Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to największa w Europie instytucja kultywująca dziedzictwo górnictwa węgla kamiennego. Przybliża zwiedzającym z kraju i całej Europy cenne dziedzictwo Śląska – zarówno o charakterze materialnym, jak i niematerialnym. Instytucja zarządza dwoma kompleksami obiektów: Kopalnią Guido i Sztolnią Królowa Luiza. W 2020 roku zostały one wspólnie uhonorowane tytułem Pomnika Historii. Unikalna w skali światowej infrastruktura podziemna posiada 10 km tras w węglowych w wyrobiskach oraz największy podziemny park maszyn górniczych. Muzeum oferuje najdłuższy w Europie podziemny spływ łodziami. Ponad 30 obiektów naziemnych w kilku różnych lokalizacjach na terenie miasta (w tym unikatowa Strefa Carnall i dwa tematyczne parki plenerowe) są bazą do prowadzenia różnorodnej działalności.
Na ofertę Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza składają się usługi turystyczne realizowane w ramach różnorodnych tras zwiedzania, które pozwalają prześledzić początki, rozwój i schyłek epoki węgla – jako symboliczne odzwierciedlenie przemian zachodzących w całej Europie. Tylko tutaj można zwiedzić aż trzy poziomy wydobywcze (w Kopalni Guido – na głębokości 170, 320 i 355 m) z wciąż czynnym górniczym wyposażeniem.
Oferta edukacyjna została opracowana w ramach podziemi i strefy plenerowej Sztolni.
Położona na poziomie 320 Kopalni Guido Strefa K8 to nowoczesna strefa kultury i biznesu. Tworzą ją cztery potężne komory, umożliwiające organizację warsztatów, szkoleń i konferencji naukowych, koncertów i przedstawień teatralnych, targów kultury i sztuki. Muzeum prowadzi także hostel, co pozwala turystom dłużej odkrywać piękno Śląska.