Nauka i innowacyjność to przyszłość Polski - twierdzi prof. Nowiński
Nauka i innowacyjność powinny się stać polską specjalnością, a jedną z dziedzin, w której Polacy mogą przodować, są badania mózgu - powiedział PAP goszczący w Krakowie światowej sławy naukowiec z Singapuru, twórca atlasów mózgu, laureat 3 edycji konkursu „Wybitny Polak” prof. Wiesław L. Nowiński.
Jego zdaniem należy przyjąć prawo, którego celem byłoby uczynienie Polski najbardziej atrakcyjnym krajem w UE dla przedsiębiorców i twórców wysokich technologii.
W opinii prof. Nowińskiego, rozwój nauki i innowacyjności jest warunkiem długofalowego rozwoju naszego kraju, a polskie władze powinny najpierw określić priorytetowe dziedziny rozwoju nauki i innowacji, a potem skoncentrować się na nich.
"Powinniśmy się uczyć od najlepszych. Dlatego uważam, że trzeba powołać komisję ekspertów przy premierze, która powinna przeanalizować modele w innych krajach i zaproponować taki, który będzie najlepszy ze względu na innowacyjność i przedsiębiorczość" - powiedział PAP prof. Nowiński w przerwie obrad kongresu ISAAC.
Prof. Nowiński uważa, że polscy specjaliści mają duży potencjał, aby rozwinąć badania neurotechnologiczne. Zaznaczył, że on sam - tworząc atlasy mózgu osób po udarze - współpracuje od lat z polskimi naukowcami.
W ubiegłym roku w polskim Sejmie i Parlamencie Europejskim przedstawił on swój inny projekt: stworzenia silnej sieci inkubatorów akademickich w krajach Unii Europejskiej. Dzięki inkubatorom absolwenci uczelni dostawaliby wsparcie finansowe na tworzenie swoich firm hi-tech (tj. wysokich technologii). Realizacja projektu miałaby się rozpocząć od utworzenia pilotażowych inkubatorów w Polsce. Według prof. Nowińskiego Polska potrzebowałaby na ten cel 1 mld euro z budżetu UE.
Prof. Wiesław L. Nowiński od ponad 20 lat pracuje w singapurskiej agencji ds. nauki A*STAR, gdzie kieruje Laboratorium Obrazowania Biomedycznego. Zasłynął jako konstruktor trójwymiarowych elektronicznych atlasów mózgu. Opracowane przez niego atlasy są stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na świecie. Otrzymał 38 nagród, w tym prestiżowe międzynarodowe odznaczenia: dwukrotnie tzw. Oskara radiologicznego oraz w tym roku tytuł "Pioniera medycyny". Wybrano go także "Wybitnym Polakiem 2012" w konkursie "Teraz Polska".
źródło: PAP