FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

Palący wstyd dla Polski

15 maja 2023

Krzysztof Przybył: Oto prawdziwy powód do wstydu: w ostatnich dwóch latach aż o 3 punkty procentowe wzrósł w Polsce odsetek palaczy – z 26 do 29%. Przy czym chodzi o osoby używające tradycyjnych papierosów, a nie nowatorskich wyrobów tytoniowych. Według Polskiej Ligi Walki z Rakiem w naszym kraju papierosy pali około 8 mln osób, a aż 14 mln jest narażonych na bierne palenie. A co na to Ministerstwo Zdrowia? Nie przedstawiło żadnego konkretnego planu walki z tym niepokojącym zjawiskiem.

Według danych Komisji Europejskiej z 2021 roku Polacy są na niechlubnym podium tych społeczeństw UE, które najmniej chętnie rozstają się z nałogiem nikotynowym. Zaledwie 12 procent polskich palaczy deklaruje rzucenie nałogu – gorzej od nas wypadają jedynie Rumunia i Węgry. A co roku z powodu palenia w Polsce umiera ponad 80 tysięcy osób. Porażające dane.

To nałóg niezwykle kosztowny – i nie chodzi tu o pieniądze wydawane przez palaczy na rujnowanie zdrowia swojego i bliskich. Eksperci Polskiej Akademii Nauk szacują straty społeczne spowodowane paleniem na, bagatela, 57 mld dolarów rocznie, z czego 7 mld to koszty medyczne, a reszta to straty dla gospodarki, w tym utracony czas pracy. 

Niestety, od wielu lat próżno oczekiwać na konkretny program walki z paleniem. W Polsce działają jedynie trzy(!) publiczne poradnie rzucania palenia, co stawia nas na szarym końcu w UE. Korzysta z nich 800 osób – na 8 milionów palaczy. Jedynie 1% lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej kontraktuje świadczenia leczenia nikotynizmu, i to jedynie w 5 województwach. Porażająco wygląda to w konfrontacji z zapowiedziami, że do 2030 r. odsetek palaczy w Polsce miałby wynieść 5%. Co roku zatem z nałogu musiałby rezygnować milion palaczy. Szans na to nie widać.

Jedynym rozwiązaniem – ba, koniecznością – jest wypracowanie własnej drogi w zakresie systemowej walki z papierosami. Błędem jest mechaniczne powielanie rozwiązań, które od lat nie działają i poleganie tylko na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia. Gdyby istniała uniwersalna recepta na eliminację nałogów, świat dawno byłby od nich wolny.

Ta kwestia powinna znaleźć się na agendzie kampanii wyborczej. To my wszyscy, a w szczególności przedsiębiorcy, płacimy za brak skuteczności w walce z paleniem. Tej odpowiedzialności politycy nie zrzucą na barki WHO bądź Komisji Europejskiej. Potrzeba dyskusji nad odpowiednimi rozwiązaniami, np. nad rolą wyrobów nowatorskich w odchodzeniu od „twardych” papierosów czy nad – funkcjonującą w wielu krajach – jednolitą ceną opakowania papierosów, tak by producenci nie mogli kusić tańszymi wyrobami. Po prostu trzeba w nie zainwestować, aby co roku nie tracić miliardów dolarów i nie wlec się w unijnym ogonie.

Źródło: Salon24.pl blog Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego
 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.