nadal sprawom Polski oraz polskiej wsi. Jest absolwentem zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Studium Wspólnotowego Prawa Rolnego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
W latach 1997–2004 był prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W roku 1997 został ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a w latach 2001–2003 pełnił funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi i równocześnie funkcję wiceprezesa Rady Ministrów.
W latach 1993–2009 był posłem na Sejm. W latach 2005–2009 pełnił również funkcję wicemarszałka Sejmu.
W latach 2009–2024 był posłem do Parlamentu Europejskiego. Został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Warto również wspomnieć, że przez wiele lat był członkiem Kapituły Konkursu „Teraz Polska”.
dr Czesław Siekierski
Absolwent SGGW, na Wydziale Rolniczym. Tamże, na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa, uzyskał stopień doktora nauk ekonomiczno-rolniczych.
W latach 1993-1998 r. pełnił funkcję dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Jako dyrektor Fundacji realizował programy i działania zmierzające do przygotowania polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich do integracji z Unią Europejską.
W latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP. W latach 2001-2003 pełnił w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi funkcję sekretarza stanu, pełnomocnika rządu do przygotowania polskiego rolnictwa do integracji z Unią Europejską.
Od 2004 r. do 2019 r. był eurodeputowanym w Parlamencie Europejskim, gdzie w latach 2009-2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, a następnie, w latach 2014-2019, przewodniczącego tej Komisji.
W 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm RP. Obecnie również jest posłem na Sejm RP, a od 13 grudnia ubiegłego roku został ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W 1997 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem Kapituły Konkursu „Teraz Polska”.
Klub „Teraz Polska”
Nieodłączną składową Klubów „Teraz Polska” jest przyjacielska atmosfera z domieszką elegancji i prestiżu, podkreślona przez starannie dobrane menu oraz wyjątkową oprawę muzyczną. Podczas części nieoficjalnej goście Klubu mają okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń oraz interdyscyplinarnych dyskusji na temat przyszłych kierunków rozwoju kraju i poszczególnych dziedzin życia społecznego.
Tegoroczną, letnią edycję Klubu, w sposób szczególny dopełnił występ Dominiki Czajkowskiej-Ptak – pianistki, piosenkarki, kompozytorki i producentki muzycznej, której towarzyszył zespół Dominika Czajkowska Quartet. Artystka jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dźwięku (specjalność filmowa) Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w klasie fortepianu Michała Tokaja. W 2018 roku została laureatką I nagrody w konkursie kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest 2018, a następnie Grand Prix Ladies Jazz Festival 2020 w Gdyni.
Klub „Teraz Polska” po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem spotkań najciekawszych osób i idei, a całe wydarzenie cechuje wyjątkowo serdeczna i przyjacielska atmosfera.
WAŻNE!!!
Fundacja „Teraz Polska” przyjmuje już zgłoszenia do kolejnej, jubileuszowej, 35. edycji Konkursu „Teraz Polska”. Warto zgłosić produkt i usługę, bo Godło „Teraz Polska” naprawdę działa – wspiera promocję i wpływa na wzrost biznesu, dlatego firmy chętnie się nim posługują.